Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 6824
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jeleniogórski fotograf z wystawą w Bautzen

Środa, 15 czerwca 2011, 7:45
Aktualizacja: 7:47
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: Jeleniogórski fotograf z wystawą w Bautzen
Fot. Wojciech Miatkowski
W najbliższy piątek, 17 czerwca 2011 w Muzeum Techniki „Alte Wasserkunst” w Bautzen odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy fotograficznej jeleniogórskiego artysty–fotografa Wojciecha Miatkowskiego, pt. „Pejzaż Metafizyczny”.

Co ciekawe, Wojciech Miatkowski – „poszukiwacz obrazów nieoczywistych” z Jeleniej Góry i autor fenomenalnych zdjęć przyrody oraz przestrzeni, spajających rzeczywistość prawdziwą i wyimaginowaną to artysta-samouk, wspierany poradami przyjaciół ze środowiska twórców z Kotliny Jeleniogórskiej. Urodzony w 1970 roku, laureat I nagrody w XVI Międzynarodowym Biennale Fotografii Górskiej, swą indywidualną wystawę zatytułowaną „Pejzaż Metafizyczny” po raz pierwszy pokazał w kwietniu 2011 w MDK „Muflon”. Jak ją odebrano?

– Fotografie te żyją własnym życiem. Są one proste, a zarazem skomplikowane. Proste, bo trudno się oprzeć ich estetyczności i pięknu, które autor nadaje im przez wyczucie formy i umiejętności porządkowania elementów rzeczywistości z pomocą celownika swej kamery. Skomplikowane zaś, bo każą się zastanawiać nad fantasmagorią plątaniny jasnych i ciemnych plam, wydobywanych jakby w poszukiwaniu czegoś więcej od geometrycznego porządku, regulującego wygląd prostokąta papieru fotograficznego – ocenia Wojciech Zawadzki.

Istotnie bowiem na swoich zdjęciach Wojciech Miatkowski ukazuje nam mikrokosmos miejsc i przestrzeni, niby zwyczajnych jednakże w obiektywie akurat tego fotografa jakby tętniących tajemniczą energią odbieraną przez kogoś, kto jest w stanie utrwalić ją za pomocą aparatu fotograficznego. I tylko sobie wiadomym sposobem, niemal metafizycznym. Warto zobaczyć.

Wystawę „Pejzaż Metafizyczny” Wojciecha Miatkowskiego w „Alte Wasserkunst” w Bautzen zorganizowano w ramach projektu „Od fundamentów po szczyty” 2010-2012 we współpracy z Socjokulturalnym Centrum Steinhaus e.V. i miastem Bautzen. Projekt dofinansowuje Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group