Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6271
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kto da więcej, czyli woda na młyn radnych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 5 lutego 2008, 14:40
Aktualizacja: Środa, 6 lutego 2008, 7:16
Autor: ROB
Fot. Agnieszka Gierus
Po 50 groszy do każdego metra sześciennego wody i ścieków dopłaci miasto mieszkańcom. Taka propozycja przeszła na dzisiejszej (wtorek) sesji. Wiało populizmem: radni prześcigali się w pomysłach, jak ulżyć mieszkańcom.

Dopłaty w wysokości 50 groszy do każdego metra sześciennego wody i ścieków zaproponował klub Radnych PiS. Przystał na to prezydent Marek Obrębalski, który wcześniej zakładał mniejszą pomoc dla mieszkańców (odpowiednio 40 i 20 groszy). – Po wysłuchaniu argumentów doszedłem do wniosku, że wyższe dopłaty są zasadne – powiedział Marek Obrębalski.

Ale to nie była jedyna propozycja. Radna Grażyna Malczuk (LiD) zgłosiła, żeby dopłatami objąć nie tylko odbiorców indywidualnych, ale i przedsiębiorców oraz świadczących usługi. – Dla miasta to dodatkowy wydatek rzędu 800 tysięcy złotych więcej, ale pamiętajmy, że jedna trzecia tych przedsiębiorców to gospodarstwa budżetowe – mówiła radna. Jako przykład podała baseny miejskie: kryty i otwarty. – Jeśli nie zastosujemy wobec nich ulg, podrożeją bilety – mówiła.

– Takie ulgi to pomoc publiczna, co wiąże się z olbrzymią biurokracją. Każdemu z przedsiębiorców będzie trzeba wyświetlać zaświadczenia do każdego rachunku – wyjaśnił radny Jerzy Lenard.

Wspólne Miasto natomiast zaproponowało jeszcze większe dopłaty od PiS-u: 0,71 zł za wodę i 0,81 zł za ścieki. Tak, aby mieszkańcy płacili według starych cen, jeszcze sprzed grudniowej podwyżki. – Naszym zdaniem ta podwyżka była nieuzasadniona i będziemy walczyć o unieważnienie jej – mówił Miłosz Sajnog. - Do tego czasu chcemy złagodzić jej skutki dla mieszkańców.

Ostatecznie głosami PO, PiS i radnej Zofii Czernow odrzucono wnioski lewicy i Wspólnego Miasta. Przeszła propozycja o dopłatach w wysokości 50 groszy do wody i ścieków. Podsumowując, mieszkańcy będą płacić 3,30 zł za metr sześcienny wody i – 3,41 zł za metr sześcienny ścieków.

Pakt PO-PiS
– Nie ma koalicji PO-PiS – zapewnił na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości. Radni innych klubów jednak plotkują, że obie partie zawarły pakt: Platforma Obywatelska zgodzi się na większe dopłaty do wody i na wnioski do budżetu zaproponowane przez rajców PiS. Ludzie partii Kaczyńskich pozostaną też w radach nadzorczych spółek miejskich (Wodnika, MPGK, PEC-u). W zamian Prawo i Sprawiedliwość poprze projekt budżetu na 2008 rok. Pierwsza część z tego scenariusza została zrealizowana na dzisiejszej sesji. Głosowanie uchwały budżetowej – za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~seeee 5-02-2008 16:24
a niech se mają jakieś nieformalne pakty PIS i PO byle tylko złagodzić tą ogromną podwyżkę ja popieram !
~bary33 5-02-2008 18:34
PiS i PO podnoszą cenę wody (patrz Rada Nadzorcza Wodnika) aby później z budżetu wykonać dopłaty "dla mieszkańców". To jest dofinansowanie Wodnika i niekompetentnych władz tej spółki tylko że drogą okrężną. Sprawa dla prokuratora?! Może nie ale dla wyborców napewno. Przykro mi, ale muszę zgodzić się ze WM. Niestety. Mam nadzieję, że to ostatni taki przypadek bo nie lubię tych ludzi... Jednak Radnych Matołów nienawidzę:(
~d3m0l 5-02-2008 19:41
kogo to obchodzi czy się dogadali czy nie, liczy się interes społeczny i mieszkańców ponad podziałami politycznymi. (po jednej i po drugiej stronie można spotkać rozsądnych ludzi) Oczywiście interes Wodnika idzie w sprzeczności z interesem społecznym. Temat zawyżania opłat za wodę był już poruszany na ramach NJ, jak i również fakt łamania prawa i zmuszania ludzi do instalowania liczników pomimo ustawy która daje nam wolny wybór pomiędzy ryczałtem a licznikiem. Jakość wody o kolorze herbaty po opadach deszczu, ciśnienie ponad 6 ATM w dolinie Kamiennej smród siarkowodoru z kranów na Zabobrzu nie powodują skutków w postaci zwrotu opłat za naliczoną ilość metrów wody nawet jeśli nie nadawała się do spłukiwania w toalecie. Ponieważ studnie kilku metrowe wystarczy w tej chwili tylko zgłosić to polecam wszystkim trzeźwo myślącym pożegnanie się z tą firmą, ewentualnie pozostawienie tylko minimum jeśli wasza woda jest gorsza.
~Pippilotta Viktualia Rullgardina Krusmynta Efraimsdotter Langstrump 5-02-2008 19:45
najgorszy samorząd w historii jeleniej góry!
~Kęsim 5-02-2008 19:54
Więc twierdzi pani że partia Sawickiej handluje stanowiskami? No coś podobnego.Powinno sie takich batożyć, prawda? A goście odpowiedzialni za podwyżki z "Wodnika" komu wypadli spod ogona? Grzesiowi Schetynie?
~Kęsim 5-02-2008 20:00
Więc twierdzi pani że partia Sawickiej handluje stanowiskami? No coś podobnego.Powinno sie takich batożyć, prawda? A goście odpowiedzialni za podwyżki z "Wodnika" komu wypadli spod ogona? Grzesiowi Schetynie?
~Pytanko 5-02-2008 20:04
Czemu WM tak narzeka na podwyżki WODNIKA czy Pan Jastrzębski nie został wybrany do Rady Nadzorczej Wodnika własnie z rekomendacji Wspólnego Miasta? To jest dopiero hipokryzja
~Od wydawców Jelonki do PT Internautow ... - komentarz? 5-02-2008 21:29
<i> regulamin złamany </i>
~ 6-02-2008 7:42
Czyli mniej, wiecej... Miasto doplaci NASZYMI pieniedzmi i nie bedzie znowu na cos tam... Niezle rozumowanie ! brawo Rada "Wiejska" ! Szkoda gadac...
~Eliza 6-02-2008 10:31
Najdrozsza woda to wlasnie u nas,tylko zeby wodnik z oczyszczalnia sciekow rzeczywiscie serswowali nam czysta zdrowa wode.No coz rajcy wola dalej dofinansowywac wodnika niz wybudowac nowa oczyszczalnie. Czyzby powiedzenie (rusz gowno to zacznie smierdziec) nadal bylo adekwatne. Mysle Panowie i Panie Rajcy ze najwyzszy czas pomyslec powaznie o tym problemie.
BoaPL 6-02-2008 12:43
Wg mnie to wladze chca w latwy sposob wyprowadzic duza kwote pieniedzy z naszych podatkow. Juz widze jak na zakonczenie tego roku w Wodniku beda rozdawac nagrody za bardzo dobre wyniki finansowe, sfinasowane z NASZYCH pieniedzy (oplaty bezposrednie i posrednio z miast). Ja stawiam ze ta nagroda dla prezesa wodnika bedzie wynosic 20 tys zlotych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group