Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 5363
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jodły wracają w Sudety

Niedziela, 31 maja 2020, 8:00
Aktualizacja: Czwartek, 4 czerwca 2020, 17:03
Autor: WAC
Region: Jodły wracają w Sudety
Fot. Nadleśnictwo "Śnieżka"/fot.Kasia Kuruc
Nadleśnictwo „Śnieżka” z siedzibą w Kowarach jest jednym z dolnośląskich leśnictw, w których z powodzeniem realizowany jest „Program restytucji jodły w Sudetach”.

Opracowany przez profesora Władysława Barzdajna „Program restytucji jodły pospolitej w Sudetach” realizowany jest w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu od roku 1996.

Założeniem jest ochrona istniejącego jeszcze na terenie Sudetów genotypu jodły pospolitej oraz przywrócenie gatunkowi roli lasotwórczej. Restytucja polega na odtworzeniu i zwiększeniu zasobów gatunku do takiego stopnia, w którym będzie możliwe jego naturalne odnawianie się i wymiana pokoleń.

Program jest wspierany przez wiele instytucji, m.in.: Lasy Państwowe, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Leśny - Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Instytut Dendrologii w Kórniku, Leśny Bank Genów Kostrzyca, Fundacja EkoFundusz, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Nadleśnictwie "Śnieżka" wytypowano 98 "drzew zachowawczych" jodły - informują leśnicy. - W roku 2001 roku została założona „Nasienna plantacja zachowawcza jodły pospolitej – Abies alba Mill” w leśnictwie Maciejowa, o powierzchni 7,15 ha, na wysokości 400 m n.p.m., o liczbie szczepów jodły – 1643.
Pierwsze szyszki zebrano w 2006 roku. Z zebranych nasion w Leśnej Szkółce Kontenerowej Kostrzyca hodujemy sadzonki jodły, które następnie wprowadzamy (sadzimy) w drzewostanach. Uprawy jodły są przez nas nadzwyczaj pielęgnowane i chronione - podkreślają leśnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

58
92%
Cieszy
3
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group