Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 2721
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Hit ze średniowiecza

Środa, 7 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 20:25
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Malowana historia przygód Lancelota, rycerza okrągłego stołu, odzyska dawny blask.
Cenne średniowieczne malowidła znajdujące się na ścianach w wieży rycerskiej w Siedlęcinie zostaną odrestaurowane. Fundacji Zamek Chudów, która opiekuje się zabytkiem udało się zdobyć fundusze na ten cel.

Przedstawiciele Fundacji Zamek Chudów szukając pieniędzy na konserwację malowideł, pokrywających ściany wielkiej sali, zwrócili się o pomoc do europejskich muzeów, w których zbiorach są dzieła o tematyce arturiańskiej oraz do Międzynarodowego Towarzystwa Arturiańskiego w Wielkiej Brytanii. Prośby o wsparcie doczekały się pozytywnej odpowiedzi. Fundacja otrzyma ok. 200 – 250 tys. zł.

Jeszcze kilka lat temu wśród historyków sztuki przeważała, bowiem opinia, że malowidła w wieży przedstawiają między innymi scenę ufundowania klasztoru Cystersów.
– Ta błędna interpretacja była spowodowana niewłaściwą konserwacją malowideł w okresie międzywojennym. Konserwatorzy kilka fragmentów wówczas przemalowali – tłumaczy Przemysław Nocuń, przedstawiciel Fundacji Zamek Chudów.

Właściwe znaczenie malowideł odkrył dopiero doktor Jacek Witkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zdaniem przedstawiają one legendę o rycerzu okrągłego stołu – Lancelocie z Jeziora. Na ścianach przedstawiono dwa wątki tej opowieści: jedną z przygód rycerskich Lancelota i jego miłość do Ginewry, żony króla Artura.

Malowidła z wieży w Siedlęcinie wzbudziły olbrzymie zainteresowanie specjalistów zajmujących się legendą króla Artura i rycerzy okrągłego stołu.
Ostatnio prezentowano je między innymi na największej na świecie konferencji poświęconej średniowieczu na Western Michigan Universyty. Interesują się nimi także profesorowie uniwersytetów w Oxford i Cambridge.

Odkryte w latach osiemdziesiątych XIX wieku malowidła powstały w latach 1320-1340.
Na świecie jest ich tylko około 20. <b>Siedlęcin jest jedynym miejscem gdzie można obejrzeć legendę o najsłynniejszym rycerzu okrągłego stołu.</b>

Wstęp do wieży kosztuje 3 zł, ulgowy 1,5 zł. Można ją zwiedzać codziennie w godzinach od 9 do 18.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group