Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 8771
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KSON uruchamia biuro porad i wsparcia

Niedziela, 6 maja 2012, 9:19
Aktualizacja: 9:20
Autor: kson
Jelenia Góra: KSON uruchamia biuro porad i wsparcia
Fot. Archiwum
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych podjął działania, by nawiązać współpracę z Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej w Warszawie, w celu uruchomienia biura porad i wsparcia z prawnikami, psychologami i doradcami z różnych dziedzin życia. Do czasu uruchomienia takiego biura funkcje te przejmuje Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych KSON od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 16) w siedzibie KSON, ul. Osiedle Robotnicze 47a w Jeleniej Górze, e–mail: biuro@kson.pl, bezpłatna infolinia – 800 700 025.

W działającym w strukturach sejmiku Biurze Społecznego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych Ziemi Jeleniogórskiej, jak w soczewce skupiają się najtrudniejsze sprawy dotyczącej ludzkich losów w konfrontacji z twardym prawem, którym władają bardzo często nieżyczliwi urzędnicy. Od roku 2004 rzecznik interweniował w blisko 1000 spraw wiele z nich udało się skutecznie załatwić. Spośród listy problemów z jakimi przyszło zmagać, były sprawy powszechnego „odbierania” rent, odmowa zakładów pracy dokumentowania czasokresów zatrudnienia w związku z ubieganiem się pracownika o świadczenie ZUS, problemy w komunikacji z osobami niesłyszącymi przed wymiarem sprawiedliwości, nierzetelność urzędów w sprawach mieszkaniowych, opieszałość zakładów remontujących mieszkania, problem bezdomnych, bezrobotnych i niepełnosprawnych z nieuzasadnionymi eksmisjami włącznie.

W ostatnich latach powtarzającą się problematyką są takie sprawy jak: utrudnienia urzędów w dostępie obywateli do informacji publicznej, dyskryminacja osób starszych i niepełnosprawnych w praktyce wspólnot mieszkaniowych i sprawy naruszania prawa pracy w stosunku do osób zatrudnionych w warunkach pracy chronionej. Z tych spraw można z dużą dozą prawdopodobieństwa te siedem lat doświadczeń rzeczniczych KSON zamknąć jednym zdaniem: powodem takich zjawisk sprowadzających stan wykluczenia społecznego jest przede wszystkim brak wiedzy obywateli o przysługujących im prawnie uprawnieniach.

Potem na przyczyny wykluczenia i rażącej niesprawiedliwości w działaniach składają się brak empatii i niespójne prawo. Rzecznik występował w 26 przypadkach do parlamentarzystów, różnych urzędów i instytucji centralnych z inicjatywą zmian wadliwego prawa.

Do roku 2010 w Jeleniej Górze funkcjonowało biuro porad obywatelskich prowadzone przez Danutę Jakubiec. Niestety, po 10 latach biuro przy ulicy Złotniczej zostało zamknięte bo zabrakło 10 tys. zł w skali roku na jego utrzymanie, a biuro obsługiwało rocznie ponad 5 tys. obywateli z przewagą mieszkańców miasta. Obowiązki pomocy coraz większej rzeszy osób pokrzywdzonym i nie radzących sobie z brutalną rzeczywistością, przyjął na siebie Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, który nie może się w tej sytuacji ograniczać do pomocy tylko niepełnosprawnym mieszkańcom.

A wezwań jest coraz więcej, które w postaci konkretnych zdarzeń rujnujących los i dorobek dziesiątek a może i setek ludzi trafiają tutaj. Oto niektóre z nich : „pętle kredytowe”, które coraz częściej dotyczą agresywnej polityki kredytowej różnych instytucji finansowych udzielających kredyty nie oglądając się na możliwości beneficjentów. Nie przestrzeganie praw pracowniczych nie tylko wobec osób niepełnosprawnych, noszące często znamiona mobbingu, brutalizacja życia codziennego i przemoc stosowana wobec różnych grup oraz osób a także niepokojące zjawiska wynikające z postępującego postępu ubożenia społeczeństwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
64
Tak
75%
Nie
14%
Było blisko...
11%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skanal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Churami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group