Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6729
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kolorowa „ósemka” przyjazna dla wszystkich

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 10 grudnia 2008, 16:22
Aktualizacja: Czwartek, 11 grudnia 2008, 8:28
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Niezwykle barwny przebieg miała dzisiejsza VI Konferencja Integracyjna, której areną była Szkoła Podstawowa nr 8, jedyna jeleniogórska placówka prowadząca klasy, w których uczą się zarówno uczniowie w pełni sprawni jak i ich koledzy z różnymi niepełnosprawnościami.

Organizatorzy zadbali o bardzo bogaty program skierowany do pedagogów z Jeleniej Góry i okolic. Przebieg konferencji urozmaicili sami uczniowie, którzy zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne w różnych formach. Zatańczył zespół Junior Dance oraz zaśpiewała grupa „ósemka”.

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 8 oraz zaproszeni goście zapoznali uczestników spotkania ze swoimi osiągnięciami w pracy integracyjnej. Lekarz Małgorzata Ostrowska opowiedziała o roli diagnozy psychicznej w pomocy szkolnym dzieciom. Violetta Gardecka przedstawiła problematykę wadliwej wymowy w kontekście niepowodzeń szkolnych. W trakcie konferencji szkole został także przekazany grant przez prezydenta rotarian z Niemiec: instrumenty Orffa, które posłużą do terapii muzyką.

W drugiej, praktycznej części konferencji, nauczyciele zaprosili uczestników na warsztaty, podczas których zaprezentowano pracę z dziećmi w klasach i… na korytarzu. W ramach działań ekologicznych uczniowie „ósemki” tworzyli makiety o tematyce bezpośrednio związanej z ochroną środowiska. – Akcentujemy wpływ człowieka na przyrodę. Pokazujemy, jaki był las, zanim nas tam nie było – usłyszeliśmy od dziewcząt i chłopców, którymi zajmowały się Danuta Matysiak, Barbara Wołoszyn oraz Izabela Misterka. Anna Dyjak i Katarzyna Szafrańska zaprosiły na warsztaty plastyczne.

– Muzykoterapia działa cuda, koniecznie trzeba to zobaczyć – zachęcała Anna Szewczuk, nauczycielka muzyki i terapeutka przy okazji, opiekunka grupy instrumentalnej Accolada. W trakcie zajęć pokazywała różne formy zabawy z muzyką kształtujące predyspozycje uczniów i wspomagające proces uczenia się.

Anna Całus pokazała pracę metodą Montessori, która zrewolucjonizowała pedagogikę czyniąc możliwym wspólne kształcenie zarówno dzieci sprawnych jak i tych z różnymi przypadłościami.

Konferencję zakończył występ wspomnianej Accolady, a „ósemka” raz jeszcze pokazała, że oświata nie musi być skostniała, ale żywa, kolorowa i przyjazna uczniom.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~uczestnik 10-12-2008 17:38
Fundatorem instrumentów orpha oraz pozostałego sprzetu w ramach grantu dla dzieci niepełnosprawnych były dwa Kluby Rotary- Rotary Klub Jelenia Góra Karkonosze oraz Rotary Club Kloster Zina z Niemiec.
~nauczyciel 10-12-2008 17:38
warsztaty przyrodnicze jeszcze Jowita Burak- Głowacka:)
~Sentymentalny 10-12-2008 19:34
Najlepsza szkoła w Jeleniej Górze ! Pozdrawiam całe grono pedagogiczne !!
~nauczyciel 10-12-2008 21:50
Jowita Glowacka brała udział w przygotowaniu warsztatów ekologicznych.Jest wychowawcą klasy piątej i właśnie uczniowie tej klasy byli bohaterami warsztatów pt.:Najkrótsza historia świata.
~Pedagog 11-12-2008 0:43
SP nr 8 wcale nie jest jedyną jeleniogórską szkołą prowadzącą klasy integracyjne. Drugą taką placówką jest Zespół Szkół (SP i Gimnazjum) z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy. I tam zdecydowanie więcej dzieje się dobrego niż w "ósemce", gdzie - jak wiadomo już powszechnie - szkoła nie zawsze dawała sobie radę z przemocą i agresją wśród uczniów. Być może to uległo zmianie.
~gal anonim 11-12-2008 10:16
>>Do Pedagog >> Co t za pedagog który, nie wie że Łomnica administracyjnie nie podlega pod Jelenią Górę a należy do gminy Mysłakowice. Czyli nie jest szkołą jeleniogórską. Wniosek taki że autor artykułu miał rację.
~ala 14-12-2008 20:32
Wszyscy tak chętnie garną się do pracy z niepełnosprawnymi? aż dziwne ? przecież gdyby nie kasa z PFRONu to te dzieci nie znalazły by miejsc w żadnej szkole . Wszystko się dzieje za dużą kasę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group