Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 7104
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Kowarskie „Przedwiośnie” wyremontowane i doposażone

Środa, 26 listopada 2014, 10:25
Aktualizacja: 10:30
Autor: Mea
Kowary: Kowarskie „Przedwiośnie” wyremontowane i doposażone
Fot. Krzysztof Sawicki
Ponad 4 mln zł kosztował remont Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki Zdrowotnej "Przedwiośnie" w Kowarach, który właśnie zakończył się. – Odtworzyliśmy piętro, które w latach 60’ XX w. spłonęło, dobudowaliśmy zewnętrzną windę, zlikwidowaliśmy bariery dla osób niepełnosprawnych i kupiliśmy sprzęt do rehabilitacji – wymienia Elżbieta Zakrzewska, dyrektor CUMiPZ „Przedwiośnie”.

Obiekt wzniesiono na przełomie XIX i XX w. Przed drugą wojną światową „Przedwiośnie” pełniło wtedy funkcję kolejowego domu wypoczynkowego. Później ośrodek wraz z parkiem przejęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W czasie stanu wojennego stacjonowały w nim Zmechanizowane Oddziały Milicji Obywatelskiej (ZOMO).

- Pierwotnie dom przykryty był dachem typu mansardowego. Jednak w 1959 r. spłonął i obiekt został przebudowany. Teraz dobudowaliśmy ostatnie piętro, powstał półokrągły dach. W dobudowanej części budynku prowadzimy zajęcia rehabilitacyjne. Wszystkie pokoje na drugim i trzecim piętrze są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i np. osoba na wózku nie będzie miała żadnych problemów z poruszaniem się u nas. W tym celu wybudowaliśmy też windę zewnętrzną. Powstała sala rotariańska, gdzie prowadzona jest gimnastyka oraz sala wystaw, by móc spędzić miło czas również w otoczeniu sztuki. Oprócz nowego dachu, obiekt zyskał nową elewację i poddany został termomodernizacji – wylicza Elżbieta Zakrzewska.

- Klatka schodowa jest teraz ognioodporna, kupiliśmy również agregaty przeciwpożarowe, które umieściliśmy na każdym piętrze. Zamontowana została nowa klimatyzacja i system alarmowania przeciwpożarowego – dodała.
 
Środki inwestycje pozyskano m.in. z Departamentu Zdrowia MSW w Warszawie w wysokości ok. 400 tys. zł, z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w kwocie ok. 500 tys. zł, z dotacji unijnej ok. 500 tys. zł oraz z PFRON-u ok. 500 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group