Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 5818
Zalogowanych: 35
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kiedyś kościół i pałac, a dziś pusty plac i market

Wtorek, 21 stycznia 2025, 18:04
Autor: RaZ
Jelenia Góra: Kiedyś kościół i pałac, a dziś pusty plac i market
Maciejowa, obecnie administracyjna część Jeleniej Góry, to miejsce wyjątkowo naznaczone zmianami, jakie za sobą niosły historyczne zawirowania. W miejscu danego kościoła ewangelickiego i cmentarza dziś można robić zakupy. Tam, gdzie oczy cieszył pałac, dziś hula wiatr…

Początki wsi Maciejowa sięgają prawdopodobnie drugiej połowy XIII wieku, kiedy to pierwszymi właścicielami zostali Zedlitzowie. Z biegiem lat Maciejowa przechodziła z rąk do rąk, a każdy z właścicieli wnosił coś nowego do jej historii.

Jednym z kluczowych momentów w dziejach Maciejowej był rok 1672, kiedy to majątek nabył hrabia Johann Ferdinand Karwarth, który w latach 1686-1888 zainwestował w odbudowę barokowego pałacu. Ta imponująca budowla była symbolem potęgi i prestiżu ówczesnych właścicieli.

Co ciekawe i niecodzienne na tym terenie, w 1766 r.  Maciejowa zyskała kolejnego znanego właściciela – księżną Katarzynę Agnieszkę Ludwikę Sapieha, polską magnatkę, która przyczyniła się do dalszego rozwoju tej miejscowości.

W latach dwudziestych XX wieku pałac i majątek stały się własnością miasta Jelenia Góra. W 1932 roku władze miejskie postanowiły przenieść wyposażenie pałacu do Archiwum Miejskiego, a po 1945 roku część z nich trafiła do Muzeum Karkonoskiego, podczas gdy inne elementy zostały rozproszone.

Został tylko pusty plac

Dziś z pałacu nie pozostało nic, a jedynie pusty plac otoczony lasem. Czeka na przyszłe zagospodarowanie.
Warto przy okazji również wspomnieć o istnieniu zamku w Maciejowej z XII wieku, który uległ zniszczeniu podczas wojen husyckich trzy wieki później. Fragmenty jego murów, skryte w leśnym gąszczu, stanowią milczące świadectwo minionej świetności.

Nie można zapomnieć o kościele ewangelickim, który również istniał w Maciejowej, współistniejąc obok katolickiego, co było typowe dla regionu. Zbudowany w XVIII wieku, kościół i cmentarz został rozebrany w 1972 roku, a w jego miejscu powstał pawilon handlowy.

Dziś Maciejowa jest miejscem pełnym kontrastów – tam, gdzie niegdyś wznosiły się majestatyczne budowle, dziś znajdują się jedynie sklepy i puste przestrzenie.

Historia tej miejscowości to nie tylko opowieść o jej dawnych właścicielach, ale także o nieustannych zmianach, które kształtują jej tożsamość w nowoczesnym świecie.

Twoja reakcja na artykuł?

7
6%
Cieszy
7
6%
Hahaha
2
2%
Nudzi
67
56%
Smuci
5
4%
Złości
32
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
288
Tak
18%
Nie
70%
Nie interesuję się polityką wcale
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Edukacja
Matura z polskiego – chyba powinno być dobrze
 
Kilometry
Fani pociągów pojechali w Góry Sowie
 
Aktualności
21 lat minęło
 
Piłka nożna
Bardzo bolesna lekcja od Włókniarza [SKRÓT VIDEO]
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group