Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8080
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Kamień pamięci Niemców i Polaków

Piątek, 7 maja 2010, 8:14
Aktualizacja: Sobota, 8 maja 2010, 8:19
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Kamień pamięci Niemców i Polaków
Fot. W. Ginter
W Szklarskiej Porębie przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów zostanie ustawiony kamień pamiątkowy. Będzie to obelisk poświęcony poprzednim i obecnym mieszkańcom miasta. Monument jest wspólną polsko–niemiecką inicjatywą. Uroczystość odsłonięcia kamienia zaplanowano na 23 maja br., czyli w Zielone Świątki.

Na kamieniu pamiątkowym zostaną uwiecznione dwie ważne daty (1366 i 1945 rok), oznaczające początek niemieckiego Schreiberhau i polskiej Szklarskiej Poręby. Powyżej umieszczono herb miasta pod Szrenicą. Projekt ten jest wynikiem wspólnej inicjatywy oraz wzajemnych uzgodnień miejscowych radnych oraz mieszkańców zaprzyjaźnionego Bad Harzburg. Ci ostatni tworzą Związek Ojczyźniany Schreiberhau i bardzo cenią sobie kontakty z polskimi sąsiadami.

Kamień pochodzi z kopalni granitu w Szklarskiej Porębie. Prace, związane z nadaniem bryle odpowiedniego kształtu i tzw. lica frontowego wykonał społecznie dr Bogusław Solina. Jego pracownia znajduje się w Strzegomiu. Następnie kamień przewieziono do kolejnej pracowni w niemieckim Goerlitz. Tam, artysta Rudolf Reichel rzeźbi poszczególne litery. Prace nad wykonaniem pamiątkowego kamienia dobiegają już końca. Koszty jego obróbki, transportu i posadowienia poniesie miasto Szklarska Poręba.

Polska i niemiecka strona uznały, że najlepszym miejscem do ustawienia pomnika będzie plac przy Muzeum Karkonoskim – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Tamtejszy teren został już odpowiednio przygotowany. Uroczystość odsłonięcia kamienia odbędzie się 23 maja, podczas wizyty niemieckiej delegacji. W tym roku obchodzone jest 15-lecie partnerstwa Szklarskiej Poręby z Bad Harzburg. Mieszkańcy miasta pod Szrenicą świętują także 50-lecie nadania praw miejskich oraz 65-lecie osadnictwa na ziemiach zachodnich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
803
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group