Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 8517
Zalogowanych: 55
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Krajobrazy naszej ziemi, które minęły

Niedziela, 11 października 2015, 16:48
Aktualizacja: 16:51
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Krajobrazy naszej ziemi, które minęły
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (10.10) w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej odbyło się seminarium krajoznawcze nt. mijających krajobrazów ziemi jeleniogórskiej. Była mowa m.in. o początkach szybownictwa w naszym regionie, czy pałacach, które odzyskują blask.

W pierwszym wystąpieniu Stanisław Błasiak opowiadał o początkach szybownictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej. Emerytowany pilot PLL LOT, który zdobył złotą odznakę szybowcową z trzema diamentami opowiadał o pierwszych drewnianych szybowcach, które pojawiły się na naszych terenach za czasów niemieckich. Podkreślił również, że Szkoła Szybowcowa w Grunau (od XIII w. Gronowo, w 1945 Grunów, a od 1946 r. miejscowość znana jako Jeżów Sudecki) była drugą taką szkołą na świecie. W 1928 r. powstał tu zakład szybowcowy, który funkcjonuje do dziś. Pierwszy lot po wojnie odbył na naszym terenie Władysław Dziergas – było to 2 sierpnia 1945 r., jeszcze przed wojną Niemcy wznosili się na wysokość 8 tysięcy metrów, a najwyżej na karkonoskiej fali szybowcem Mucha standard wzniósł się w 1960 r. Józef Kurpiela osiągając wysokość absolutną 10 460 m, wspominano również wyczyny Lidii Pazio.

W dalszej części spotkania właściciel pałacu w Czernicy przedstawił historię obiektu o pow. 2800 m kw., w którym mieszka. Swego czasu pałac był zbudowany w kształcie litery U (z lotu ptaka), jednak w 1900 r. dobudowano wejście główne z tarasem. Wiele historii przytoczonych przez zarządcę obiektu sprawiło, że zgromadzeni w sali Książnicy Karkonoskiej zaczęli się umawiać z prywatnym właścicielem na zwiedzanie pałacu.

Wśród poruszanych historii dotyczących krajobrazów ziemi jeleniogórskiej, które przemijają omawiano również „królewską wieś Mysłakowice” - Emil Pyzik, walońskie peregrynacje w Sudetach w wyk. Roberta Pawłowskiego, o pałacu książęcym we Wleniu mówił Sławomir Osiecki, o Cieplicach z lotu ptaka Tadeusz Pilarek, o nowym życiu Bukowca Krzysztof Tęcza, a nowy projekt, który wkrótce pozwoli na symboliczne podróże w czasie, czyli Time Gates – Bramy Czasu w realizacji grupy Arado przedstawił menedżer jeleniogórskich podziemi Krzysztof Wojtas.

Organizatorem seminarium były Komisja Krajoznawcza Zarządu Głównego PTTK oraz Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Spotkanie zostało dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
421
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group