Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 2438
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Groźny ozon nad Karkonoszami

Piątek, 20 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 20 lipca 2007, 19:05
Autor: AGA
Dolny Śląsk: Groźny ozon nad Karkonoszami
Fot. Jelonka.com
Pogorszenie jakości powietrza. Uważaj przed wycieczką na Śnieżne Kotły!

Wojewoda Dolnośląski zawiadamia, że monitoring jakości powietrza w województwie dolnośląskim wykazał przekroczenia wartości progowej informowania społeczeństwa ustalonej dla ozonu.

Co to znaczy? Wartości alarmowe wprawdzie nie są przekroczone, ale poinformowano o ryzyku wystąpienia takiego poziomu ozonu, przy którym należy społeczeństwu o tym powiedzieć.
Wśród miejsc zagrożonych wymieniono Śnieżne Kotły. W godzinach: 15:00-16:00, maksymalne stężenie ozonu wyniosło tam 184 µg/m3.
Większe stężenie związku odnotowano w centrum Wałbrzycha oraz Wrocławia.

Przyczyną tak wysokiego poziomu ozonu w powietrzu było przede wszystkim intensywne nasłonecznienie i obecność w powietrzu tlenków azotu, tlenku węgla i węglowodorów.

Biorąc pod uwagę prognozy pogody na najbliższe dni istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych przekroczeń wartości dopuszczalnej oraz progu informowania społeczeństwa.

Sanepid informuje, że szczególnie narażone na szkodliwe działanie podwyższonych stężeń ozonu są dzieci, które spędzają na powietrzu więcej czasu niż osoby dorosłe.
Narażone są też osoby starsze i w podeszłym wieku. Uważać muszą również osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego i krwionośnego, palacze, a nawet mężczyźni ze schorzeniami układu rozrodczego.

W małych stężeniach ozon działa drażniąco na śluzówki dróg oddechowych i oczu. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie ozonu przy odpowiednich stężeniach są osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, w szczególności osoby chore na astmę.

Związki chemiczne powstające w organizmie pod wpływem ozonu mogą prowadzić do powstawania blokujących naczynia krwionośne złogów, a te z kolei mogą być przyczyną zawału czy udaru.
Dlatego też w przypadku występowania podwyższonego stężenia ozonu, osoby cierpiące na choroby układu krążenia, w tym choroby serca, powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni.

Aktualne wyniki monitoringu jakości powietrza dostępne są na stronie internetowej WIOŚ Wrocław (http://air.wroclaw.pios.gov.pl/).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group