Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 10170
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jubileusz doradców zawodowych

Piątek, 7 czerwca 2019, 11:30
Aktualizacja: Sobota, 8 czerwca 2019, 9:43
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jubileusz doradców zawodowych
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek, 6 czerwca w Jeleniej Górze miało miejsce drugie z czterech specjalnych seminariów, organizowanych przez Centra Kariery Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Instytucja ta świętuje 20–lecie swojego istnienia, a także kontynuuje obchody 100–lecia Publicznych Służb Zatrudnienia.

Eksperci zaproszeni na seminarium starali się odpowiedzieć jaka jest przyszłość pracy doradcy zawodowego, jakie są najskuteczniejsze narzędzia i co zmieniło się w ostatnich latach? Cykl spotkań realizowany jest pod hasłem "Człowiek - Praca - Rozwój", a seminarium w Jeleniej Górze zatytułowano „Doradztwo zawodowe – perspektywy i praktyczne rozwiązania" i skierowane było do ekspertów rynku pracy, doradców zawodowych i przedstawicieli nauki oraz samorządów.

W programie seminarium znalazły się: "Kierunki zmian w poradnictwie zawodowym", które przedstawiła Bożena Wojtasik z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, czy "Techniki i metody doradcze stosowane przez Biuro Karier KPSW" .

Biuro Karier jest bardzo ważne - wpływamy na rozwój młodego człowieka, otwierając ścieżkę kariery. Pokazujemy jak młody człowiek może stać się przedsiębiorczy, jak radzić sobie w różnych sytuacjach - również życiowych - opowiadała Natalia Niemotko z Biura Karier KPSW. - Młodzi ludzie sami się do nas zgłaszają. Chcą poznać przedsiębiorstwa i przedsiębiorców z naszego regionu "od kuchni" - dodała N. Niemotko. - Często jest tak, że wychodzą różne problemy emocjonalne i nasza praca bardziej przypomina pracę terapeutyczną. Wspieramy mentalnie - dodała Anna Szach z Biura Karier KPSW.
Musimy nauczyć rozmawiać i przede wszystkim słuchać. Największym wyzwaniem - moim zdaniem - jest to, że zaczynamy gubić potrzebę - po co my to wszystko robimy. Mamy bardzo duży nacisk na zadaniowość, osiąganie celu, natomiast przestajemy patrzeć na życie w sposób globalny. Musimy traktować młodego człowieka nie tylko przez pryzmat tego, że będzie miał pracę, ale też możliwości rozwijania swoich zainteresowań, pasji - podkreślił Dawid Zawadzki, doradca zawodowy i psycholog z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wałbrzychu.

Jak informowali organizatorzy seminarium, w ubiegłym roku Centra Karier DWUP odwiedziło blisko 20 tysięcy dolnoślązaków, w tym 2,5 tys. osób w Jeleniej Górze.

Obecnie doradcy zawodowi zaczynają się pojawiać od etapy szkoły średniej - różnie można oceniać poziom zaangażowania, ale tych godzin powinno być jak najwięcej, aby młodego człowieka - przyszłego pracownika kształtować pod katem jego predyspozycji jak najwcześniej - powiedział Bartosz Kotecki, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Żyjemy w takich czasach, że przewidzenie przyszłości nie jest rzeczą prostą. Jednymi z najważniejszych kompetencji, które warto rozwijać są te miękkie. Pracodawcy są w stanie przeszkolić sobie każdą osobę, natomiast w przyszłości kluczowe będą te stanowiska, które nie dadzą się automatyzować - dodał Stefan Augustyn, rzecznik prasowy DWUP.

W ramach seminarium omówiono też kwestie "zadań, metod i narzędzi Centrów Kariery" (Zuzanna Bielawska, Daniel Wijas), a także testowe badania jako element wsparcia rozmowy doradczej na przykładzie testów "PerformanSe" (Joanna Dąbrowska-Ospital) i "Metody konstruktywistyczne w poradnictwie" (Barbara Górka).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
887
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
112
Stłuczka w centrum
 
Kultura
Wykłady pani profesor i pana doktora
 
Kultura
Pokój zwierzeń w BWA
 
Aktualności
Festyn w Mysłakowicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group