Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5953
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaki symbol Dolnego Śląska?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 18 stycznia 2008, 8:38
Aktualizacja: 8:39
Autor: TEJO
Popularną pamiątką sprzedawaną na jeleniogórskim trakcie śródmiejskim, jest Liczyrzepa.
Fot. TEJO
Kamienny niedźwiedź ze Ślęzy, wrocławski ratusz, Śnieżka, a może Liczyrzepa? Co zasługuje na miano „obrazu” jednoznacznie kojarzonego z regionem?

Zastanawia się nad tym piątkowa Polska Gazeta Wrocławska zarzucając urzędnikom pewne ograniczenie w traktowaniu regionalnej symboliki. Wprawdzie oficjalnie symbolem Dolnego Śląska jest kamienna figura przedstawiająca niedźwiedzia ze Ślęzy, ale – jeśli zapytać – na przykład jeleniogórzanina (też Dolnoślązaka), czy podziela tę opinię, należy spodziewać się zdecydowanie negatywnej odpowiedzi.

Dlatego też gazeta ogłasza akcję wskazując na inne „toposy” ważne dla regionu, jak choćby szczyt Śnieżki, który – nie tylko z racji wysokości – powinien w tej symbolicznej hierarchii górować. Wśród propozycji pojawia się także wrocławski ratusz, bo wielu ludzi spoza Dolnego Śląska, przez nieznajomość rzeczy, uważa Wrocław za najważniejszy symbol południowo–zachodniej części Polski.

A jakie są propozycje Czytelników Jelonki? Czekamy na Wasze komentarze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~syfilifis 18-01-2008 9:06
Proponuję jakąkolwiek kupę śmieci. Nie ma lasu na Dolnym Śląsku gdzie by takiej nie było? Albo dziura w jezdni w złotej ramce z liśćmi dębowymi na tle Karkonoszy o zachodzie słońca z jeleniem w tle.
~_rymcycymcy__ 18-01-2008 9:15
Moim zdaniem symbolem Dolnego Śląska powinien być krasnoludek. Czerwienią swojego kubraczka może symbolizować polityczne koneksje regionu, a poza tym, wraz z sześcioma kolegami, miał dobre kontakty ze Śnieżką ;)
~saldat 18-01-2008 9:31
żule z pierwszego maja
~Mój głos 18-01-2008 9:56
Symbolem Dolnego Śląska powinien być odpowiednio plastycznie zorganizowany zbiór symboli. Należy zdecydowanie zrezygnować z ratusza wrocławskiego. Wrocław zawsze egoistycznie wykorzystuje swoją pozycję na Dolnym Śląsku do promocji własnego miasta. Należałoby w tym zbiorczym symbolu pamiętać o naszych polskich Łużycach. Łużyce zajmują 1/3 obszaru tego nieszczęsnego województwa. Granice Śląska sięgają do rzeki Kwisy. Między Kwisą a granicą z Niemcami leżą Łużyce. Teraz trudno domagać się od nieuków - reformatorów zmiany nazwy województwa. Może kiedyś uda się. A tak przy okazji jest pilną sprawą wyodrębnienie w tym "województwie" regionów np. powiązanych geograficznie. Te wyodrębnione regiony powinno sie obdarzyć ustawowo pewną ekonomiczną samodzielnością. Wrocław powinien zostać także wydzielony. Tylko w ten sposób możemy się bronić przed pazernością i zwykłym nieraz chamstwem ze strony Wrocławia.
~jelniogórzanin 18-01-2008 11:42
Na pewno wszystkim się kojarzy super "autostrada" A-4 bez pasów awarynych i stacji benzynowych i jeszcze paru pomniejszych dodatków. Można by nią obwieść super symbol - np. z okna ratusza wrocławskiego ukazujący się wszystkim pozostałym niewrocławiakom gest Kozakiewicza.
~i mój głos 18-01-2008 11:49
Numerem jeden dla mnie jest wizerunek Śnieżki ze spodkami, rozpoznawalnymi przez większość przybyszy z innych regionów kraju i nie tylko. W swoim kręgu możemy psioczyć na brud i niefrasobliwość władz ale nie rozgłaszajmy tego wszem i wobec. Swoje trzeba chwalić - mimo wszystko
~POLICJANT 18-01-2008 13:11
<i> regulamin złamany </i>
~Gal Anonim 18-01-2008 13:34
Liczyrzepa...
piipi 18-01-2008 13:46
...a ja marze o ...DUCHU GOR,bo ten potrafi Nasza Jelonke prezentowac... bogatemu zabrac i "lupami" z biednym sie podzielic..., a takze tych innych "bandziorow" pokarac...
piipi 18-01-2008 14:23
..cd...Liczyrzepa potrafi Wladze do roboty pogonic,a....zagubionych na dobra droge skierowac...,a takze NAS dobrze (za)ubezpieczyc...
~DYZIO 18-01-2008 15:09
Najlepiej KARKONOSZA w stringach
~neff 18-01-2008 16:54
burak,może być cukrowy oczywiście beż łętów. w wianku z liści dębowych i mlotek.
~kmam 18-01-2008 17:40
Niech będzie Liczyrzepa, ale taki, który coś może wydrze z Wrocka. Ciekawie na tle innych wypowiedzi wypada także propozycja "~Mój głos".
~Zbigniew 18-01-2008 18:11
JELONEK - symbol Naszego miasta
NICpoŃ 18-01-2008 18:58
Misiek to chyba w Berlinie... Kiedyś przyjezdnym Dolny Śląsk kojarzył się z jedyną w Polsce autostradą, pięknymi dziewczętami stojącymi przy drogach w sąsiedztwie przypomnianych już krasnali. Dzisiaj z symbolem jest problem.... Można pokusić się o performance nowego godła zamiast czarnego orła np. Jelonka trzymającego w pysiu legnickie klucze, oodającego potrzebę pod wałbrzyskim drzewkiem na Rynku we Wrocławiu. :) Inna propozycja to występujące we wszystkich miastach naszego regionu KORKI powodujące nerwowe zachowania wśród prowadzących pojazdy.. Szkoda tylko, że na symbol za późno jest już wybrać piwo i liczne lokalne browary, które kiedyś występowały na tym terenie, a przecież słynące z jakości i smaku złocistego trunku. Dlatego niech lepiej nasz kraina będzie symbolem różnorodności od buraka po Śnieżkę - taki worek Mikołaja :)
~niech będzie kosmita 18-01-2008 19:55
Tak naprawdę , to zwyczajnym ludziom lata koło pióra. Oni mają swoje nieczęsto większe problemy. Ten cały"pablik relajszon' jest potrzebny tym , co udają , że coś robią i biorą za to pieniądze.
~Sobieszowianin 18-01-2008 21:02
A może Ulica Kamiennogórska w swym dolnym odcinku - taki skansen , jak to było kiedyś , albo wiele innych podobnych ulic na których mieszkańcy od przeszło 60 lat nie mogą doprosić sie władz o wylanie zwykłego asfaltu . Na wszystkie prośby odpowiada się środkami zastępczymi tj. gruzem czy innymi śmieciami , po których przez miesiąc śmierdzi fekaliami , a potem dalej jest błoto. To samo Tyczy się ogródka jordanowskiego międzu ulicami Kamiennogórską a Zeromskiego - tu kilka lat temu władze zobowiązały się naprawić ławki i co ?? - ekipa posiedziała przez cały dzień odmalowując starą zniszczoną ławkę , wypili po piwku i pojechali do domu . Coraz to nowsza władza , nie jest w stanie (chęci) zająć się problemem . W parku przy ulicy sądowej (niedaleko szkoły społecznej) jest nie lepiej no stop żule przesiadują popijając nalewki . Innym miejscem są ławki niedaleko poczty na ul. cieplickiej , kiedy nie wyjść do centrum sobieszowa to mozna na nich ujrzeć pijaków. Następnym punktem "oporowym" jest muflon , w którym poza wernisarzami i wystawą innych imprez młodzieżowo-kulturalnych nie ma .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group