Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6273
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kto da więcej, czyli woda na młyn radnych

Wtorek, 5 lutego 2008, 14:40
Aktualizacja: Środa, 6 lutego 2008, 7:16
Autor: ROB
JELENIA GÓRA: Kto da więcej, czyli woda na młyn radnych
Fot. Agnieszka Gierus
Po 50 groszy do każdego metra sześciennego wody i ścieków dopłaci miasto mieszkańcom. Taka propozycja przeszła na dzisiejszej (wtorek) sesji. Wiało populizmem: radni prześcigali się w pomysłach, jak ulżyć mieszkańcom.

Dopłaty w wysokości 50 groszy do każdego metra sześciennego wody i ścieków zaproponował klub Radnych PiS. Przystał na to prezydent Marek Obrębalski, który wcześniej zakładał mniejszą pomoc dla mieszkańców (odpowiednio 40 i 20 groszy). – Po wysłuchaniu argumentów doszedłem do wniosku, że wyższe dopłaty są zasadne – powiedział Marek Obrębalski.

Ale to nie była jedyna propozycja. Radna Grażyna Malczuk (LiD) zgłosiła, żeby dopłatami objąć nie tylko odbiorców indywidualnych, ale i przedsiębiorców oraz świadczących usługi. – Dla miasta to dodatkowy wydatek rzędu 800 tysięcy złotych więcej, ale pamiętajmy, że jedna trzecia tych przedsiębiorców to gospodarstwa budżetowe – mówiła radna. Jako przykład podała baseny miejskie: kryty i otwarty. – Jeśli nie zastosujemy wobec nich ulg, podrożeją bilety – mówiła.

– Takie ulgi to pomoc publiczna, co wiąże się z olbrzymią biurokracją. Każdemu z przedsiębiorców będzie trzeba wyświetlać zaświadczenia do każdego rachunku – wyjaśnił radny Jerzy Lenard.

Wspólne Miasto natomiast zaproponowało jeszcze większe dopłaty od PiS-u: 0,71 zł za wodę i 0,81 zł za ścieki. Tak, aby mieszkańcy płacili według starych cen, jeszcze sprzed grudniowej podwyżki. – Naszym zdaniem ta podwyżka była nieuzasadniona i będziemy walczyć o unieważnienie jej – mówił Miłosz Sajnog. - Do tego czasu chcemy złagodzić jej skutki dla mieszkańców.

Ostatecznie głosami PO, PiS i radnej Zofii Czernow odrzucono wnioski lewicy i Wspólnego Miasta. Przeszła propozycja o dopłatach w wysokości 50 groszy do wody i ścieków. Podsumowując, mieszkańcy będą płacić 3,30 zł za metr sześcienny wody i – 3,41 zł za metr sześcienny ścieków.

Pakt PO-PiS
– Nie ma koalicji PO-PiS – zapewnił na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości. Radni innych klubów jednak plotkują, że obie partie zawarły pakt: Platforma Obywatelska zgodzi się na większe dopłaty do wody i na wnioski do budżetu zaproponowane przez rajców PiS. Ludzie partii Kaczyńskich pozostaną też w radach nadzorczych spółek miejskich (Wodnika, MPGK, PEC-u). W zamian Prawo i Sprawiedliwość poprze projekt budżetu na 2008 rok. Pierwsza część z tego scenariusza została zrealizowana na dzisiejszej sesji. Głosowanie uchwały budżetowej – za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group