Sobota, 1 kwietnia
Imieniny: Grażyny, Ireny
Czytających: 6152
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kto obejmie stery w lewicy?

Piątek, 26 listopada 2021, 8:34
Aktualizacja: 8:37
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kto obejmie stery w lewicy?
Fot. PG
Na 4 grudnia zaplanowano wybory do władz Nowej Lewicy w regionie. Zmierzą się: Robert Obaz i Piotr Paczóski. Zapytaliśmy posła z Goduszyna o jego wizję odbudowy partii w Jeleniej Górze.

Zbliżają się wewnętrzne wybory Nowej Lewicy w naszym regionie. Potrzebne są zmiany czy kontynuacja obecnej aktywności?

Dzisiaj w polityce samorządowej potrzebujemy zmian, potrzebujemy aktywnej lewicy społecznej. Taką lewicę tworzą jej liderzy, aktywiści oraz członkowie. Lewica zarówno w mieście jak i w powiecie musi reagować na wyzwania społeczne i gospodarcze. Organizacje lewicowe są najskuteczniejsze, gdy są z ludźmi i patrzą na problemy środowisk lokalnych przez ich pryzmat. To czego chcemy to by głos mieszkańców był także głosem Nowej Lewicy w regionie jeleniogórskim. Priorytetem jest więc Lewica społecznie aktywna i skuteczna.

Jakie korzyści dla lewicowych wyborców może przynieść połączenie SLD z Wiosną?

Zarówno z perspektywy członków i sympatyków SLD jak i Wiosny to połączenie elektoratów oraz idei, za którą stoi budowa silnego i społecznie odpowiedzialnego samorządu. W ciągu dwóch lat budowania współpracy, wzajemnie się od siebie uczyliśmy. wymienialiśmy nasze doświadczenia zarówno na płaszczyźnie samorządu terytorialnego jak i polityki krajowej. Dzisiaj w Nowej Lewicy mamy doświadczonych, aktywnych społecznie polityków oraz aktywistów, którzy pokazują, że współpracą i zaangażowaniem można wzmacniać lokalne więzi społeczne. Dzisiaj budując Nową Lewicę budujemy jakościowo nowe podejście do lewicowych celów w zakresie kształtowania sprawiedliwej i odpowiedzialnej polityki społecznej, zrównoważonego rozwoju miast i wsi oraz równouprawnienia na każdej płaszczyźnie aktywności kobiet, mężczyzn oraz osób niebinarnych.

Z tego miejsca chciałbym zaprosić wszystkich, którzy chcą budować Nową Lewicę w regionie do współpracy. Spotkajmy się i porozmawiajmy o tym, jak powinna wyglądać nasza przyszłość.

Gdyby Pan wygrał wybory na szefa Nowej Lewicy w Jeleniej Górze, jaki jest plan działania? Jakie pomysły, aby zaktywizować lewicowych wyborców?

Nową Lewicę zarówno w Jeleniej Górze jak i w powiecie tworzą wspaniali ludzie z dużym doświadczeniem zawodowym w samorządzie, prowadzący własną działalność gospodarczą, czy zaangażowani w liczne organizacje społeczne. To ogromny potencjał aktywistów, który można wykorzystać w regionie na rzecz działań o charakterze lokalnym. Celem lewicy nie jest zamknięcie się w biurach, ale przebywanie z mieszkankami i mieszkańcami regionu jeleniogórskiego. Właśnie tam w terenie, we wsiach i miastach są problemy, które wymagają w ich rozwiązywaniu lewicowej wrażliwości. Dzisiaj celem jest pokierowanie tego pozytywnego potencjału energii w kierunku kształtowania progresywnej polityki regionalnej. Każda działalność samorządu musi być ukierunkowana na wzmacnianie więzi społecznych, kształtowanie polityki zrównoważonego rozwoju, w którym dbanie o środowisko naturalne jest tak samo ważne jak kształtowanie środowiska gospodarczego.

W ostatnich wyborach samorządowych Lewica nie wystawiła kandydata na prezydenta Jeleniej Góry, tylko poparła Jerzego Łużniaka. Jeśli zostanie Pan Przewodniczącym to lewica wystawi swojego kandydata, czy jest możliwe kolejne porozumienie z Koalicją Obywatelską?

Celem lewicy, nie tylko jako partii politycznej, jako ruchu politycznego i społecznego, było kształtowanie silnego samorządu terytorialnego. Lewica chce mieć wpływ na kierunki rozwoju zarówno Miasta jak i Powiatu. Chcemy, by aktywnie w tym procesie uczestniczyli mieszkańcy. Nie da się tego osiągnąć kształtując politykę polegającą na antagonizowaniu środowisk. Jesteśmy za polityką, którą łączy pokolenia i mieszkańców, samorządem, który działa aktywnie na rzecz rozwiązywania problemów społecznych, a nie zajmuje się kwestiami przetrwania do kolejnych wyborów. Jesteśmy świadomi trudnych decyzji, które podejmowaliśmy w przeszłości, ale także tego, że potrafimy wyciągać z nich lekcje na przyszłość. Mogę więc powiedzieć, że właśnie to doświadczenie będzie decydować o wizji budowy silnej, progresywnej i lewicowej listy wyborczej.

Dlaczego członkowie Nowej Lewicy powinni zagłosować na Pana kandydaturę?

Chciałbym by członkowie Nowej Lewicy nie głosowali na osobę, tylko na wizję aktywnej polityki i pracy w regionie. Nowa Lewica, którą chce kształtować to organizacja otwarta, gdzie każdy mieszkaniec może przyjść i przedstawić swoje problemy oraz oczekiwać adekwatnej reakcji. Lewica w regionie jeleniogórskim jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą działać w jej ramach dla kształtowania: odpowiedzialnej i socjalnej polityki społecznej, prowadzić zrównoważony rozwój gospodarczy regionu, czy w końcu kształtować politykę równościową w mieście, która nie wyklucza nikogo bez względu na poglądy, pochodzenie, czy preferencje seksualne.

Twoja reakcja na artykuł?

19
27%
Cieszy
21
30%
Hahaha
6
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
3%
Złości
22
31%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
394
Tak, to odpowiedzialna praca
15%
Dostają trochę za dużo
21%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
31%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group