• Sobota, 16 listopada 2019
  • Godz. 22:53
  • Imieniny: Edmunda, Gertrudy, Marii
  • Czytających: 6428
  • Zalogowanych: 12
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Jelenia Góra – Cieplice na dwóch kółkach i bez przeszkód?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 8 sierpnia 2008, 11:20
Aktualizacja: Sobota, 9 sierpnia 2008, 7:33
Autor: Angela
Rowerzystom pozostaje póki co w miarę bezpieczna jazda wyboistym chodnikiem wzdłuż ulicy Wolności.
Fot. TEJO
Wczoraj wyłoniono wykonawcę, który miałby zaprojektować przebieg trasy rowerowej łączącej Jelenią Górę z Cieplicami. Wybór nie był trudny, bo chęci do działania wykazała tylko jedna firma. Za przygotowanie projektu zażądała jednak ceny o wiele wyższej, niż zaplanowane na ten cel środki. Czy przetarg kolejny raz zostanie unieważniony? – pytają rowerzyści.

Wczoraj otwarto oferty, a raczej ofertę, drugiego przetargu na zaprojektowanie trasy rowerowej między Jelenią Górą a Cieplicami. Gotowość do realizacji zadania zgłosiła bowiem tylko jedna firma. Pierwszy przetarg, który odbył się miesiąc temu, został unieważniony ponieważ nikt się nie zgłosił.

Zdaniem szefa zarządu dróg i mostów, wynika to z braku firm projektujących. – Dlatego mogą sobie one przebierać w projektach i wybierać najłatwiejsze zadania – mówi Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Opracowanie trasy rowerowej z Jeleniej Góry do Cieplic po drogach już istniejących w mieście, do łatwych zadań z pewnością nie należy. Dlatego też w ostatnim przetargu, mimo chętnego, również nie obyło się bez niespodzianek.

– Nie mieliśmy wielkiego wyboru, bo do przetargu przystąpiła tylko jedna firma. Główny problem polega jednak na tym, że za opracowanie projektu trasy rowerowej chce ona więcej pieniędzy niż kwota przeznaczona na ten cel przez miasto – mówi Czesław Wandzel.
O tym czy urząd miasta dołoży pieniędzy, czy unieważni przetarg zadecyduje prezydent – mówi szef zarządu dróg i mostów.

Na taką decyzję nie czekali długo rowerzyści z Izersko – Karkonoskiego Towarzystwa Kolarskiego, którzy dzisiaj wybrali się do zastępcy prezydenta, Jerzego Łużniaka. – Prezydent obiecał, że dołoży brakującą różnicę i prace nad projektem ruszą już w najbliższym czasie – mówi Zbigniew Leszek, prezes Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Kolarskiego.

Zadaniem firmy wykonującej prace będzie m.in. ustalenie przebiegu trasy, miejsc i rodzaju oznakowania oraz sporządzenie kosztorysu. Kwota, jakiej firma zażądała za projekt, to ponad 96 tysięcy złotych. Miasto planowało natomiast wydać na ten cel 78 tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Zły porucznik. 8-08-2008 11:41
Proszę! Tylko niech ta ścieżka rowerowa będzie z asfaltu, a nie z kostki. W całej Europie ścieżki rowerowe pokrywa się asfaltem, dzięki czemu i rowerzyści jada po niej, jak po "maśle", ale i służą one "rolkarzom". W Polsce, wszystko jak zawsze na opak, gdzie nie spojrzysz "patatajki" pokryte czerwoną, drogą kostką brukową, która jest najdroższa w ułożeniu i eksploatacji. Bądźmy wyjątkiem - jeżeli ścieżki rowerowe, to tylko asfaltowe!!!
~rowerzystka 8-08-2008 11:42
Brawo P.Z.Leszek! A Pana Prezydenta trzymamy za slowo. No i moze dozyje tej trasy...
~Zbigniew Leszek 8-08-2008 13:17
Zapraszamy osoby chętne do współpracy przy tworzeniu mapy rowerowej w naszym mieście. Zaraz po 15.08 odbędzie sie spotkanie w siedzibie naszego Towarzystwa Kolarskiego,,Dwór Czarne ,,. kontakt. zbigniew.leszek@gmail.com Zapraszam również rowerzystów , którzy chcieli by uczestniczyć w trzydniowej wyprawie rowerowej ,, Śladami ks. Karola Wojtyły po Dolnym Śląsku,, - w dniach 29/30/31 sierpnia. Bolesławiec- Świeradów- Jelenia Góra- Kowary - Krzeszów- Świebodzice- Świdnica. Prezes Towarzystwa I-KTK-N Zbigniew Leszek
~Ona 8-08-2008 13:56
nie no nie uwierzę, że nie znajdzie sie 18 tys., zbudujecie drogie rowerowe to mniej osób będzie jeździło samochodami a zgłaszam sie jako pierwsza na zmianę środka lokomocji na rower, chociażby przez to co wyrabia z biletami MZK!
~Przerzutka 8-08-2008 14:45
Moje propozycje wymagające utwardzenia dla potrzeb szlaku rowerowego istniejących dróg gruntowych, rolniczych i lokalnych : - Jelenia Góra od nowej stacji uzdatniania wody na przedłużeniu ul. Wróblewskiego do Marczyc - Z Marczyc do Staniszowa - Ze Staniszowa od kościoła, obok osiedla „Słoneczna Dolina”, do ul. Krośnieńskiej w Jeleniej Górze - Ze Staniszowa za Górą Witosza do Mysłakowic (wyjazd przy Restauracji „Dom Tyrolski”) - Z Siedlęcina wzdłuż Bobru prawym brzegiem w kierunku zapory we Wrzeszczynie - Z Trzcińska obok stacji PKP w kierunku do Maciejowej - Z Karpnik od Myśliwskiego Dworku (ul.Stawowa) do Wojanowa Bobrowa przy remontowanym pałacu - Przedłużenie tzw. „drogi królewskiej” z Łomicy przez las do Krogulca - Od zbiornika w Mysłakowicach (Czerwony Dworek) do Głębocka – wyjazd za stawami „U Rybaka” w Sosnówce - Ul.Ceglana - Od Wodnika do ul. Lubańskiej - Od Domu Dziecka „Dabrówka” istniejąca droga gruntowa przez pola do Podgórzyna - Z Osiedla „Czarne” w kierunku „Chaty za Wsią” Nowo projektowane – jedynie poboczami wzdłuż istniejących dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych : - Z Jeleniej Góry w kierunku Szklarskiej Poręby wzdłuż tzw. „trasy czeskiej” – przynajmniej do Piechowic - Z Podgórzyna do Sobieszowa - Z Sobieszowa do Piechowic - Z Jeżowa Sudeckiego do Strzyżowca do zjazdu na Pilchowice - Wydłużenie ścieżki istniejącej w kierunku Karpacza (przez Mysłakowice, Miłków przynajmniej do Ściegien)
~projektant 8-08-2008 14:46
To brzmi jak tekst sponsorawny przez Miasto. Projektnanci nie wybieraja łatwiejszych zadań tylko bardziej opłacalne. To nie urzędnicy ustalają ile mogą zapłacić za wykonany projekt tylko wynika to z kosztów danej pracowni, ilości projektantów, czasu pracy, w którym projektaci i pracownie są całkowicie zajęte jednym projektem, ilości różnych uzgodnień w tym przypadku są one nie możliwe do przewidzenia. Dla profesjonalnych pracowni projektowych obecnie ilość zleceń jest nie do przerobienia a czasy, że projekty kosztowały dosłownie grosze już na szczęście nie wrócą. I na koniec mało kto zdaje sobię sprawę jak ogromne ma koszty kilkunastoosobowa pracownia branżowców a projektowanie takiej trasy to najbardziej niewdzieczna robota jaka jest, wcale nie trudna.
~pieszmen 8-08-2008 15:16
Zrobię tą ścieżkę za połowę ceny. Kupię beczkę białej farby i wymaluję pas w połowie chodnika wzdłuż ulicy Wolności. I tak tam rowerzyści jeżdżą. A poza tym to - ROWERZYŚCI DO ROWU !!!
~Hetman 8-08-2008 15:29
Na jaki kosztowny projekt ma wydac miasto tak grube pieniądze ! , to przeciez wyrwigrosze i zaden dobry gospodarz na to sobie nie pozwoli i nie wyda na jakis papireowy projekt sciezki rowerowej takiej forsy ,która nota bene juz istnieje wymaga tylko uporządkowania , wyrównania nawierzchni , wycięcia krzakow i galęzi , zaszlifowania krawężnikow , uregulowania brzegow, podrobienia lagodnych podjazdow itp. , chyba że twórcy modernizacyjni zamierzają wyrwać dużą spoleczną forsę w prywatna kabzę bo sądzą że jest okazja. A miastu i mieszkańcom nie potrzeba papierowych kosztownych projektow tylko rzetelnego zmodernizowania istniejących dróg a to potrafi każdy zaradny i myślący wykonawca pod kontrolą kompetentnego uczciwego urzednika.Ciekawe jak wielu ludzi którzy posiadaja prywatne posesje , scieżki i drogi - to zlecaja najpierw kosztowny projekt ? ktory potrzebny jest jak delfinowi kapelusz - czy sami we wlasnym zakresie wykonuja ?A miasto to nie jest worek z pieniędzmi do wybierania i ta drogę mozna wykonać we wlasnym zakresie i "moca przerobową"
~exxon 8-08-2008 15:41
ściezka rowerowa i spacerowa przez karola miarki i "Celwiskoze" do Cieplic i dalej do sobieszowa okok torów.Oczywiście budynki po dawnej celwiskozie wyburzyć,ale czy to sie uda?
~58-560.com 8-08-2008 15:56
Wystarczy podzielić obszar na obszary, wyłuskać gospodarza dobrze znającego swój teren a za pomocą tubylców (miejscowy) stworzyć mapki rowerowe.
~58-560.com 8-08-2008 16:21
Wystarczy podzielić obszar na obszary, wyłuskać gospodarza dobrze znającego swój teren a za pomocą tubylców (miejscowy) stworzyć mapki rowerowe.
~Zbigniew Leszek 8-08-2008 16:48
Na stronie jelonki wszycsy tacy mądrzy - bo anonimowo? - proponuje więcej waszego czasu poświęcić poza pisaniem na czynny udział w tworzeniu mapy rowerowej w Jeleniej Górze i przyjechanie na spotkanie naszego Towarzystwa i tam wykazanie się inicjatywą - to naprawdę da więcej pożytku niż takie pisanie, którego nikt z włodarzy nie czyta. Ja nie uważam, że wiem wszystko najlepiej - może jest ktoś mądrzejszy, ale niech coś dla nas ROWERZYSTÓW robi - a nie tylko NARZEKA. Ten przetarg jest pomysłem naszego Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Kolarsko-Narciarskiego i wszelkie uwagi prosimy kierować na adres naszego Towarzystwa. Pozdrowienia i do zobaczenia na szlakach rowerowych Zbigniew
~ 8-08-2008 19:41
W temacie rowerów Dla czego Jelonka nie napisała ani jednego słowa na temat rozpoczętego festiwalu rowerowego w szklarskiej porębie? Czyżby czekała na gotowy tekst? <br><br> <i> Dlaczego anonimie jesteś nie tylko niecierpliwy, ale i złośliwy? :-) </i>
~s. 8-08-2008 19:51
A może chory pomysł ? Zakazać jazdy po chodniku(sam kiedyś płaciłem mandat). Rowerzyści będą jeździć po ulicy i tygodniowo z dziesięciu przejadą samochody. Większość ze strachu o życie schowa rowery i wtedy po co trasa ?
~com 8-08-2008 21:22
Mam tylko nadzieje ze ta sciezka nie bedzie za wazka. Pewnie bedzie jezdzic nia duzo rowerzystow tak jak ulica wolnosci samochodow.
~niedowiarek 8-08-2008 21:30
Znowu tylko pozostanie coś na papierze tak jak z rewitalizacją W.P
~anonim do redaktora 9-08-2008 7:27
Bo uważam, że stać was na więcej niż robicie. <br><br> <i> Każdego stać na więcej, Pana też, złośliwości na pewno:-) </i>
~ 9-08-2008 10:14
Nie Pana. Panią
~ 9-08-2008 12:54
I to na dodatek starszą. Więcej szacunku do starszych, młody, nieroztropny człowieku!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group