Czwartek, 1 maja
Imieniny: Filipa, Józefa
Czytających: 7356
Zalogowanych: 37
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeżów Sudecki: Koniec świata w środku mapy – zapora we Wrzeszczynie

Czwartek, 6 marca 2025, 12:33
Autor: RaZ
Jeżów Sudecki: Koniec świata w środku mapy – zapora we Wrzeszczynie
Łukasz Razowski, Polska Org
To wyjątkowe miejsce na mapie regionu. Prowadzi tam jedna - w dodatku ślepo zakończona droga. Ale warto zaryzykować i tam dojechać, by podziwiać idealne połączenie natury i ludzkiej inwencji - zaporę na Bobrze w miejscowości Wrzeszczyn.

Wrzeszczyn to niewielka miejscowość położona na prawym brzegu rzeki Bóbr. Osada ta, usytuowana w dolinie otoczonej wzniesieniami Kowalowe Skały (331 m n.p.m.) i Cichon (398 m n.p.m.), przyciąga turystów swoimi urokami oraz bogatą historią, która sięga XIV wieku.

Pierwsze wzmianki o Wrzeszczynie pojawiły się w księdze czynszowej biskupstwa wrocławskiego w 1305 roku, jednak za bardziej wiarygodną datę uznaje się rok 1386, kiedy to odnotowano zmianę właścicieli miejscowego folwarku w okręgu sądowym Jeleniej Góry. W przeszłości Wrzeszczyn wchodził w skład okręgu sąsiednich miejscowości, takich jak Siedlecin i Barcinek. Do 1945 roku wieś była połączona z Barcinkiem drogą przechodzącą przez most na rzece Bóbr.

Jezioro Wrzeszczyńskie - inżynieryjny cud

Jednym z najciekawszych obiektów w Wrzeszczynie jest zapora na rzece Bóbr, która została wybudowana w latach 1926-1927. Dzięki niej powstało Jezioro Wrzeszczyńskie, jeden z trzech zbiorników wodnych znajdujących się w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Głównym celem budowy zapory była redukcja fali powodziowej oraz produkcja energii elektrycznej.

Zaporę, o wysokości 20 metrów i długości około 200 metrów, wykonano z kamienia, co czyni ją jednym z najciekawszych obiektów zabytkowych we wsi. W obrębie zapory działa elektrownia wodna wyposażona w dwa turbozespoły zaprojektowane przez Victora Kaplana, czeskiego inżyniera o austriackich korzeniach. Cała infrastruktura techniczna, w tym napędy i układy sterowania, umieszczone są w filarach jazu, co czyni to miejsce także interesującym z punktu widzenia inżynieryjnego.

Wypoczynek i atrakcje

Jezioro Wrzeszczyńskie, o powierzchni 11 ha i długości 3 km, to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek. Teren wokół jeziora sprzyja spacerom, wędrówkom oraz sportom wodnym. Otoczenie pięknej przyrody Kotliny Jeleniogórskiej zachęca do eksploracji okolicznych szlaków turystycznych oraz podziwiania panoram górskich.

Wrzeszczyn to także świetna baza wypadowa do odkrywania innych atrakcji regionu, takich jak malownicze Siedlecin z jego zabytkowym zamkiem czy Jelenia Góra z bogatą ofertą kulturalną.

Twoja reakcja na artykuł?

60
85%
Cieszy
3
4%
Hahaha
2
3%
Nudzi
2
3%
Smuci
0
0%
Złości
4
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
302
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
35%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Inne wydarzenia
Szalona walka z czasem "historyków"
 
Aktualności
Otwarcie Parku Rowerowego na osiedlu Czarne
 
Aktualności
Fontanna w Parku Norweskim jak nowa
 
Kultura
Maja Bogucka w jeleniogórskiej filharmonii
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group