Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6611
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kronikarskim okiem na przeszłość miasta

Niedziela, 27 kwietnia 2008, 8:30
Aktualizacja: Niedziela, 3 października 2010, 13:38
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kronikarskim okiem na przeszłość miasta
Fot. TEJO
Nie zostały po wojnie wydane po niemiecku, za to mają polskie wersje: kroniki miejskie. Taki jubileuszowy podarunek proponuje Muzeum Karkonoskie oraz wydawnictwo Ad Rem.

Chodzi o dawne kroniki jeleniogórskie, których drugi tom trafi do sprzedaży na początku maja. „Kronika miasta Jelenia Góra na Śląsku” pióra Johanna Karla Herbsta to tytuł, który powinien mieć w swoim księgozbiorze każdy, komu bliska jest stolica Karkonoszy.

Jak mówi Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, pomysł, aby wydać dawne kroniki pojawił się, kiedy na rynku zaczęły pojawiać się różne publikacje na temat przeszłości miasta. – Niektóre zawierały błędy, bo nikt nie sięgał do źródeł, czyli do kronik miejskich napisanych przez naocznych świadków historii – tłumaczy dyrektor Firszt.

Pierwszym krokiem było wydanie „Historyczno-topograficznego opisu miasta – Kroniki Jeleniogórskie” J.D. Hensela, które kończą się na roku 1797. Jego kontynuatorem jest wspomniany Herbst, którego kroniki będzie można kupić już 1 maja na placu Ratuszowym. Autor opisuje czasy do roku 1847.
Warto się pospieszyć, bo nakład tego wydawnictwa jest ograniczony.

Kronika ma popularyzować wiedzę o dawnej Jeleniej Górze. Jest napisana językiem, który świetnie spolszczył Tomasz Pryll, a o przekłady wierszy zadbał Emil Mendyk. Romuald Witczak zadbał o literacką stronę pozycji.

Wydawca przewiduje wydrukowanie kolejnych kronik miasta: najstarszych Zellera oraz najnowszych – Vogta. Te pierwsze będą także miały swoją niemiecką edycję.

Wkrótce w Jelonce.com z cyklu „Jelonka wczoraj” przedstawimy zapowiedź najnowszej propozycji, rarytasu dla miłośników historii miasta i regionu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group