Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 15087
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Karkonoskie krokusy zalśniły fioletem u podnóża Zamku Chojnik

Piątek, 30 marca 2012, 7:50
Aktualizacja: Sobota, 31 marca 2012, 8:25
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Karkonoskie krokusy zalśniły fioletem u podnóża Zamku Chojnik
Fot. Agrafka
Fioletowe krokusy zasadzone w ubiegłym roku m.in. przez dzieci z sobieszowskiej podstawówki, upiększają polanę u podnóża Zamku Chojnik. Czwartoklasiści po obejrzeniu efektów swojej pracy udali się wczoraj na ekologiczny spacer po Karkonoskim Parku Narodowym.

Jesienią ubiegłego roku na łące przy wejściu do Karkonoskiego Parku Narodowego posadzono ok. 3,5 tys. krokusów. Fioletowy kolor kwiatu jest typowy dla krokusów rosnących w Karkonoszach i na Pogórzu Izerskim.

- U podnóża Karkonoszy i na Pogórzu Izerskim krokusy są cennym elementem kulturowym, swoistą pamiątką po gospodarce pasterskiej. Jednak w miejscach, gdzie wypas zwierząt nie jest już prowadzony ich populacja zaczyna zanikać. Ponieważ rośliny te lubią glebę bardzo żyzną i bogatą w składniki mineralne musimy je wspomagać. Aby utrzymać ich występowanie na tych terenach prowadzimy zastępcze zabiegi jak np. koszenie traw, nawożenie organiczne, a także sadzenie cebulek – powiedziała Lidia Przewoźnik, z Karkonoskiego Parku Narodowego.

- Duża część krokusów już przekwitła, a część z sadzonek zakwitnie dopiero za rok. Każdy krokus wytwarza bulwki potomne, więc spodziewamy się, że z roku na rok krokusów w Karkonoskim Parku będzie coraz więcej – dodała. W kolejnych latach planowane jest dosadzanie cebulek krokusów i wysiew nasion, zbieranych z naturalnych stanowisk, by w przyszłości cała łąka na wiosnę mieniła się fioletem.

Uczniowie sobieszowskiej "piętnastki" po obejrzeniu efektów zeszłorocznej pracy, czyli sadzenia cebulek krokusów, otrzymali krzyżówki, na temat wiosennych kwiatków, a także udali się na spacer edukacyjny wraz z przedstawicielami Karkonoskiego Parku Narodowego.

- Po raz pierwszy idziemy zobaczyć, jak wyrosły nasze krokusiki. Mamy nadzieję, że wzeszły wszystkie, które zostały przez nas posadzone, a było ich strasznie dużo. W przyszłym roku także chcemy wziąć udział w upiększaniu polany u podnóża Zamku Chojnik – mówią Aleksandra Ciepiela i Klaudia Kozłowska, uczennice IV klasy Szkoły Podstawowej nr 15 w Sobieszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
449
Jest nowy
7%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group