Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 6943
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jelenią Górę i Cieplice rozświetli światło dwóch festiwali

Niedziela, 20 stycznia 2013, 8:11
Aktualizacja: 9:00
Autor: Angela
W najbliższy weekend (25–27 stycznia 2013 r.) Kotlina Jeleniogórska będzie lśniła blaskiem V Karkonoskiego Festiwalu Światła (27.01) w Cieplicach oraz I Transgranicznego Festiwalu Przestrzeni Publicznej (25–26 stycznia) na Starym Mieście Jeleniej Góry. Pomysłodawcy festiwali chcą nadać temu projektowi rangę wydarzenia o charakterze ponadregionalnym i stworzyć z niego turystyczną atrakcję i wizytówkę Kotliny Jeleniogórskiej również poza granicami Polski.

- Od pierwszego festiwalu naszym strategicznym sponsorem jest firma PHILIPS Lighting Poland S.A. Najnowsze produkty naszego sponsora będą rozświetlały także w tym roku nasze miasto – piszą organizatorzy V Karkonoskiego Festiwalu Światła. - Jelenia Góra, która już po raz piąty będzie podejmować festiwalowych gości jest jedynym polskim miastem, należącym do światowej organizacji LUCIA (Light Urban Cities International Association), której celem jest rozwój i promocja właściwego oświetlenia i luminacji miasta – dodają.

Festiwal będzie również miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, a także pokazów z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii świetlnych, laserowych, graficznych i audiowizualnych w wykonaniu artystów, performerów. Zamiarem organizatorów festiwalu jest stworzenie miejsca, gdzie artyści i studenci szkół technicznych i artystycznych mogą się spotykać prezentując swoje prace lub tworzyć nowe dzieła w trakcie warsztatów i festiwalu.

- Każdego roku staramy się wprowadzić nowe formy prezentacji światła, artystyczne i technologiczne. W piątej edycji także przygotowaliśmy pewne „świetlne niespodzianki” – mówią tajemniczo organizatorzy. - Nasz honorowy gość, znany artysta Jan Kanty Pawluśkiewicz zaprezentuje swoje dzieła cykl „żel-art ŚCIANY” na ścianie Ratusza, będzie to polska premiera takiej galerii i to w największym wymiarze. Nowy trend w kulturze wokół dźwięku i światła to performersi, którzy kształtują przestrzeń dźwiękiem i światłem. W tym roku dominują artyści z Wrocławia, ale mamy także gości z Czech i Anglii – dodają.

Jak zwykle nie zabraknie znanych nazwisk artystów ze świata działających w przestrzeni światła, muzyki, eventów. Wśród nich znajdą się m.in.:. wymieniony już Jan Kanty Pawluśkiewicz, Paul Skawiński z Londynu (Organic Liquid Projections projekcja na ścianie Ratusza i budynku Pałacu Schaffgotsch Politechniki Wrocławskiej), Bartłomiej Szlachcic, Elżbieta Leszczyńska (wizualizacje), Karol Jaśkowiak (syntezatory Projekt Odaibe – audiowizualny performans „Ghost Drummer” – Wrocław), Matej Kotoucek (Sky to Speak z Czech - koncert w Teatrze Zdrojowym), Andrzej Koper i Olga Kaniowska (1000 ABSTRACT MACHINES - Wrocław), Maciej Szczypka z Wrocławia („Obrazy światłowe” event (projekcja na Lalce) i galeria obrazów), Mirosław Rajkowski, Martin Mckey czy Andrzej Dudek-DÜRER z Wrocławia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group