Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 7013
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jubileusz Szkoły Muzycznej i szlifowanie młodych talentów wkrótce

Niedziela, 19 maja 2013, 9:55
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 maja 2013, 7:27
Autor: Org
Jelenia Góra: Jubileusz Szkoły Muzycznej i szlifowanie młodych talentów wkrótce
Fot. Archiwum Organizatora
Transgraniczne warsztaty muzyki kameralnej „Młodzież na szlaku pałaców Kotliny Jeleniogórskiej” odbędzie się w dniach od 23 do 26 maja. Organizatorem jest Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. J. Garści w Jeleniej Górze. Galowy koncert zespołów zabrzmi w Filharmonii Dolnośląskiej 26 maja na uroczystości obchodów 30–lecia szkoły.

Polska i niemiecka młodzież z Jeleniej Góry, Görlitz i Wrocławia spotka się w Jeleniej Górze, gdzie będzie pracować pod okiem wybitnych profesorów, znawców kameralistyki z Polski i Niemiec. Warsztaty będą miały miejsce w zabytkowym Domu Gerharta Hauptmanna – niemieckiego noblisty, mieszkającego przed II wojną na terenie Jeleniej Góry, w Jagniątkowie.

Utworzone zespoły kameralne, w międzynarodowych składach, opracują utwory muzyki kameralnej. Skład zespołów będzie różnorodny pod względem instrumentalnym: fortepian, skrzypce, perkusja, wiolonczela, trąbka. Warsztaty zakończą się wspólnymi koncertami w salach pałacowych Jagniątkowa, Bukowca i Brunowa. Ostatni – galowy koncert zespołów zabrzmi w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze dnia 26.05. na uroczystości obchodów 30-lecia PSM I st. im. J. Garści.

Działaniom muzycznym towarzyszyć będzie poznawanie Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej oraz wizyta w Parku Miniatur w Kowarach. Wprowadzeniem do zwiedzania zabytków będzie prezentacja multimedialna i wykład Krzysztofa Korzenia dotyczące historii i teraźniejszości pałaców z Kotliny Jeleniogórskiej. Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych wykonanych przez młodzież Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze „ Pałace Kotliny Jeleniogórskiej”.

Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Euroregionu „Nysa” – Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży, a głównymi partnerami projektu są : Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna, Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej – Pałac w Bukowcu i Brunowie i Tauron Dystrybucja. Patronem medialnym imprezę objęła „Twoja Muza” i Jelonka.com.
Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego i Prezydenta Miasta Jelenia Góra – Marcina Zawiły.

XXX- Lecie PSM I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Jeleniej Górze powstała dzięki staraniom jej pierwszego dyrektora, Tadeusza Matysiaka. Szkołę utworzono na mocy Zarządzenia Nr 33 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 18 czerwca 1982 roku podpisanego przez ministra Józefa Tejchmę.

1 września 1982 roku szkoła przy ulicy Staromiejskiej 3 otworzyła swoje podwoje dla uczniów uzdolnionych muzycznie. Na początku były to dwie klasy 1 i 2 dziecięca oraz 1 i 2 młodzieżowa. Klasy pierwsze powstały z dzieci, które pomyślnie przeszły badanie predyspozycji muzycznych a klasy drugie powstały na bazie uczniów Ogniska Muzycznego. Uczniowie mieli do wyboru naukę gry na fortepianie, akordeonie, klarnecie lub skrzypcach.

Od 1 września 1992 roku rozpoczęła działalność Filia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. przy Szkole Podstawowej Nr 11 w Jeleniej Górze. Utworzono tu trzy klasy „m” – dziecięce. Do klasy pierwszej nabór odbył się drogą badania zdolności muzycznych, a do klas 2 i 3 przyjęto dzieci biorące udział w tzw. Eksperymencie Muzycznym przy SP Nr 11. Kolejna ważna data w historii szkoły, to 24 kwietnia 2003 roku, kiedy to nadano szkole imię wybitnej kompozytorki i pedagoga – Janiny Garści . Specjalizowała ona się w kompozycjach dla dzieci - napisała ich ok. 700 . Jej utwory zalecane i wprowadzane do programów nauczania szkół muzycznych znane są na całym świecie.

Obecnie szkoła liczy ponad 240 uczniów, którzy uczą się w 6 klasach dziecięcych i 4 młodzieżowych oraz 32 nauczycieli o specjalizacji: skrzypce, fortepian, gitara, perkusja, flet, klarnet, akordeon, wiolonczela, kształcenie słuchu, rytmika. Do szkoły uczęszczają dzieci z Cieplic, Sobieszowa, Piechowic, Szklarskiej Poręby, Podgórzyna, Jeleniogórskiego „Zabobrza” i Jeżowa Sudeckiego.

Od 2009 roku dyrektorem jest Anna Pietrzak. Jej poprzednicy to: Wiesława Tobiasz (2001 – 2009) i Tadeusz Matysiak (1982 – 2000).

Szkoła współpracuje z wieloma instytucjami i szkołami na terenie miasta oraz ze szkołami w Czechach, Niemczech i na Słowacji.

Od wielu lat realizuje projekty finansowane z unijnych środków Narodowej Agencji Programów Edukacyjnych: Leonardo da Vinci i Comenius oraz Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży – Euroregion Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group