Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 10301
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Historycznie i kulturalnie – porozumienie dla regionu

Piątek, 22 kwietnia 2022, 11:18
Aktualizacja: 11:20
Autor: KT
Jelenia Góra: Historycznie i kulturalnie – porozumienie dla regionu
Fot. Archiwum K. Tęczy
W czwartek (21.04) podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum Karkonoskim a oddziałem PTTK „Sudety Zachodnie”. W imieniu Muzeum dokument podpisała dyrektor Julita Izabela Zaprucka, a w imieniu PTTK prezes Krzysztof Tęcza.

Porozumienie reguluje zasady współpracy w zakresie wzajemnej promocji organizowanych przez partnerów imprez oraz wydarzeń kulturalnych i historycznych. Współpraca z Muzeum w imieniu Oddziału PTTK będzie realizowana przez Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy.

Podczas spotkania podjęto decyzję o realizacji pierwszej wspólnej inicjatywy jaką będą „Karkonoskie spotkania krajoznawczo-historyczne”. Będą to spotkania podczas których uczestniczące w nich osoby będą miały możliwość darmowego zwiedzenia muzeum, wysłuchania wykładu tematycznego wygłoszonego przez pracownika muzeum, a następnie udania się na kilkugodzinny spacer po wybranej części Jeleniej Góry. Wycieczka będzie tematyczna, poświęcona wybranemu zdarzeniu historycznemu z dziejów naszego miasta lub działalności znanej postaci historycznej żyjącej i działającej w Jeleniej Górze.

Spotkania będą realizowane w każdą ostatnią środę miesiąca tak by kończyły się w porze obiadowej. Będą to zatem spokojne spacery połączone z dużą dawką historii oraz poznawaniem walorów krajoznawczych zlokalizowanych w naszym mieście.

Patrząc na historię obu instytucji łatwo zauważyć, że ich działania mają wspólne korzenie i wielokrotnie się uzupełniały. Muzeum Karkonoskie powstało z inicjatywy założonego w 1880 roku Towarzystwa Karkonoskiego RGV. Działalność Towarzystwa dała początek rozwoju na naszym terenie infrastruktury turystycznej a co za tym idzie turystyki. To właśnie RGV znakowało pierwsze szlaki turystyczne i budowało schroniska górskie. Ukoronowaniem początkowej działalności RGV było wybudowanie przy dzisiejszej ulicy Matejki gmachu muzeum. Pozwoliło to w roku 1914 na przeniesienie zbiorów z poprzedniej lokalizacji przy ulicy Szkolnej. Dodam, że pierwsza lokalizacja gromadzonych zbiorów to budynek Królewskiego Gimnazjum przy dzisiejszej ulicy 1-go Maja. Zbiory udostępniono w roku 1889. Jak łatwo obliczyć Muzeum Karkonoskie działa ponad 130 lat. Dzisiaj oprócz głównej siedziby Muzeum Karkonoskie posiada oddziały w Szklarskiej Porębie (Dom Gerharta i Carla Hauptmannów), w Bolkowie (Muzeum Zamek Bolków) oraz w Jeleniej Górze przy ulicy Sudeckiej (Muzeum Historii i Militariów). Pierwszym kustoszem zbiorów RGV był Hugo Seydel. Swoją funkcję pełnił przez 34 lata. Kolejnym dyrektorem był Heinrich Meuß. W okresie powojennym Muzeum prowadzili: Borys Borkowski, Karol Dąbrowski, Zygmunt Wereszczyński, Stefan Górka, Jadwiga Bielska, Zbisław Michniewicz, Henryk Szymczak, Barbara Rymaszewska, Stanisław Firszt, Gabriela Zawiła, Przemysław Wiater. Obecnie placówką kieruje Julita Izabela Zaprucka. Muzeum kilkakrotnie zmieniało swoją nazwę. Po II wojnie światowej było to Muzeum Miejskie, w 1949 roku zmieniono nazwę na Muzeum Regionalne, w 1975 przemianowano je na Muzeum Okręgowe, a w 2001 roku na Muzeum Karkonoskie.

Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze działa już ponad 75 lat. Jego początki sięgają roku 1946 kiedy to powstał Dolnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W roku 1950 nastąpiło połączenie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, w wyniku czego powstało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Pierwszym prezesem Oddziału został starosta jeleniogórski Wojciech Tabaka. Później Oddziałem kierowali m. in.: Stanisław Bielikiewicz, Tadeusz Wielebiński, Andrzej Strycharczyk, Andrzej Mateusiak, Adam Rodziewicz, Krzysztof Paul. Obecnie, od 2017 roku, prezesem Oddziału jest Krzysztof Tęcza. Oddział jest inicjatorem wielu cenionych imprez np. Rajd na Raty organizowanego od ponad pół wieku, czy jeszcze starszego Rajdu Narciarskiego Karkonosze. To w ramach działalności Oddziału powstawało powojenne ratownictwo górskie, górska szkoła przewodników, szkoła narciarstwa Aesculap. Oddział uważając się za kontynuatora Towarzystwa Karkonoskiego zajmuje się utrzymaniem istniejących szlaków turystycznych oraz wytyczaniem nowych. Podejmuje różne działania turystyczne i krajoznawcze skierowane do mieszkańców naszego regionu. Trzeba podkreślić, ze działania te czynione są jako imprezy non profit, a o ich skuteczności niech świadczy przyznanie w roku 2020 nagrody Starosty Jeleniogórskiego Karkonosz.

W 2014 roku, po wielu latach przerwy, odtworzono Regionalną Pracownię Krajoznawczą, co skutkowało (w porozumieniu ze Związkiem Gmin Karkonoskich) organizacją dziesiątek spotkań, seminariów, wycieczek, drukiem cyklu „Zeszyty Historyczne”. Pracownia za swoją działalność otrzymała wiele wyróżnień, w tym nagrodę Starosty Jeleniogórskiego Liczyrzepa (2016 rok).

Ponieważ Pracownia w roku obecnym zakończyła swoją współpracę ze Związkiem Gmin Karkonoskich, podpisaniem wspomnianej wyżej umowy o współpracy z Muzeum Karkonoskim, rozpoczyna nowy etap swojej działalności w ramach której zapraszamy na „Karkonoskie spotkanie krajoznawczo-historyczne”.

Pierwsze spotkanie zaplanowano na 27 kwietnia. Zainteresowanych uczestnictwem w imprezie zapraszamy do Muzeum o godzinie 9.00. Podczas spotkania zostanie przybliżona historia związana z powstaniem i działalnością Muzeum, obejrzymy właśnie otwartą wystawę poświęconą Józefowi Gielniakowi, a następnie udamy się na spacer podczas którego poznamy historię zagospodarowania dzisiejszego Wzgórza Kościuszki. Postaramy się odnaleźć widoczne w terenie ślady po istniejących tam obiektach. Poznamy tajemnice tego miejsca, jego walory a na koniec będziemy mogli, dzięki zbudowanemu tam przekrojowi geologicznemu, dowiedzieć się o pasmach górskich wchodzących w skład Sudetów.

W spotkaniach może wziąć udział każdy zainteresowany historią naszego grodu oraz spacerem na świeżym powietrzu. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, wskazane jest jedynie ubezpieczenie się od następstw nieszczęśliwych wypadków (członkowie PTTK są ubezpieczeni w ramach opłaconej składki).

Twoja reakcja na artykuł?

10
67%
Cieszy
4
27%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1153
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group