Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1938
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenią Górę i Cieplice rozświetli światło dwóch festiwali

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 20 stycznia 2013, 8:11
Aktualizacja: 9:00
Autor: Angela
W najbliższy weekend (25–27 stycznia 2013 r.) Kotlina Jeleniogórska będzie lśniła blaskiem V Karkonoskiego Festiwalu Światła (27.01) w Cieplicach oraz I Transgranicznego Festiwalu Przestrzeni Publicznej (25–26 stycznia) na Starym Mieście Jeleniej Góry. Pomysłodawcy festiwali chcą nadać temu projektowi rangę wydarzenia o charakterze ponadregionalnym i stworzyć z niego turystyczną atrakcję i wizytówkę Kotliny Jeleniogórskiej również poza granicami Polski.

- Od pierwszego festiwalu naszym strategicznym sponsorem jest firma PHILIPS Lighting Poland S.A. Najnowsze produkty naszego sponsora będą rozświetlały także w tym roku nasze miasto – piszą organizatorzy V Karkonoskiego Festiwalu Światła. - Jelenia Góra, która już po raz piąty będzie podejmować festiwalowych gości jest jedynym polskim miastem, należącym do światowej organizacji LUCIA (Light Urban Cities International Association), której celem jest rozwój i promocja właściwego oświetlenia i luminacji miasta – dodają.

Festiwal będzie również miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, a także pokazów z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii świetlnych, laserowych, graficznych i audiowizualnych w wykonaniu artystów, performerów. Zamiarem organizatorów festiwalu jest stworzenie miejsca, gdzie artyści i studenci szkół technicznych i artystycznych mogą się spotykać prezentując swoje prace lub tworzyć nowe dzieła w trakcie warsztatów i festiwalu.

- Każdego roku staramy się wprowadzić nowe formy prezentacji światła, artystyczne i technologiczne. W piątej edycji także przygotowaliśmy pewne „świetlne niespodzianki” – mówią tajemniczo organizatorzy. - Nasz honorowy gość, znany artysta Jan Kanty Pawluśkiewicz zaprezentuje swoje dzieła cykl „żel-art ŚCIANY” na ścianie Ratusza, będzie to polska premiera takiej galerii i to w największym wymiarze. Nowy trend w kulturze wokół dźwięku i światła to performersi, którzy kształtują przestrzeń dźwiękiem i światłem. W tym roku dominują artyści z Wrocławia, ale mamy także gości z Czech i Anglii – dodają.

Jak zwykle nie zabraknie znanych nazwisk artystów ze świata działających w przestrzeni światła, muzyki, eventów. Wśród nich znajdą się m.in.:. wymieniony już Jan Kanty Pawluśkiewicz, Paul Skawiński z Londynu (Organic Liquid Projections projekcja na ścianie Ratusza i budynku Pałacu Schaffgotsch Politechniki Wrocławskiej), Bartłomiej Szlachcic, Elżbieta Leszczyńska (wizualizacje), Karol Jaśkowiak (syntezatory Projekt Odaibe – audiowizualny performans „Ghost Drummer” – Wrocław), Matej Kotoucek (Sky to Speak z Czech - koncert w Teatrze Zdrojowym), Andrzej Koper i Olga Kaniowska (1000 ABSTRACT MACHINES - Wrocław), Maciej Szczypka z Wrocławia („Obrazy światłowe” event (projekcja na Lalce) i galeria obrazów), Mirosław Rajkowski, Martin Mckey czy Andrzej Dudek-DÜRER z Wrocławia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~wieslaw . 20-01-2013 8:22
co za banał
~ 20-01-2013 8:35
Jesli dla Ciebie Wiesiu jest to ba...lem, to dalej trac życie z puszka piwa na kanapie i przed monitorem! Takie iluminacje to piękna sprawa, tylko do docenienia takich rzeczy trzeba troche inteligencji i wrażliwości.
~łubudubutoja 20-01-2013 8:44
A później zapanuje ciemność!! Dobra wiadomość to nowe zakłady pracy ,a tu blichtr i samouwielbienie.
~s. 20-01-2013 10:05
Po co łączyć te dwie imprezy ? Wiadomo, że Cieplice były pierwsze.
~ 20-01-2013 10:06
śmieci 28 zł,woda też nie lepiej a ty głupi narodzie ciesz się światełkiem i popieraj PO-by żyło się lepiej
~ 20-01-2013 10:23
Tak... Oczywiście! Narzekajmy, biadolmy i frustrujmy sie każdego dnia jak to nam złe, jacy to biedni jestesmy. Życie, to nie tylko praca, obowiązki, troski i smutek. Osobiście łatwo w zyci nie mam, ale skarżyć sie nie mam zamiaru. Szukam w życiu pozytywnych chwil i radosci. Pesymizm nikomu jeszcze w życiu nie pomógł, ani szczescia nie przyspozyl! Pozdrawiam. Ps. Światło, to pozytywna energia dla człowieka!
~cieplice 45 20-01-2013 10:58
I po co te festiwale....................Festiwalem byłoby oswietlenie centrum Cieplic czyli ciemnej ulicy Staromiejskiej jak i Krynicznej , od pazdziernika monitujemy w Urzędzie jak i w energetyce wszyscy bezradni , może Panowie którzy beda podłaczać swiatełka festiwalowe znajda równiez nierozwiązywalny dla energetyki problem i zajaśnieje jasność na tych ulicach??????
~łubudubutoja 20-01-2013 10:59
Wiem wiem nie wszyscy czytają a jak czytają to się nie przyznają ale warto popatrzeć przez różowe okulary na zieloną wyspę.Zawiła musi odejść!Albo GO wyprowadzą >
~Do cieplic45 20-01-2013 11:12
Zostań prezydentem i zalatw sprawe! Jestes takim samym człowiekiem jak Prezydent Zawila. Masz dwie ręce i nogi... Nikt Ci nie broni zostać prezydentem, jesli Zawila potrafił, czemu Ty masz byc gorszy. Moze wtedy przestaniesz biadolić i na własnej skórze przekonasz sie czy to taki łatwy kawałek chleba! Do narzekania jestesmy pierwsi, bo przecierz... nam sie wszystko należy:-/
~...piotr 20-01-2013 14:10
Było w Cieplicach trzeba było zostawić ludzie pracowali na to latami stworzyli jeden z piękniejszych festiwali w regionie ale nie darmozjady które tylko niszczą kolejny raz powiozły się na cudzych plecach dla mnie ta sytuacja pokazuje z jakimi bezczelnymi pozbawionymi ambicji i honoru g...ami mamy do czynienia w tym mieście ,żadne kolorowe światełka wam nie pomogą partyjne kacyki brak cenzuralnych słów żeby nazwać wasze postępowanie
~gość II 20-01-2013 14:24
To nie można tych dwóch festiwali połączyć ? Tylko robić dwie niezależne imprezy?
~Kobieta 20-01-2013 18:09
Ale wy narzekacie na wszystko! Ja lubię festiwal światła i dlatego tam pójdę, a wy siedźcie w domu i traćcie te marne życie przed telewizorem
~beee~ kobiet 20-01-2013 19:04
Dlaczego zaraz marne życie. Twoje może tak, pomimo calej iluminacji a nawet luminacji.A może nie mam butow na zimę czy ciepłych majt na 4 litery. A może leżę jak burżuj przed TV a nie siedzę. Pomimo braku butów i ciepłych majt , nie znaczy ,że moje życie jest marne. Pomimo braku podstawowych dóbr. To że jesteś koneserem światła i masz buty i cieple gacie, nie znaczy ,że w ogólnym rachunku twoje życie jest wartościowsze od mojego. A co tobie do tego jak kto spędza wolny czas ? A co Tobie do tego,że ktoś narzeka ? Co komu do domu kiej chata nie jego ?Przyłączam się do tych głosów które uważają ,że za te pieniądze jakaś ulica może zostać wyremontowana,jakaś ulica oświetlona czy poradnia dla dzieci ze schorzeniami neurologicznym dofinansowana.
~ 20-01-2013 19:15
10.23- zamiast luminacji może ...słownik i lampkę nocną?Swiatło dobre na wszystko , może oświeci, na początek oszczędnie ale pożytecznie, z lampki nocnej ?
~ciepl 20-01-2013 19:41
Festiwal światła w JG???? Przecież on narodził się i kontynuowany był od początku w Cieplicach!!! Czyżby marny ktoś chciałby lekką ręką przejąć tą wspaniałą imprezę mającą niepowtarzalny klimat w Cieplicach??? Spoko - ja nie pójdę.
~Demexus 20-01-2013 20:46
Idiots.Idiots ewerywhere.
~Anonimous 20-01-2013 21:22
Ludzie czytajcie to wszystko ze zrozumieniem.Festiwal transgraniczny to odrebna impreza,a nie proba wykradzenia KFS Cieplicom.Organizacja tej imprezy pochlania na pewno nie takie koszty,zeby za nie moc wyremontowac kawalek ulicy.Moze co najwyzej zalatac dziure przez KR Siedlecin.
~doAnonimous 21-01-2013 7:53
to ty czytaj ze zrozumieniem a nie pouczasz innych dwa takie same wydarzenia o tej samej tematyce w tym samym czasie to nie jest kradzież pomysłu i festiwalu Cieplicom okrojenie tego oryginalnego do jednego popołudnia niedzielnego kiedy zawsze trwał trzy dni czytałeś program festiwalu transgranicznego przecież to jest żywcem ściągnięty program festiwalu światła z jednym z tobą się zgodzę że ludzie od razu wcinają swoje 5 groszy np.o łataniu dziur
~biedacy 21-01-2013 8:21
Drodzy parafianie. Dzięki temu, że festiwal jest w Jeleniej pod inną nazwa sa pieniądze na festiwal w Cieplicach. Inaczej nie byłoby nic. Zazwyczaj ten co nic ie wie tutaj najwięcej się wymądrza.
~ŁM 21-01-2013 11:28
ja się cieszę,że się coś dzieje sam próbuje robić warsztaty djembe :)
~ciekawski 21-01-2013 12:00
a od kiedy to cieplice są autonomiczna jednostką terytorialną, żeby mogły biadolić że Jelenia Góra cos im wykrada? Toż to taka sama dzielnica Jeleniej jak np. tzw. maciejowa, jagniatkow itp. Znacie swoje miejsce w szeregu !!!!
~Gimber . 23-01-2013 9:44
Gimbazjum pozdrawia właśnie się pobili w bibliotece !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group