Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 6825
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krajobrazy naszej ziemi, które minęły

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 11 października 2015, 16:48
Aktualizacja: 16:51
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (10.10) w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej odbyło się seminarium krajoznawcze nt. mijających krajobrazów ziemi jeleniogórskiej. Była mowa m.in. o początkach szybownictwa w naszym regionie, czy pałacach, które odzyskują blask.

W pierwszym wystąpieniu Stanisław Błasiak opowiadał o początkach szybownictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej. Emerytowany pilot PLL LOT, który zdobył złotą odznakę szybowcową z trzema diamentami opowiadał o pierwszych drewnianych szybowcach, które pojawiły się na naszych terenach za czasów niemieckich. Podkreślił również, że Szkoła Szybowcowa w Grunau (od XIII w. Gronowo, w 1945 Grunów, a od 1946 r. miejscowość znana jako Jeżów Sudecki) była drugą taką szkołą na świecie. W 1928 r. powstał tu zakład szybowcowy, który funkcjonuje do dziś. Pierwszy lot po wojnie odbył na naszym terenie Władysław Dziergas – było to 2 sierpnia 1945 r., jeszcze przed wojną Niemcy wznosili się na wysokość 8 tysięcy metrów, a najwyżej na karkonoskiej fali szybowcem Mucha standard wzniósł się w 1960 r. Józef Kurpiela osiągając wysokość absolutną 10 460 m, wspominano również wyczyny Lidii Pazio.

W dalszej części spotkania właściciel pałacu w Czernicy przedstawił historię obiektu o pow. 2800 m kw., w którym mieszka. Swego czasu pałac był zbudowany w kształcie litery U (z lotu ptaka), jednak w 1900 r. dobudowano wejście główne z tarasem. Wiele historii przytoczonych przez zarządcę obiektu sprawiło, że zgromadzeni w sali Książnicy Karkonoskiej zaczęli się umawiać z prywatnym właścicielem na zwiedzanie pałacu.

Wśród poruszanych historii dotyczących krajobrazów ziemi jeleniogórskiej, które przemijają omawiano również „królewską wieś Mysłakowice” - Emil Pyzik, walońskie peregrynacje w Sudetach w wyk. Roberta Pawłowskiego, o pałacu książęcym we Wleniu mówił Sławomir Osiecki, o Cieplicach z lotu ptaka Tadeusz Pilarek, o nowym życiu Bukowca Krzysztof Tęcza, a nowy projekt, który wkrótce pozwoli na symboliczne podróże w czasie, czyli Time Gates – Bramy Czasu w realizacji grupy Arado przedstawił menedżer jeleniogórskich podziemi Krzysztof Wojtas.

Organizatorem seminarium były Komisja Krajoznawcza Zarządu Głównego PTTK oraz Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Spotkanie zostało dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~xx 11-10-2015 18:21
Może by tak właściciel Pałacu w Czernicy poszedł śladem właścicieli innych Pałaców i udostępnił wstęp zwiedzającym z korzyścią dla siebie jak i turystów.Bo póki co "zwiedzać" można tylko z ulicy.
~Obserwer 12-10-2015 12:54
Wykład o szybownictwie ciekawy ale co dalej , Jakoś nie widać kontynuacji tej historii,szybowe to u nas jakaś porażka i nic się nie dzieje nad górami widziałem kiedyś mnóstwo lotni a szybowce widzę sporadycznie .Pałace są pięknie odrestaurowane oczywiście nie wszystkie .nie jeden popada w ruinę za zgodą władz i właścicieli oraz konserwatora zabytkow. Eh szkoda .
~pff 12-10-2015 18:31
Jeleniogórskie szybownictwo to jeden wielki grzech zaniechania i niemocy.Ktoś,kto nie potrafił dobrze poprowadzić hotelu,nie może na litość boską zarządzać lotniskiem i aeroklubem.Jeleniogórskie lotnisko w porównaniu z innymi aeroklubowymi jest po prostu biedne i smutne.Dobrze,że jest chociaż kilkoro pasjonatów i pasjonatek nie pozwalających lotnisku umrzeć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group