Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5510
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koło ratunkowe dla zrujnowanych zabytków

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 24 stycznia 2011, 8:26
Aktualizacja: 10:26
Autor: RED
Fot. TEJO
Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła rozważa utworzenie Miejskiego Rejestru Zabytków.

Miałoby to na celu stworzenie formalnych podstaw do udziału finansowego miasta w ewentualnych remontach obiektów mających charakter zabytkowy (i przesłanki do uznania go za zabytek), niezależnie od tego, kto jest użytkownikiem lokali takim obiekcie – informuje Cezary Wiklik, doradca medialny prezydenta miasta.

Wiadomo, że w Jeleniej Górze ponad 60 procent zabudowy pochodzi sprzed 1945 roku, a z tej części wiele nie było od dziesięcioleci remontowanych. Tymczasem ochroną konserwatorską objętych jest niewiele obiektów. Tymczasem większość często reprezentuje niepowtarzalne walory estetyczne i historyczne, jak na przykład zabudowa alei Wojska Polskiego.

Tymczaasem w mieście od 2008 roku wdraża się program ochrony zabytkowej substacji Jeleniej Góry i - zgodnie z wymagami ustawy - istnieje Gminna Ewidencja Zabytków. Ponadto już od kilku lat gospodarze takich obiektów mogą starać się o dofinansowanie remontów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

___x 24-01-2011 8:39
te rudery? walory estetyczne? to chyba jakiś żart, u nas więcej pracy potrzeba (zabytkami to się mogą bogaci zachwycać którzy nie muszą marnować całego dnia na zmaganie się z pracą i problemami dnia codziennego) a nie zabytków i ładowania w nie naszej forsy już nie mówiąc o tym że gdy jakiś budynek ma status zabytku to jest to także dla jego mieszkańców olbrzymim utrudnieniem
~widok 24-01-2011 8:47
Pan Prezydent Zawiła powinien odtworzyć w swojej pamięci trasę, jaką pokonał po ulicach Jeleniej Dziury z drabiną na plecach, młotkiem w ręku i zapasem takich biało-niebieskich tabliczek z napisem "obiekt zabytkowy". Osobiście oznakował wszystkie zabytki w mieście i zapewne stworzył dokumentację, więc po co dublować samego siebie?
~am 24-01-2011 8:57
Była kiedyś taka mundra konserwatorka co wszystkie kamienice wpisała do rejestru zabytków i obsrała miasto stosownymi tablicami . I co ? Ano nic . Tablice spadły, kamienice się sypią, bo są miejskie czyli niczyje.
~Gość 24-01-2011 9:15
P.Zawiła ,ależ z pana prezydent no pożal się boże ,a ten doradca medialny to on tylko tak gada za tego prezydenta ,czy sam wymyśla te głupie artykuły ,bo coś mnie się wydaje że tym miastem to będzie rządził ten doradca medialny ,a zabytkami to trzeba było sie zająć dawno temu ,a nie teraz moje pieniądze trwonić na gówno zrujnowane ,ktoś zajmuje i zamieszkuje te zasrane zabytki i płaci czynsze lub jak kto woli komorne więc odpowiedzialni za ten stan żeczy są ,więc te ZGL pociągnąć do odpowiedzialności ,mój prywatny dom też wymaga remontu więc p.Zawiła proszę też wciągnąć go na listę tych zabytków niech mi miasto moje podatki dołoży do remontu,jak ma wszystkim to mi też ,a z drugiej strony to Zawiła -weż się pan za prace konkretną ,a nie pierdołami się zajmuj czas ucieka najpierw były opłatki ,hotelowe spotkania a teraz będzie sadzenie kiślu w mieście ratunku dla tego miasta i odwołać Zawiłe .
~A ja 24-01-2011 9:44
jestem ZA!!!
~... 24-01-2011 9:46
Wszystkie nieruchomości cenne kulturowo podlegają ochronie. Jednym z jej najważniejszych sposobów jest wpisywanie ich do ewidencji zabytków. Do tej pory prowadzone były one przez wojewódzkich konserwatorów zabytków. Weszła w życie 5 czerwca 2010 nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zmieniła te zasady. Nakłada ona nowe obowiązki z tego zakresu na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Władze wykonawcze każdej gminy będą musiały prowadzić własne ewidencje. Będą one sporządzane w formie zbioru kart adresowych zabytków. Powinny być w nich ujęte zabytki nieruchome wpisane do rejestru, inne zabytki nieruchome znajdujące się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także inne obiekty nieruchome wyznaczone przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Pana Zawiła jako poseł był Przewodniczącym tej podkomisji sejmowej która tę nowelizację szykowała!
~widok 24-01-2011 10:13
Czy konieczność stworzenia Miejskiego Rejestru Zabytków oznacza, że p. W.Kapałczyński do tej pory brał wynagrodzenia za "nicnierobienie"? Przecież taki Rejestr powinien on mieć i ma w górnej szufladzie biurka!
ebee 24-01-2011 10:19
To kolejne "jaja" jakie funduje swoim naiwnym wyborcom Pan Zawiła. Oto kolejny dowód mega pomyłki, jakim był wybór tego Pana na fotel Prezydenta. Po co tworzyć rejestr zabytków, skoro takowy jest u konserwatora zabytkow ? Załatwienia wymaga problem konserwatora Kapałczyńskiego, ktory zamiast wykonywać swoje obowiązki ugania sie za Gołębiewewskim. Jak narazie Zawiła tylko szkodzi miastu. Pozdrawiam, EBEE
~.. 24-01-2011 10:54
a secesyjne budynki z ul. Slowackiego, te zostaly zrujnowane przez panstwo , a teraz panstwo oczekuje ze wlasciciele sami je wyremontuja za emeryture ktorej kwota ledwie starcza na zycie
~zxx 24-01-2011 10:58
Proponuję zobaczyć jak jest remontowana wieża widokowa w Radomierzu przy drodze do Wr. Po remoncie powstało z tego coś przypominające betonowy filar wiaduktu, zamiast wyeksponować kamienną średniowieczną budowle zapaćkali to cementową zaprawą. Gdzie kończył szkoły konserwator zabytków nadzorujący ten projekt i kiedy będzie sprzedawać miejsca reklamowe na tym obiekcie bo banery reklamowe mogą być ładniejsze. Swoją szopę lepiej odresteurowałem.
~ 24-01-2011 11:29
DOLNOŚLĄZAK. Nie wiem co zaproponowałaby honorowa jeleniogórzanka, gdyby została prezydentem. Zainteresowany jednak jestem co o sprawie sądzi forumowicz kazimierzp. Wszak temat jest jemu bliski, a persona znana jest w Kotlinie Jeleniogórskiej nie tylko jako aktywista Rady Przyjaciół Harcerstwa przy Wiejskiej harcówko-kaplico-świetlicy.
~321 24-01-2011 11:33
niedlugo z tego miasta nic nie zostanie, młodzi wyjada, starzy poumierają. zostana włodarze +świta. a to bedzie balanga,hehe
~Turystka 24-01-2011 11:36
Przyjechalam do Jel.Gory z mysla o pieknej stolicy Karkonoszy,a zobaczylam ruine uAl.Wojska Polskiego przepiekne senacyjne kamienice urungajace tej nazwie.A tak duzo sie mowi o turystycznej Jel.Gorze.Poco remontowac stary zamek w Czarnym ktorego pewnie zaden turysta nie zobaczy/pewnie tylko zapewnienie lokum dla Pana Jakubca i jego rodziny/.Na wiec nie dochodowy nie lepiej za te pieniadze wyremontowac pare kamienic dla dobra estetyki miasta.?
~ 24-01-2011 12:03
do widok i zxx. O wiedzy i umiejętnościach p. Kapałczyńskiego i jego podwładnych najlepiej za wiele nie opowiadać. Kilka lat temu powstało obszerne studium konserwatorskie dla całej Jeleniej Góry które świadczy nie tylko o w.wym. ,ale też o "tumiwisizmie" tamże zatrudnionych. O braku znajomości architektury, nieumiejętności rozpoznania wartości architektonicznych i materialnych budynku i jego otoczenia, ,braku umiejętności rozpoznania jego stanu i opracowania właściwych zaleceń konserwatorskich, kompletnym niedostrzeganiu wartości tzw małej architektury, itd,itp. .Do tego dochodzi dość marne poczucie estetyki i mamy efekt w postaci utraty wartości historycznych i estetycznych przez coraz większą liczbę zabytkowych budynków, także na drodze rujnujących pseudo-konserwacji już nie mówiąc o ich (z różnych przyczyn) zupełnym braku. Ps. Zabudowa Wojska Polskiego nie reprezentuje wybitnych walorów estetycznych (tak było przed wojną,ale nie w sensie wartości architektonicznej budynków,l
ebee 24-01-2011 14:06
Do internauty z 12,03. A właśnie trzeba duzo opowiadać, a wręcz krzyczeć. To niedopuszczalne, żeby urzędnik państwowy, jakim jest konserwator zabyków uganiał się za inwestorem nowego obiektu i pilnował własnych prowizji od zastosowanych materiałów, zamiast pilnować tego za co mu płacą, czyli za opieke nad zabytkami. Zadziwia, że nowy Prezydent nie ma pojęcia o procedurach ochrony zabytków i nie wie o rejestrze. Wola tworzenia takowego z jego strony to skandal !
~ 24-01-2011 14:31
cd z 14,06 Dlaczego pozwalamy, aby tak niekompetentny Prezydent urzędował ? Czy do końca życia będziemy skazani na nieudaczników i karierowiczów ? Pan Zawiła snuje naiwnym wyborcom coraz to nowe wizje, a nie zauważa bieżących problemów. A wystarczy wyjść na ulicę choćby w sobotę po połubniu, by zobaczyć, że poza marketami wszelki handel zanika. Tzw życie nocne poza paroma przeciętnymi dyskotekami też nie istnieje. No, ale skoro się bywa tylko w ....salonach ......? Pozdrawiam , EBEE
~ 24-01-2011 17:22
!!!!!baraki lumpą wyremontowali a zabytki proszą o pomoc i nic,dobry plan:-))
~ 24-01-2011 18:37
ad. ebee z 14:06 Czy poświęcisz chwilunię i rozwiniesz myśl " ......i pilnował własnych prowizji od zastosowanych materiałów,..." Wprawdzie piszesz bezimiennie o konserwatorze zabytków, jednak kumaci wiedzą o którego konserwatora biega. Twój wstępniak może być lawiniasty, zatem zrób szlif tego konkretnego wątku. DOLNOŚLĄZAK.
~ZABOBRZANIN 24-01-2011 18:47
Czy ten lider czołowy najpierw mógłby swoje wyborcze plakaty posciągać z 1-go Maja ? Nie ma to jak naklepać tabliczek zabytkowych i zostawić z tym zdemolowanymi budowlami wykupionymi na własność mieszkańcom. Wtedy się zacznie... Jest jakieś może stanowisko już przygotowane na tę okoliczność ?
~ 24-01-2011 19:00
ad. 17:22. Niestety permanentny brak kasy powoduje, że niektóre zabytki pomocy się nie doczekają. Zatem chyba dobrze, że jakieś "buraki" wraz z "lumpami" cokolwiek wyremontowali. DOLNOŚLĄZAK.
~ 24-01-2011 22:25
Pan Kapałczyński nie jest zainteresowany dbałością o zabytki. Od 2 lat sympatycy Janowic chcą odrestaurować zegar na wieży kościółka , niestety konserwator zabytków nie pomaga w tej akcji , a wręcz hamuje wszelkie działania. To skandal ! A za tym wszystkim stoi klecha janowicki, któremu zostały dwa ostatnie zwoje , niestety też bezużyteczne...Potrzeba zmian ....
ebee 24-01-2011 23:22
Do Dolnoślązaka z 18,37 Pewien konserwator preferuje łupek i farby Caparola. Jeśli inwestor chce odrestaurować zabytek innym często lepszym produktem - konserwator stawia veto. Przykład: Kapliczka Św Anny w Sosnówce. Niestety nie mam zgody na publikacje tych niestety prawdziwych informacji. Może ktoś się odważy o tym napisać, jednak czy to coś da ? Osobiście wątpię. Pozdrawiam serdecznie, EBEE
~ 25-01-2011 11:39
ad.~ ebee. Rzeczywiście może nasuwać nieprzychylne przypuszczenie. Ale to tylko domniemanie. Temat raczej dla specjalistów. Uważam, że profesjonaliści też nie będą jednomyślni. Byłbym jednak ostrożny w formułowaniu jednoznacznych ocen. Mogą okazać się chybione i krzywdzące. Pozdrawiam. DOLNOŚLĄZAK.
ebee 27-01-2011 9:49
Do Dolnoślązaka. Bezsprzecznie masz rację, ale zapewne nie jest rzeczą normalną, że ów konserwator zabytków ugania sie za inwestorem nowego obiektu ( łamanie prawa przez niego, to inna kwestia) , a "działka" przypisana temu panu ( Zabytki) popada w ruinę. I nie jest tu istotne, że np ZGL w zabytkowym obiekcie zwala zabykową dachówkę i zastepuje ją tanią papą, co jest standardem w Jeleniej Górze. Tu się konserwator nie czepia. U prywaciarza jest inaczej. jemu się robi pod gorę bo.... A troska o zabytki ...? EBEE
~kiki2 30-01-2011 20:16
Z tym Caparolem to prawda. Już od wielu lat ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group