• Środa, 18 września 2019
  • Godz. 11:54
  • Imieniny: Ariadny, Ireny, Irmy, Józefa, Stanisława
  • Czytających: 6605
  • Zalogowanych: 13
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Integracja w ogrodzie WTZ

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 8 czerwca 2016, 14:56
Aktualizacja: Czwartek, 9 czerwca 2016, 8:16
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oficjalnie wyznaczony jest na 5 maja, ale z różnych względów to wczoraj (7.06) jeleniogórscy wolontariusze Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym postanowili integrować się w ogrodzie Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Waryńskiego.

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999 r. przez PSOUU, jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp., które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Impreza została połączona z obchodami Dnia Matki, uczestnicy przygotowywali wcześniej laurki dla mam, pisali wiersze. Podczas pikniku wręczyli prezenty swoim mamom, brali udział w quizie o stowarzyszeniu, prezentowali wiersze, jedli kiełbaski z grilla, tańczyli zumbę i bawili się przy okazji różnych konkurencji. - W imprezie wzięło udział 40 uczestników warsztatów plus rodzice oraz opiekunowie. Byli też dawni uczestnicy WTZ, którzy obecnie pracują w zakładach aktywności zawodowej lub zakładach pracy chronionej – powiedział Kazimierz Małko, przewodniczący zarządu Koła PSOUU w Jeleniej Górze.

Taka organizacja jak stowarzyszenie jest bardzo potrzebna. Warsztaty są miejscem, w którym oni się odnajdują i mogą się realizować. Ta impreza to już po prostu życie tej placówki – jedna z form integracji, rehabilitacji, zabawy – jest im to potrzebne – powiedziała Melania Bowik, mama uczestnika warsztatów – Michała. - Nie ukrywajmy, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną spośród wszystkich rodzajów niepełnosprawności, to ta grupa ludzi, którzy spotykają się z najczęstszym odrzuceniem społecznym, brakiem akceptacji i tutaj właśnie mogą być sobą – dodała pani Melania, której syn bardzo dobrze sprawdza się w pracach stolarskich, ogrodniczych, a obecnie bardzo lubi zajmować się czynnościami domowymi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Jaś 8-06-2016 15:11
To nie wolontariusze ale pracownicy i uczestnicy WTZ oraz członkowie stowarzyszenia byli organizatorami imprezy.
~gluś 8-06-2016 17:08
impreza organizowana od lat, super sprawa, dokonała organizacja i tak wiele radości :) wielkie podziękowania dla organizatorów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group