Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5730
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Korniki wydały wyrok na modrzewie

Czwartek, 11 marca 2010, 8:11
Aktualizacja: 8:11
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Korniki wydały wyrok na modrzewie
Fot. Angela
Kilka sztuk pięknych modrzewi rosnących przy alejach spacerowych w parku na Wzgórzu Kościuszki w najbliższych dniach zniknie z krajobrazu. Powód to korniki, które zaatakowały drzewostan. Oszczędzenie modrzewi spowoduje, że szkodniki przeniosą się na kolejne drzewa.

O zaatakowaniu drzew przez szkodniki Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze, które zajmuje się opieką nad drzewostanem w mieście, wiedziało już w minionym roku. Wówczas zapadła też decyzja o wycince drzew, które miało uchronić inne okazy przez zarażeniem. Mieszkańcy jednak oprotestowali tą decyzję i drzewa w parku pozostawiono do tego tygodnia. W najbliższych dniach pójdą one „pod piłę”.

– Kilka modrzewi na alejce modrzewiowej w parku na Wzgórzu Kościuszki zostało zaatakowane przez korniki i muszą one zostać wycięte, powinno to być zrobione już w minionym roku. Obecnie wszystkie decyzje umożliwiające wycinkę zostały już wydane. Jeżeli nie wytniemy tych drzew, kornik drukarz zaatakuje następne drzewa i park ulegnie zniszczeniu – mówi Michał Kasztelan, prezes MPGK w Jeleniej Górze.

– Jest pewna grupa ludzi, która nie docenia fachowości ludzi, którzy te decyzje wydają i uznaje, że jest to grabież i nieracjonalna wycinka drzew. Stwierdzamy, że tak nie jest. Nie wycinamy drzew dla własnego widzimisię. Jeśli ktoś chce, może jeszcze przez dwa dni podejść i zobaczyć, że te drzewa nie rokują żadnej szansy na wyleczenie, wręcz przeciwnie, są zagrożenie dla pozostałego drzewostanu – dodaje M. Kasztelan.

Prezes zapewnia, że nie ma innego sposobu na pozbycie się szkodnika. Pułapki wystawiane na kornika nie przynoszą żadnych efektów.
- Zbieraliśmy z lasów szkodniki kilogramami, a drzewa dalej były atakowane. Nikt nie wymyślił jeszcze sposobu by tego kornika zlikwidować. Gdybyśmy te drzewa wycięli w minionym roku, drewno z tych modrzewi można było sprzedać, a pozyskane pieniądze przeznaczyć na nowe nasadzenia. Dzisiaj to drewno nie ma żadnej wartości gospodarczej, przez co na wycinkę tych drzew poniesiemy tylko koszty – dodaje prezes Kasztelan.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1397
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group