Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8753
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Już prawomocnie skazani za oszustwo sądowe

Piątek, 21 lipca 2017, 14:58
Aktualizacja: Sobota, 22 lipca 2017, 6:13
Autor: T–Cz/jel
Jelenia Góra: Już prawomocnie skazani za oszustwo sądowe
Fot. Archiwum
Przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu zapadł w środę (19.07) wyrok przeciwko byłemu radcy prawnemu Robertowi B. i byłemu prezesowi Bankowego Towarzystwa Finansowego w Jeleniej Górze Tadeuszowi A., zmieniający częściowo wyrok Sadu Okręgowego w Jeleniej Górze z 18 października 2016 roku.

- Wówczas oskarżeni zostali uznani winnymi popełnienia wspólnie i w porozumieniu przestępstwa oszustwa sądowego polegającego na uzyskaniu od Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze oraz Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze przy pomocy podrobionych weksli szeregu nakazów zapłaty i wyroków, na podstawie których osoby pokrzywdzone zobowiązane zostały do zapłaty na ich rzecz nienależnych świadczeń – informuje prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Przypomnijmy. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze,26 listopada 2014 roku, po żmudnym śledztwie, skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko Robertowi B. i Tadeuszowi A. zarzucając im, że w okresie od 10 marca 2010 roku do 27 marca 2014 roku w Jeleniej Górze, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadzili i usiłowali doprowadzić jeleniogórskie sądy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej, niż 392.412 zł poprzez wprowadzenie sądów w błąd co do istnienia i wymagalności wynikających z weksli świadczeń uzasadniających wydanie nakazów zapłaty, a także wyroków sądowych, przedkładając w różnych postępowaniach sądowych 32 blankiety weksli in blanco wypełnionych niezgodnie z wolą osób je wystawiających i poręczających, a także składając przed sądem fałszywe zeznania.

- Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze wyrokiem z 18 października 2016 roku uznał oskarżonych za winnych wprowadzenia Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze i Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze w błąd co do istnienia i wymagalności należności wekslowych doprowadzili te sądy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 101.000 złotych na szkodę 12 osób oraz usiłowali doprowadzić oba sądy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 256 000 złotych na szkodę 20 osób w ten sposób, że 11 marca 2010 roku utworzyli fikcyjną umowę o nazwie ,,porozumienie w przedmiocie rozliczenia umów zawartych w latach 2003 – 2006” pomiędzy Bankowym Towarzystwem Finansowym a Robertem B., na podstawie której Robert B. przejął od Tadeusza A. 30 weksli, opatrzonych podpisami wystawców i wypełnionych niezgodnie z ich wolą, niezgodnie z porozumieniem wekslowym i wbrew warunkom umów, łączących pokrzywdzonych ze spółką BTF, po czym na ich podstawie wystąpił do sądu z opatrzonymi podrobionymi podpisami pozwami o zapłatę, uzyskując nakazy zapłaty kwot głównych wraz z odsetkami, zaś po wniesieniu od nakazów zapłaty zarzutów Tadeusz A. zeznał nieprawdę i zataił prawdę co do istnienia i wymagalności należności wekslowych oraz istnienia zobowiązania będącego podstawą indosu weksli in blanco na rzecz Roberta B. – wyjaśnia rzecznik.

Sąd Okręgowy wymierzył Tadeuszowi A. karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych po 50 złotych każda natomiast oskarżonemu Robertowi B. karę 2 lat pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 400 stawek dziennych po 50 zł każda. Wykonanie obu oskarżonym kar pozbawienia wolności sąd warunkowo zawiesił na okres próby wynoszący pięć lat.
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze złożyła apelację od wyroku. Apelację złożyli także obrońcy Roberta B. i Tadeusza A.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił apelacje obu oskarżonych obciążając ich kosztami za postępowanie odwoławcze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
858
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group