Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 9914
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jelenia Góra wchłonie Jeżów Sudecki? [PRIMA APRILIS]

Niedziela, 1 kwietnia 2018, 10:58
Aktualizacja: 0:24
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Jelenia Góra wchłonie Jeżów Sudecki? [PRIMA APRILIS]
Fot. archiwum
Czy Jelenia Góra pójdzie śladami Zielonej Góry i Opola, które wciągając okoliczne miejscowości powiększyły swój obszar oraz liczbę mieszkańców? Nie brakuje zwolenników, ale i przeciwników tego pomysłu. Pojawiają się też hasła, że to „kiełbasa wyborcza” władz miasta.

Z dniem 1 stycznia 2017 roku 12 sołectw (lub ich części) z 4 podopolskich gmin znalazło się w granicach Opola. Tym samym powierzchnia miasta zwiększyła się o 52 km kw., a liczba mieszkańców wzrosła o 9.2 tys. - do łącznej liczby 128 tys. Z gminy Dobrzeń Wielki przyłączono Czarnowąsy, Borki, Świerkle, Krzanowice, część Dobrzenia Małego oraz część Brzezia; z Komprachcic – Żerkowice oraz Chmielowice, z gminy Prószków – Winów. Z Dąbrowy – Sławice, Wrzoski oraz część Karczowa. Wcześniej Miasto Zielona Góra wchłonęło gminę, dzięki czemu pod względem obszaru stolica lubuskiego stała się szóstym miastem w Polsce.

W przypadku Jeżowa Sudeckiego chodzi o sołectwa: Chrośnica, Czernica, Dziwiszów, Janówek, Płoszczyna, Siedlęcin i Wrzeszczyn oraz sam Jeżów Sudecki. - To logiczna kolej rzeczy, aglomeracje muszą się rozwijać, a już przy granicy z Zabobrzem, gdyby nie znak – nie wiadomo by było, że to już inna gmina. Jej włączenie przyniesie głównie korzyści dla obu stron – zapewniają inicjatorzy, wymieniając m.in. rozszerzenie obszaru funkcjonowania komunikacji miejskiej MZK, dzięki czemu mieszkańcy Chrośnicy czy Płoszczyny mieliby lepszą komunikację. Wymienia się także zwiększenie obszarów pod inwestycje. Dzięki tej zmianie, liczba mieszkańców Jeleniej Góry wzrosłaby o ponad 7 tysięcy osób.

Decyzję w tej sprawie może podjąć wyłącznie rząd, ale podobnie jak w przypadku Zielonej Góry i Opola, należy się liczyć ze społecznymi protestami. Do takiej sytuacji doszło m.in. w okolicach Warszawy, gdzie poszczególne gminy w sprzeciwie organizowały referenda, kwestionowane później przez Wojewodę. Ostatecznie stolica nie powiększyła się, ale jak widać na powyższych przykładach, nie zawsze władza liczy się z opinią mieszkańców.

[Aktualizacja - 2.04.2018]
Oczywiście, powyższy artykuł był żartem, choć trzeba przyznać, że nie brakuje w naszym kraju przykładów takich rozwiązań. Oficjalnie nikt takich planów dotyczących Jeleniej Góry i Jeżowa Sudeckiego nie zgłasza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
533
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
 
Aktualności
Burza w Karkonoszach zamieniła się w ładną pogodę
 
Kultura
Wyprawa w świat koronek
 
Aktualności
Pożegnanie motocyklisty
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group