Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 2452
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kobiety walczą o prawo wyboru

Sobota, 24 marca 2018, 8:36
Aktualizacja: Niedziela, 25 marca 2018, 21:13
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kobiety walczą o prawo wyboru
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (23.03) w wielu miejscach Polski przeciwniczki zaostrzenia prawa aborcyjnego pikietowały przeciwko planowanym zmianom ustawy w tej kwestii. Kobiety, w większości ubrane na czarno – przy wsparciu mężczyzn – demonstrowały również na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze.

W stolicy Karkonoszy pikietowało około 150 do 200 osób. Uczestnicy skandowali hasła opisujące niezadowolenie wobec działań władz kościelnych i państwowych, była nawet mowa, aby dać fory lewicy w nadchodzących wyborach, ale w przypadku jeleniogórskim należy zaznaczyć, że jedynymi przedstawicielami lewicy była młodzież związana z partią Razem. Zabrakło polityków SLD.

Kobiety podkreślały, że nie chcą zakazów czy nakazów, lecz pozostawienia prawa wyboru. - Nie każemy nikomu dokonywać aborcji, to indywidualna sprawa każdego człowieka. Każda kobieta, która zdecyduje, że chce dokonać aborcji - będzie miała wyrzuty sumienia do końca życia. Jeżeli urodzi dziecko zdeformowane, to jest jeszcze większa trauma - przekonywała Agnieszka Grzęda z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Organizatorka akcji podkreślała również, że za dużo do powiedzenia na temat aborcji ma kler. - Faceci w sukienkach zaglądają tam, gdzie nie trzeba. Chcą być naszymi lekarzami, specjalistami, psychologami - bardzo nam się to nie podoba - zaznaczyła A. Grzęda, która przyznaje, że kobiety powinny wyjść nie tylko na ulicę (strajkować), lecz wyjść z kościoła. - Od dawna nie chodzę do kościoła. Twierdzę, że jeśli Bóg istnieje, to mogę sobie z Nim wszędzie porozmawiać - podkreśla.

Uczestniczki zwracają również uwagę, że partia rządząca boi się mobilizacji kobiet, dlatego sprawa głosowania nad ustawą zaostrzającą prawo aborcyjne jest odkładana w czasie. - Jeżeli tylko ponownie zajmą się tym projektem, to znowu wyjdziemy licznie na ulicę - zapewnia A. Grzęda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (170) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group