Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 3774
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KSON uruchamia biuro porad i wsparcia

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 6 maja 2012, 9:19
Aktualizacja: 9:20
Autor: kson
Fot. Archiwum
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych podjął działania, by nawiązać współpracę z Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej w Warszawie, w celu uruchomienia biura porad i wsparcia z prawnikami, psychologami i doradcami z różnych dziedzin życia. Do czasu uruchomienia takiego biura funkcje te przejmuje Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych KSON od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 16) w siedzibie KSON, ul. Osiedle Robotnicze 47a w Jeleniej Górze, e–mail: biuro@kson.pl, bezpłatna infolinia – 800 700 025.

W działającym w strukturach sejmiku Biurze Społecznego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych Ziemi Jeleniogórskiej, jak w soczewce skupiają się najtrudniejsze sprawy dotyczącej ludzkich losów w konfrontacji z twardym prawem, którym władają bardzo często nieżyczliwi urzędnicy. Od roku 2004 rzecznik interweniował w blisko 1000 spraw wiele z nich udało się skutecznie załatwić. Spośród listy problemów z jakimi przyszło zmagać, były sprawy powszechnego „odbierania” rent, odmowa zakładów pracy dokumentowania czasokresów zatrudnienia w związku z ubieganiem się pracownika o świadczenie ZUS, problemy w komunikacji z osobami niesłyszącymi przed wymiarem sprawiedliwości, nierzetelność urzędów w sprawach mieszkaniowych, opieszałość zakładów remontujących mieszkania, problem bezdomnych, bezrobotnych i niepełnosprawnych z nieuzasadnionymi eksmisjami włącznie.

W ostatnich latach powtarzającą się problematyką są takie sprawy jak: utrudnienia urzędów w dostępie obywateli do informacji publicznej, dyskryminacja osób starszych i niepełnosprawnych w praktyce wspólnot mieszkaniowych i sprawy naruszania prawa pracy w stosunku do osób zatrudnionych w warunkach pracy chronionej. Z tych spraw można z dużą dozą prawdopodobieństwa te siedem lat doświadczeń rzeczniczych KSON zamknąć jednym zdaniem: powodem takich zjawisk sprowadzających stan wykluczenia społecznego jest przede wszystkim brak wiedzy obywateli o przysługujących im prawnie uprawnieniach.

Potem na przyczyny wykluczenia i rażącej niesprawiedliwości w działaniach składają się brak empatii i niespójne prawo. Rzecznik występował w 26 przypadkach do parlamentarzystów, różnych urzędów i instytucji centralnych z inicjatywą zmian wadliwego prawa.

Do roku 2010 w Jeleniej Górze funkcjonowało biuro porad obywatelskich prowadzone przez Danutę Jakubiec. Niestety, po 10 latach biuro przy ulicy Złotniczej zostało zamknięte bo zabrakło 10 tys. zł w skali roku na jego utrzymanie, a biuro obsługiwało rocznie ponad 5 tys. obywateli z przewagą mieszkańców miasta. Obowiązki pomocy coraz większej rzeszy osób pokrzywdzonym i nie radzących sobie z brutalną rzeczywistością, przyjął na siebie Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, który nie może się w tej sytuacji ograniczać do pomocy tylko niepełnosprawnym mieszkańcom.

A wezwań jest coraz więcej, które w postaci konkretnych zdarzeń rujnujących los i dorobek dziesiątek a może i setek ludzi trafiają tutaj. Oto niektóre z nich : „pętle kredytowe”, które coraz częściej dotyczą agresywnej polityki kredytowej różnych instytucji finansowych udzielających kredyty nie oglądając się na możliwości beneficjentów. Nie przestrzeganie praw pracowniczych nie tylko wobec osób niepełnosprawnych, noszące często znamiona mobbingu, brutalizacja życia codziennego i przemoc stosowana wobec różnych grup oraz osób a także niepokojące zjawiska wynikające z postępującego postępu ubożenia społeczeństwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 6-05-2012 13:25
niech uruchomią ten na złotniczej po p. jakubiec;-)
~~jel 6-05-2012 15:16
To skandal by w budżecie autorstwa Zawiły zabrakło 10 tys. złotych na utrzymanie tak ważnego dla mieszkańców biura prowadzonego przez p. Jakubiec. A dla doradców pieniędzy nie brakuje?
~kult 6-05-2012 20:01
Szkoda, że nie podano w tekście, że za tą szumną nazwą Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej kryje się lewak, oszołom i zadymiarz, niejednokrotnie skazany za to i aresztowany Piotr Ikonowicz i cały ten jego śmieszny ruch socjalistyczny - niby pro społeczny. Widać ciągnie Schuberta do "swoich". Strach się bać takich poradni i ludzi, którzy tych pseudoporad udzielają. Żal tylko tych naiwnych, którzy z nich skorzystają, a później będą mieli pewnie większe problemy, niż dotychczas, tak jak ci, których Ikonowicz w błyskach fleszy "bronił" przed eksmisją.
~rtyhj 6-05-2012 21:04
Brawa dla prezydenta i w nagrode bilet na przelot tupolewem tu 154
~Sprawny 6-05-2012 22:25
Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej to palanciarstwo takie samo jak Społeczny Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w JG. Podwieszanie się pod temat biednych i naiwnych a chodzi o ustawienie swojej doopy! Kto napisał ten tekst! Totalne bzdury! Czy ktoś weryfikował działania S.Sch.? Wszędzie gdzie się pojawia ten osobnik powstają problemy i niespłacone długi! A ludzie którzy dali się namówić na pracę w KSON żałują straconego czasu i umoczenia się w tym bagnie!
~dwulatek 6-05-2012 23:14
Pani bądż Panie Sprawny. Piszesz głupoty czy to z zawiści czy własnego nieróbstwa.Ja na przykład nie dałem się namówić na pracę w Ksonie , lecz z własnej nieprzymuszonej woli pracuję jako wolontariusz i praca ta sprawia mi wiele satysfakcji i nie żałuję straconego czasu. Do pięt nie dorastasz panu Staszkowi - a gdyby było więcej takich wolontariuszy jak pan Stanisław na pewno prawowałoby się nam jeszcze sprawniej i wydajniej na rzecz osób niepełnosprawnych. Przyjdż do nas i pokaż co ty potrafisz.
~urszula 7-05-2012 8:40
Szanowni Państwo łatwo każdego anonimowo opluć, ale prawdziwi ludzie dobrej woli, mimo to idą dalej. Co do Kancelarii Pana Ikonowicza to czy Państwo wiedzą, że tylko dzięki Jego inicjatywie w Sejmie jest teraz złożony projekt ustawy, by komornicy nie mogli zająć i zlicytować jedynego lokalu w jakim mieszka dłużnik? Oczywiście brało się kredyty trzeba je splacać, ale proszę sięe zastanowić, kto będzie odpowiedzialny za tych którzy "wylądują" w wyniku egzekucji na ulicy?Odpowiadam często Miasto/Gmina i Pomoc Społeczna a zatem My podatnicy. Dług może dopaść teraz każdego z nas, bo moża go przez nieświadomość odziedziczyć, zatem troche pokory. Jeśi się samemu nic nie robi dla innych, to chociaż innym proszę nie przeszkadzać.
~soclib 8-05-2012 7:59
Kult ;;;;za 6 m-cy będziesz potrzebował pomocy i przyjdziesz po pomoc do Kancelarii,Od dziś zacznij odliczać ,nikt z twych bliskich ci nie pomoże boś jest moher.
~inny 10-05-2012 22:21
Mam kilku znajomych,którzy właśnie w KSON-e otrzymali pomoc prawną.Pewnie oburzyła by Ich refleksja KULTA.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group