Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11002
Zalogowanych: 76
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórski szpital źle zarządzany

Środa, 22 lipca 2015, 7:23
Aktualizacja: Czwartek, 23 lipca 2015, 7:31
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jeleniogórski szpital źle zarządzany
Fot. Archiwum Jelonki.com
Marek Obrębalski, Rafał Mazur oraz Iwona Krawczyk, Leszek Wrotniewski, Jerzy Pokój i Tadeusz Lewandowski – to skład nowej Społecznej Rady Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, która od maja br. bada sytuację ekonomiczną, medyczną i personalną w jeleniogórskim szpitalu. Są już pierwsze wnioski – główne to przerost administracji i niedoszacowanie kontraktów.

Szpital od zawsze boryka się z ogromnym zadłużeniem. Sytuacja się zmieniła, gdy w 2012 r. doszło do konsolidacji z Wysoką Łąką – wtedy dług zredukowano praktycznie do zera. Działająca wówczas społeczna rada przy szpitalu nie miała pomysłu na logistyczny program oddłużania, również dyrektor placówki, który wkrótce przestanie pełnić funkcję (gdy tylko wyłoniony będzie nowy dyrektor) nie powstrzymał ponownego procesu zadłużania. Obecnie dług wynosi 26,5 miliona zł.

Jedną z przyczyn problemów szpitala jest oddanie rynku innym podmiotom. - Szpital nie konkuruje z innymi placówkami - przychodnie, czy Karkonoskie Centrum Medyczne odbierają kontrakty szpitalowi, a ten jednocześnie stanowi wsparcie działalności tych placówek, które w sytuacjach awaryjnych wykorzystują infrastrukturę szpitala – mówi osoba znająca problemy szpitala. Niezwykle ważnym powodem jest też poziom kosztów, a co za tym idzie – zatrudnienia. Obecnie szpital zatrudnia 1503 osoby (stan na 31.03.2015 r.) z czego, zdaniem naszego rozmówcy, mamy do czynienia z przerostem zatrudnienia w administracji o blisko 100 osób. Oszczędności można też szukać w przetargach na energię czy utrzymywania kotłowni. Antyreklamą placówki jest również Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz płatne miejsca parkingowe, które zniechęcają potencjalnych pacjentów wybierających przez to inne przychodnie.

Wyposażenie szpitala jest na bardzo wysokim poziomie, pielęgniarki i lekarze również, ale problemem ma być zbyt liczna kadra obsługi Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Modelowym przykładem zarządzania ma być podobna jednostka w Wałbrzychu.

- Jesteśmy przedstawicielami organu wojewódzkiego, czyli organu prowadzącego szpital. Nasze wnioski przekazujemy do odpowiednich departamentów i zarządu województwa – poinformowali nas członkowie Społecznej Rady WCSKJ. - Sposobem nie jest oddłużanie z urzędu, a wprowadzenie programu struktury zatrudnienia i lobbowanie na rzecz zwiększenia kontraktów z NFZ, bowiem znaczna część długu wynika ze zbyt niskiego (niedoszacowanego) kontraktowania – dodają.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
974
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Bliżej ostatniego odcinka ekspresówki
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group