Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6215
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Klasztor w ogniu

Piątek, 13 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 lutego 2006, 18:11
Autor: Radio BRW
Dwie siostry z krzeszowskiego klasztoru przewieziono do szpitala. Ich życiu nic nie zagraża. Ustalane są przyczyny pożaru, który wybuchł nad ranem. U sióstr stwierdzono objawy zaczadzenia. Pozostali mieszkańcy kompleksu klasztornego nie odnieśli żadnych obrażeń. Siostry w porę ewakuowano.

Ogień pojawił się w korytarzu łączącym część klasztorną zespołu z Bazyliką Mniejszą. Spłonęło wyposażenie: sprzęt gospodarstwa domowego, meble, dywany. Siostry przeżyły chwile grozy - płonęła bowiem instalacja elektryczna.
- Ogień nie rozprzestrzenił się poza łącznik i nie dotarł do części kościelnej, ani też klasztornej – mówi oficer prasowy kamiennogórskiej policji, Dariusz Waluch.
Zastępca komendanta straży pożarnej w Kamiennej Górze, Ryszard Klimsiak przyznaje, że było takie zagrożenie. Pożar przez blisko ponad 3 godziny gasiły jednostki straży z: Kamiennej Góry, Krzeszowa, Ogorzelca i Lubawki. Ustalane są jego przyczyny.
- Nie wykluczamy zwarcia instalacji elektrycznej – mówi Ryszard Klimsiak.
Zespół klasztorny w Krzeszowie jest zabytkiem klasy zerowej. Straty wstępnie oszacowano na 30 tys. zł. Gdyby ogień rozprzestrzenił się, z pewnością spłonęłyby wartościowe ślady historii. Oprócz remontu łącznika, trzeba także usunąć ze ściany klasztoru okopcenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group