Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8035
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Hejnał melodią (nie)zastrzeżoną

Wtorek, 1 lipca 2008, 8:43
Aktualizacja: 8:49
Autor: Mar
JELENIA GÓRA: Hejnał melodią (nie)zastrzeżoną
Trębacze z orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej grają hejnał miejski podczas uroczystości trzeciomajowych.
Fot. TEJO
Rozbrzmiewający w południe z wieży ratuszowej hejnał znak szczególny dla Jeleniej Góry, która – podobnie jak Kraków – jest miastem „hejnałowym”. Ostatnio radni chcieli oficjalnie zastrzec utwór, ale nie zrobią tego, póki nie ma do niego nut.

Mało kto wie, że autorem wdzięcznej melodii jest Wojciech Natanson, który skomponował dzieło w latach 50. XX wieku. Jeszcze w latach 70. i 80. grany był tylko podczas Września Jeleniogórskiego, ale za to na żywo, przez trębaczy z ówczesnej Państwowej Orkiestry Symfonicznej.

Od kilku lat można go usłyszeć codziennie w południe, lecz jest to melodia odtworzona z nagrania. Ostatni raz na żywo z wieży ratusza można było hejnał usłyszeć latem ubiegłego roku, kiedy w Jeleniej Górze zagościł program telewizyjny „Kawa czy herbata”. Zabrzmiał o nietypowej porze, bo o godz. 7 rano. 3 maja trębacze z Filharmonii Dolnośląskiej uczcili jego odegraniem Święto Konstytucji.

Nic zatem dziwnego, że radni chcieli dołączyć muzykę do znaków chronionych miasta: herbu, czy flagi. Utrudniłoby to ewentualne „podkradanie” melodyjnego hejnału i używanie go bez zgody władz miasta. Ale nie mogli tego uczynić, bo – zgodnie z prawem – do uchwały trzeba dołączyć zapis nutowy. A takiego nie ma, bo „zaginął”.

Do następnej sesji nuty z hejnałem mają być dostarczone rajcom. Jeśli się nie znajdą, pozostaje liczyć na dobry słuch i wiedzę któregoś z jeleniogórskich muzyków, który będzie z stanie zapisać utwór na pięciolinii ze słuchu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group