• Sobota, 21 lipca 2018
  • Godz. 21:31
  • Imieniny: Dalidy, Daniela, Andrzeja, Wawrzyńca
  • Czytających: 5077
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Koncert rodaków z Litwy w Kromnowie

Wiadomości: Region
Niedziela, 8 lipca 2018, 7:08
Aktualizacja: 7:09
Autor: WAC
Fot. Organizator
Zespół „Troczanie” złożony z naszych rodaków mieszkających na Litwie wystąpi jutro (9.07) o godzinie 18.00 w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie. Grupa łączy pokolenia – występują w nim babcie, ich dzieci i wnukowie.

Polski ludowy zespół „Troczanie”, podobnie jak i liczne inne zespoły wokalno-taneczne na Wileńszczyźnie, powstał na fali odrodzenia polskości w październiku 1989 roku. Początkowo do zespołu uczęszczały same panie, po trzech latach dołączyli również panowie. Do lipca 1996 roku kierował zespołem znany muzyk Włodzimierz Saszenko, kapelą – Wiktor Kowalewski, między innymi autor kilku utworów o Trokach, starostą była założycielka zespołu – Zofia Czapkowska. Dziś kierownikiem artystycznym „Troczan” jest utalentowana muzyk Bożena Bieliak, starostą i organizatorem całego kolektywu oraz wszystkich wyjazdów koncertowych – Dinara Karaniewska. Kapelą kieruje Władysław Niedźwiedzki.

Zespół co roku bierze udział w Festynie Kultury Polskiej Rejonu Trockiego „Dźwięcz, polska pieśni“ oraz w festiwalach zespołów Wilenszczyzny. Śpiewa i tańczy na świętach plonu oraz uroczystościach poświęconych dniu miasta oraz świętom państwowym. Z chęcią wyjeżdża do Macierzy. Był gościem X Jubileuszowego Festiwalu Polskich Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Chórów Polonijnych do Koszalina, Festiwalu Polskich Kresów w Mrągowie. „Troczanie“ byli również gorąco przyjmowani w Górze Śląskiej, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Giżycku, Cieszynie, Białymstoku, Węgorzewie, Bielsko Białej, Szczyrku, Wiśle, Suwałkach, Siemiatyczach, Pułtusku, Sankt Petersburgu (Rosja), Dyneburgu (Łotwa), Mińsku (Białoruś). Dziś zespół liczy około 35 członków.

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Andrzej Tobiasz 9-07-2018 8:50
Byłem no poprzednich koncertach zespołu Troczanie. Warto przyjść, lekcja patriotyzmu przyda się każdemu z nas.
~ 9-07-2018 11:09
Ja także polecam zobaczyć. W piątek był ich koncert w Miłkowie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
Głos ulicy
Etykieta prawdę ci powie?  1
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra z dnia 20.07.2018 r.  
Miej świadomość
Czego bałbyś się w średniowieczu?  7
Dialogi Jelonki
Joanna Lichocka o mediach i katastrofie smoleńskiej  73
Aktualności
KCGO – klamka zapadła  1
Aktualności
W Starej Kamienicy zagryzione zostały psy  12
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group