Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7383
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Koncert rodaków z Litwy w Kromnowie

Niedziela, 8 lipca 2018, 7:08
Aktualizacja: 7:09
Autor: WAC
Region: Koncert rodaków z Litwy w Kromnowie
Fot. Organizator
Zespół „Troczanie” złożony z naszych rodaków mieszkających na Litwie wystąpi jutro (9.07) o godzinie 18.00 w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie. Grupa łączy pokolenia – występują w nim babcie, ich dzieci i wnukowie.

Polski ludowy zespół „Troczanie”, podobnie jak i liczne inne zespoły wokalno-taneczne na Wileńszczyźnie, powstał na fali odrodzenia polskości w październiku 1989 roku. Początkowo do zespołu uczęszczały same panie, po trzech latach dołączyli również panowie. Do lipca 1996 roku kierował zespołem znany muzyk Włodzimierz Saszenko, kapelą – Wiktor Kowalewski, między innymi autor kilku utworów o Trokach, starostą była założycielka zespołu – Zofia Czapkowska. Dziś kierownikiem artystycznym „Troczan” jest utalentowana muzyk Bożena Bieliak, starostą i organizatorem całego kolektywu oraz wszystkich wyjazdów koncertowych – Dinara Karaniewska. Kapelą kieruje Władysław Niedźwiedzki.

Zespół co roku bierze udział w Festynie Kultury Polskiej Rejonu Trockiego „Dźwięcz, polska pieśni“ oraz w festiwalach zespołów Wilenszczyzny. Śpiewa i tańczy na świętach plonu oraz uroczystościach poświęconych dniu miasta oraz świętom państwowym. Z chęcią wyjeżdża do Macierzy. Był gościem X Jubileuszowego Festiwalu Polskich Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Chórów Polonijnych do Koszalina, Festiwalu Polskich Kresów w Mrągowie. „Troczanie“ byli również gorąco przyjmowani w Górze Śląskiej, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Giżycku, Cieszynie, Białymstoku, Węgorzewie, Bielsko Białej, Szczyrku, Wiśle, Suwałkach, Siemiatyczach, Pułtusku, Sankt Petersburgu (Rosja), Dyneburgu (Łotwa), Mińsku (Białoruś). Dziś zespół liczy około 35 członków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group