Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 4636
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa ma już 10 lat

Wtorek, 27 września 2016, 13:09
Aktualizacja: Środa, 28 września 2016, 22:08
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa ma już 10 lat
Fot. Użyczone/Krzysztof Tęcza
W Książnicy Karkonoskiej odbyło się spotkanie z okazji 10–lecia Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej (www.jbc.jelenia–gora.pl). Przybyłych gości przywitała dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze Danuta Sawicz. Przybył prezydent Miasta Jelenia Góra Marcin Zawiła, który opowiadał o początkach jbc, o tym jak ją tworzono.

Marcin Zawiła przedstawił kilka mniej znanych faktów, w których sam, jako jeden z twórców jbc uczestniczył. Na koniec swojego wystąpienia poprosił, by ci, którzy mogą i mają odpowiednią wiedzę, pomagali tworzyć dalej to dzieło.

Pierwszy referat zaprezentowała Joanna Broniarczyk, która pracowała przy tworzeniu cyfrowej biblioteki od samego początku. Przypomniała, że 15 września 2005 roku powołano Komisję Redakcyjną Słownika Biograficznego Ziemi Jeleniogórskiej, której przewodniczącym był Marcin Zawiła. Jako cel założono sobie wówczas utworzenie 25 biogramów. Dzisiaj jest ich kilka razy więcej.

Jbc zaistniała w sieci 26 czerwca 2006 roku. W Federacji Bibliotek Cyfrowych - 1 września 2006 r. Na początek przygotowano około 100 publikacji. Wówczas jbc była 12. biblioteką cyfrową, jaka powstała w Polsce. Obecnie takich bibliotek jest 114, z tego ogólnie dostępnych 97. Według liczby zbiorów jeleniogórska „cyfrówka” zajmuje 23 miejsce. Początkowo z współpracowały z nią: Grodzka Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna czy Muzeum Karkonoskie. Dzisiaj jest tych współpracowników kilkudziesięciu.

Cyfrowy Dolny Śląsk to wspólny projekt bibliotek we Wrocławiu i w Jeleniej Górze. Zbiory biblioteki, na mocy podpisanego porozumienia z Eurooperą są publikowane na ich stronach. Przez dekadę istnienia biblioteki cyfrowej w Jeleniej Górze pozyskiwano finanse potrzebne na zakup odpowiedniego oprogramowania i sprzętu, wykorzystując pojawiające się co jakiś czas projekty. Jednak bez wsparcia magistratu jeleniogórskiego byłoby to, może nie niemożliwe, ale na pewno bardzo utrudnione.

Václav Křiček z Wojewódzkiej Naukowej Biblioteki w Libercu przypomniał, jak tworzono biblioteki cyfrowe w Czechach. Początki digitalizacji zbiorów w Czechach przypadają na II połowę lat 90-tych XX stulecia. Na początku przygotowywano mikrofilmy, obecnie już się tak nie postępuje.

Całość prac w tym zakresie jest koordynowana przez dwie jednostki: Bibliotekę Morawską w Brnie i Bibliotekę Narodową w Pradze. Opracowano wspólny projekt, którego podstawowym celem była digitalizacja zbiorów obu bibliotek. Digitalizacja musi spełniać odpowiednie warunki tak by zbiory w różnych jednostkach były opracowywane podobnie.

Pierwsze zdygitalizowane zbiory to wydawnictwa niemieckojęzyczne dotyczące terenów czeskich. Opracowano 3670 wydawnictw zwartych i 39 czasopism. Jeśli chodzi o zbiory książkowe to czeska biblioteka cyfrowa testuje wyszukiwarkę, dzięki której można będzie wyszukać znakomitą część zdigitalizowanych zbiorów.

Matthias Wenzel z Górnołużyckiej Biblioteki Naukowej w Görlitz szczerze przyznał, że digitalizacja prowadzona przez nich to doświadczenie ledwie kilku ostatnich miesięcy. Ponieważ na zgromadzonych u niego 140 tysięcy pozycji przypada 3,5 etatu, zaplecze informacyjne nie jest przygotowane do tak dużego zadania. Dlatego też rozsądnym wydaje się tworzenie tylko centralnych katalogów bez digitalizacji poszczególnych dokumentów. Dlatego też najpierw rozpoczęto digitalizację książek adresowych.

W roku 2015 udostępniono duży program krajowy otwarty dla wszystkich, pod nadzorem biblioteki w Dreźnie. Od początku wybiera się dokumenty nieobciążone prawami autorskimi. Szybko okazało się, że z planowanych 3500 jednostek wiele zostało zdigitalizowanych przez inne biblioteki. Zaszła zatem konieczność przeszukania rynku by sprawdzić czy ktoś już nie zrobił tego czym chcą się zająć inni. Dopiero po takim rozeznaniu rynku można było przystąpić do konkretnych prac. Aktualnie jest zdigitalizowanych 150 tysięcy zdjęć i około 1200 tytułów. W wyszukiwarkach można dowiedzieć się, w której bibliotece znajdują się dane pozycje w wersji papierowej. Zachodzi teraz konieczność zadania sobie pytania: Jaka jest dzisiaj prawdziwa rola biblioteki?
Dorota Kacprzak z Działu informacyjnego opowiedziała o zbiorach regionalnych Książnicy Karkonoskiej w zasobach jbc. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie literaturą regionalną. Dlatego tworzy się zbiory, w których znajdują się niemal wszystkie dziedziny życia. Niestety są to zbiory z nieuregulowanymi prawami autorskimi.

Jan Lerchert oraz Piotr Lewaszkiewicz zaprezentowali ciekawą zabawę polegającą na poszukiwaniu w zasobach bibliotecznych poszczególnych haseł. Szybko okazało się, że można je odnaleźć w różnych kolekcjach. I właśnie to jest bardzo dobre. Stwarza to możliwość przedstawienia ich w różnych wariantach. Może to być opis, zdjęcie czy film. Ciekawostką jest fakt, iż zasoby biblioteki prezentowane są aż w 12 językach.

Bardzo ciekawy okazał się wykład Tomasza Maleńczuka, który jako informatyk ma największą wiedzę i doświadczenie jeśli chodzi o dobór odpowiednich programów, sprzętu czy potrzebie ich wymiany i tym jak szybko staje się on nieużyteczny. Głównie chodzi tutaj o sposób przechowywania danych. Bo cóż z tego, że producent poszczególnych nośników daje pół wieku gwarancji jeśli po kilku latach nie mamy już odpowiedniego sprzętu pozwalającego na odczytanie przechowywanych danych.

Na razie biblioteka radzi sobie doskonale, co jednak będzie w przyszłości, tego nie wiemy. Jednak jej kształt w przyszłości zależy nie tylko od możliwości finansowych, pozyskiwania odpowiedniego sprzętu ale także od nas, twórców i odbiorców tworzonych zasobów.

Na koniec dyrektor Danuta Sawicz wręczyła dyplomy pasjonatom, regionalistom i twórcom, którzy przyczynili się do powstawania poszczególnych kolekcji. Bez ich pracy zbiory biblioteki cyfrowej nie byłyby tak bogate ani zasobne. To ich starania oraz dzielenie się swoją wiedzą i posiadanymi materiałami umacnia wysoką pozycję naszej biblioteki na tle całego kraju.

W święto 10-lecia powstania jeleniogórskiej biblioteki cyfrowej wyróżnieni zostali: Zbigniew Adamski, Zbigniew Dygdałowicz, Zdzisław Gasz, Bohdan Ginter, Eugeniusz Gronostaj, Andrzej Idziak, Ullrich Junker, Emil Pyzik, Adam Solarz, Andrzej Szpak, Krzysztof Tęcza i Janusz Turakiewicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group