Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6717
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kłopoty w domach z betonu

Piątek, 10 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 10 marca 2006, 11:39
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Kłopoty w domach z betonu
Fot. Archiwum: Piotrowski
Choć najstarsze bloki z wielkiej płyty stoją na jeleniogórskich osiedlach od ponad 40 lat, już są obawy, czy nie trzeba będzie blokowisk wyburzać. Admistratorzy uspokajają, że nie jest tak źle. Konstruktorzy są mniejszymi optymistami.

Jak dotąd poważniejszych awarii w Jeleniej Górze nie było. Widoczne zagrożenie w postaci pęknięć na blokach przy ulicy Ptasiej pojawiło się kilka lat temu. Ale usterki zaklejono specjalną masą. Stwierdzono, że nie zagrażały konstrukcji nośnej budynków.

Mieszkańcy dwóch wieżowców przy ulicy Działkowicza na Zabobrzu twierdzą z kolei, że przy bardzo silnych wiatrach bloki się chwieją. Faktem jest, że zostały postawione na podmokłym gruncie.

– Bloki są systematycznie remontowane i konserwowane. Żaden nie wymaga kapitalnego remontu – usłyszeliśmy w Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, największego administratora blokowisk w stolicy Karkonoszy. – A tego nie można powiedzieć o starszych domach i kamienicach budowanych tradycyjną technologią.

W przypadku wielkiej płyty obowiązkowe kontrole nie pozwalają wyrokować o stanie budynku. Główne elementy konstrukcyjne, szczególnie ich złącza, są zakryte i nie ma do nich dostępu. Można ocenić klatkę schodową, dach, szyby lub windy.

Z niepokojem na stan budynków patrzą osoby, które je budowały, lub widziały, jak powstają.
– Metalowe łączenia między płytami korodują, a nie sposób ich wymienić, bo blok mógłby się rozsypać – alarmuje architekt Piotr Wołkowski. – Nie bez powodu w Niemczech takie bloki są wyburzane. Po pierwsze, brakuje chętnych na zamieszkanie tam, a po drugie – możliwość katastrofy budowlanej jest też brana pod uwagę – dodaje.

Miasto na razie nie przewiduje żadnych kroków w tym kierunku, ponieważ nie ma na to pieniędzy. Ale specjaliści podkreślają, że to tylko kwestia kilku, kilkunastu lat.
Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników będzie należało wyłączać budynki z eksploatacji, a mieszkańców przekwaterowywać do mieszkań
zastępczych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
692
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
10%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group