Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 8768
Zalogowanych: 77
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: KSON policzy i ochroni niepełnosprawnych?

Poniedziałek, 10 stycznia 2011, 9:02
Aktualizacja: Wtorek, 11 stycznia 2011, 8:59
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: KSON policzy i ochroni niepełnosprawnych?
Fot. Angela
W grudniu minionego roku Unia Europejska podjęła decyzję o ujednoliceniu dokumentów i zasad traktowania osób niepełnosprawnych na terenie wspólnoty. Pomysł na wykonanie ma Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Elementem tego działania ma być jeden dokument z piktogramem niepełnosprawności. KSON takie legitymacje wydaje dla swoich członków od września 2010 roku. Dotychczas wydał ich 30. Dokument zawiera dane osoby niepełnosprawnej i apel w pięciu językach: rosyjskim, angielskim, francuskim, angielskim i polskim. Taka legitymacja pomaga ludziom niepełnosprawnym nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

– Żaden z dokumentów z ZUS- u czy ubezpieczeniowych nie ma nawet piktogramu czyli znaczka osoby niepełnosprawnej. Stąd pomysł na stworzenie i wydawanie takich legitymacji, które w razie zagubienia czy zasłabnięcia osoby niepełnosprawnej mają za zadanie poinformować osoby postronne o potrzebie pomoc im. Dotychczas wydaliśmy już 30 takich legitymacji, co przynosi bardzo pozytywny skutek. Mamy informacje, że w przypadku zagubienia się osoby, która posiada taką legitymację, ludzie spontanicznie jej pomagają, zawiadamiają policję, pogotowie, a nawet odnajdują autokar, którym te osoby przyjechały do danego miasta czy kraju. Mocą sprawczą jest apel zawarty na legitymacji, by wszystkie osoby, do których zwróci się posiadacz legitymacji udzieliły jak najdalej idącej pomocy – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze.

Obecnie KSON nawiązał kontakt z komisją Unii Europejskiej i otrzymał zwrotne przyrzeczenie, że legitymacja wydawana przez sejmik zostanie wykorzystana do stworzenia jednolitych dokumentów dla wszystkich osób niepełnosprawnych w UE. Nie wykluczone więc, że taki dokument będzie wydawać właśnie karkonoski sejmik.

– Tę legitymację chcemy wykorzystać nie tylko jako dokument, ale również element policzenia osób niepełnosprawnych. Dzisiaj nie wiemy bowiem, ilu jest naprawdę niepełnosprawnych: niewidomych, głuchych czy z innymi schorzeniami, bo ZUS traktuje te dane jako niejawne – mówi Stanisław Schubert.

Wszystkie osoby niepełnosprawne po legitymację mogą zgłosić się do KSON-u. Jest ona wydawana na pięć lat, lub na okres, na który orzeczono niepełnosprawność. Koszt takiego dokumentu to 15 zł.

Szacuje się, że obecnie jest 80 mln niepełnosprawnych Europejczyków, 5,5 mln niepełnosprawnych Polaków, 450 tys. niepełnosprawnych Dolnoślązaków, w tym ponad 20 tys. mieszkańców ziemi jeleniogórskiej.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
674
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group