Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 11152
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj/Jelenia Góra: Jeleniogórscy związkowcy z "S" na proteście w stolicy

Środa, 18 września 2013, 16:03
Aktualizacja: Czwartek, 19 września 2013, 9:37
Autor: NSZZ "S"
Kraj/Jelenia Góra: Jeleniogórscy związkowcy z "S" na proteście w stolicy
Fot. NSZZ "S"
W dniach 11 – 14 września NSZZ Solidarność wraz z OPZZ i centralą Forum zorganizował Dni Protestu. Przez zorganizowane przy Sejmie miasteczko protestacyjne przewinęły się dziesiątki tysięcy mieszkańców Warszawy i innych miejscowości naszego kraju. – Jako jeden ze współorganizatorów chcę przekazać obraz budzącego się społeczeństwa – napisał przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność Franciszek Kopeć. Z naszego regionu do stolicy pojechało ok. 1000 osób. F. Kopeć im za to bardzo dziękuje.

- Odbyło się kilka demonstracji branżowych pod ministerstwami. Specjaliści z zakresu prawa pracy, gospodarki, finansów, spraw publicznych organizowali debaty i omawiali postulaty związkowe dotyczące: cofnięcia decyzji w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego, cofnięcia decyzji w sprawie wprowadzenia elastycznego czasu pracy i rocznego okresu rozliczeniowego, ograniczenia stosowania umów śmieciowych. A także: w sprawie poważnego traktowania inicjatyw społecznych związanych ze zbieraniem podpisów pod inicjatywami referendalnymi, wycofania się z polityki lekceważenia społeczeństwa, prześladowania grup społecznych i osób wyrażających inne poglądy niż koalicja rządząca, premier Tusk i jego rząd - relacjonował przewodniczący.

- Swoją negatywną opinię na temat polityki obecnie rządzących wyrażały różne grupy społeczne. O swojej trudnej sytuacji mówiły osoby młode, zatrudniane od wielu lat na umowy śmieciowe, bez perspektyw na założenie i normalne funkcjonowanie rodziny. Akcję naszą wsparli związkowcy ze wszystkich krajów Europy, a specjalne przesłanie przekazali związkowcy DGB Saksonia i DGB Berlin – Branderburgia – opowiadał Franciszek Kopeć.

- Kulminacja protestu nastąpiła w sobotę 14. września. Jeszcze o godzinie 9:00 z niepokojem patrzyliśmy na luźne szeregi przybyłych pod Sejm uczestników demonstracji, której głównym hasłem były słowa: „Dość Lekceważenia Społeczeństwa”. Jednakże z każdą kolejną minutą poszczególne ulice i place wokół Sejmu, Placu Trzech Krzyży, Pałacu Kultury i Stadionu Narodowego robiły się coraz ciaśniejsze. Praktycznie o godzinie 11:00 nie było już szansy na swobodne poruszanie się po tym terenie. Bez przesady można powiedzieć, że tak potężnej liczby ludzi nie widzieliśmy od lat 90-tych. Liczebność demonstracji można określić na 200 tysięcy uczestników – informował przewodniczący.

- W demonstracji wzięli udział związkowcy z trzech central, w tym najliczniejsza, ponad stu tysięczna grupa związkowców z NSZZ Solidarność, różne grupy społeczne: Kluby Gazety Polskiej, Rodziny Radia Maryja, stowarzyszenia różnych klubów piłkarskich, anarchiści, młodzież socjaldemokratyczna i konserwatyści, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, tysiące zwykłych mieszkańców Warszawy – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
956
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Kultura
Groby wojowniczek
 
Kultura
Zakończenie sezonu w Filharmonii w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Duet ratowniczy blisko podium
 
Kultura
30 lat Leniwca
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group