Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6500
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gromkie brawa za “Mesjasza”. Majestatyczne “Alleluja” na bis

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 31 marca 2012, 9:43
Aktualizacja: 12:23
Autor: RED
Fot. RED
Fragmenty “Mejsasza” George'a Friedricha Haendla, jednego z najbardziej imponujących oratoriów w dziejach muzyki, zabrzmiały wczoraj w Filharmonii Dolnośląskiej w drugim i ostatnim koncercie III Dni Muzyki Pasyjnej. Ten muzyczny akcent wkomponował się w końcówkę Wielkiego Postu, który poprzedza przeżywanie Triduum Paschalnego.

Trwający w oryginale ponad dwie godziny utwór, symbol twórczości mistrza epoki baroku, rozpoznawalny niemal przez wszystkich dzięki majestatycznemu “Alleluja!”, melomani usłyszeli wczoraj w wykonaniu filharmoników dolnośląskich, którzy akompaniowali przygotowanemu przez Tomasa Pospisila czeskiemu chórowi “Iuventus, Gaude!” z Jablonca nad Nisou, oraz solistom: Michalinie Bienkiewicz (sopran), Małgorzacie Przybysz (alt), Tomaszowi Traczowi (tenor) oraz Kamilowi Kazanowskiemu (bas/baryton). Nad całością zapanował zza pulpitu dyrygenckiego Maestro Sławek A. Wróblewski.

Wprowadzając publiczność w pasyjny klimat haendlowskiego dzieła Elżbieta M. Terlega-Stachów opowiedziała o przesłaniu tego oratorium, a także o czasach, kiedy nie było jeszcze sal koncertowych, a muzyka pasyjna wchodziła w skład liturgii Wielkiego Postu. - Komponując “Mesjasza” Haendel wpisał boską tajemnicę Zmartwychwstania i Zbawienia na wyżyny myśli muzycznej – usłyszeliśmy. Teksty dzieła – oparte na Słowie ze Starego i Nowego Testamentu – opowiadają historię Jezusa Chrystusa – od czasów proroczych wizji nadejścia Zbawiciela – po Jego męczęńską śmierć na krzyżu, powstanie z martwych, aż do “Alleluja”: zwycięstwa Słowa i panowania na wieki wieków “Króla królów i Pana panów” wieszczonego w Janowej Apokalipsie.

Wykonawcy pod batutą żywiołowego Sławka A. Wróblewskiego nadali arcydziełu Haendla, wykonanemu po raz pierwszy 13 kwietnia 1742 roku w Dublinie, mistyczną głębię i dostarczyli publiczności wielu wzruszeń. Śpiewano w języku oryginału, czyli po angielsku – choć zdarzają się niemieckojęzyczne wykonania tego oratorium. Ze względu na rozmiary utwór nie gości często na afiszach. Jedną z niezapomnianych kreacji twórczych “Mesjasza” było pamiętne wykonanie przez nieistniejący już Jeleniogórski Chór Chłopięco-Męski, który w latach 80. XX wieku – wraz z Jeleniogórską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją śp. Stefana Strahla – przygotował dzieło w całości.

Wczoraj artystów nagrodzono burzliwą owacją na stojąco. Nie obeszło się bez bisu: powtórnie zabrzmiało podniosłe “Alleluja!”. Specjalne podziękowania za solówki na trąbce otrzymał Paweł Juryś, pierwszy trębacz filharmoników dolnośląskich. Maestro dziękował także koncertmistrzom: Natalii Wysockiej (skrzypce) oraz Romanowi Samostrakovowi (wiolonczela). Gorące oklaski dostał chór młodych Czechów z Jablonca wraz z kierownikiem T. Pospisilem, oraz soliści śpiewacy.

To nie koniec pasyjnych klimatów muzycznych przed zbliżającym się Wielkim Tygodniem. Jutro, 1 kwietnia, (Niedziela Palmowa) w Bazylice Mniejszej pw. Świętych Erazma i Pankracego o godz. 19 zaśpiewa Chór Ekumeniczny “Wang” z Karpacza oraz chór “Quo vadis” z Kowar. W programie pieśni wielkopostne. Wstęp wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~agnes92 31-03-2012 11:49
Cudowny koncert!!! Brawo!!!
~Wierny tylko 31-03-2012 15:45
Post w piątki oraz Wielki Post wprowadzono od 995 r.
Piipi Jelonkowa 31-03-2012 22:11
..do - [~Wierny tylko Jemu] ..wpowadzono,aby ludzie nie grzeszyli !
~Kamila 31-03-2012 22:57
No... Generalnie, to w piątki nie ma postu ;-) A co do reszty, to (nie)stety nie ma Pan racji. Żył sobie mianowicie w IV wieku taki święty, który zwał się Atanazy i był biskupem. Miał on w zyczaju pisanie listów z okazji Wielkanocy do podległych mu wspólnot chrześcijańskich. No i w jednym z takich listów - w 334 roku - wspomina o 40'o dniowym poście poprzedzającym Wielkanoc (czyli o Wielkim Poście). Prędzej również znano taki post, ale krótszy. Swoją drogą (jeśli już o latach) to wie Pan z którego roku jest pierwszy spis Ksiąg Pisma Świętego? Ano z 367 (33 lata późniejszy!). Jego autorem jest ten sam św. Atanazy. Panie "Wierny tylko" - jeśli już być wiernym, to tylko Prawdzie. Tego Panu z serca życzę :-) kamila_lukasiewicz@vp.pl
Piipi Jelonkowa 1-04-2012 0:16
..do - [~Kamila_Lukasiewicz] .. NIE !~ Uzytkownik nickname "Wierny tylko Jemu" .. ma racje ! .. gdyz w 995 mielismy innego Boga ! ..a 13.kwietnia 996 /Wielka Sobota/ zamieniono i zrobiono innego !
~Co mnie to 1-04-2012 7:53
Co mnie to obchodzi?
~Wierny tylko 1-04-2012 13:05
do ~Kamili; Szanowna Pani, nie bawią mnie ani Księgi Pisma Świętego, ani sam św. Atanazy. Prawda jest tylko (!!!) w Biblii. Nie rzucam pereł między wieprze, więc pusta intelektualna dyskusja w duchu rzymskokatolickim mnie nie interesuje. Niechaj Pani ma rację w tym świecie.
~ 1-04-2012 15:45
Gdy nędzny człek szuka Boga, nie postrzega Go wedle charakteru, w jakim Sam się objawia, lecz mniema, że jest On czymkolwiek, co wymyśli jego własna pochoponość. Jeśli pojmuje on Boga w taki sposób, wówczas nic, co zaofiaruje (artykuł, fotosy) w sposobie oddawania czci i okazywania posłuszeństwa (fałszywej pokory przed ludźmi), nie będzie miało w oczach Boga wartości. Bo nie oddaje on czci Jemu, ale snom i wymysłom własnego serca.
~ 1-04-2012 19:17
Serdecznie dziękuję za zdjęcie Pana Romana! :) ale mnie nie trzeba było na zdjęciu umies...ć:P
~Kamila 1-04-2012 21:10
Panie Wierny - zawsze możemy porozmawiać w innym duchu niż ten, który ma Pan za rzymskokatolicki. Może Pan narzucić swój ton, chętnie się dostosuję :-). No cóż - słusznie Pan mówi, że prawda jest w Biblii. Ale czy "tylko (!!!)"? Raczej nie. Bo 2+2=4 to również prawda, choć nie z Biblii. Cóż, prawdą jest również i to, że Biblia składa się z pewnych Ksiąg, które jednak Pana interesują, skoro interesuje Pana Biblia. Czy może mi Pan wyjaśnić czemu uznaje Pan Ewangelię Mateusza, a Ewangelii Jakuba już nie? Innymi słowy dlaczego przyznaje Pan rację katolikom, że dobrze i po Bożemu wybrali Księgi natchnione?
~Kamila 1-04-2012 21:17
(15:45) - Nędzny człek, gdy szuka Boga, to On mu się pozwala znaleźć. Nie pozwala się znaleźć natomiast tym, którzy szukają Go bez pokory umysłu i świadomości, że mogą pobłądzić. Dlatego też jest napisane o Listach Pawła: "Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę"(2P.3,16) i dodaje: "żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia"(2P.1,20). Znaczy to tylko tyle: trzeba mieć świadomość, że muszę mocno opierać się na innych, bo samemu łatwo pobłądzić. Kim są owi "inni"? Ano Kościół - "filar i podpora prawdy" (1Tm.3,15) kamila_lukasiewicz@vp.pl
~Kamila 1-04-2012 21:18
Pani Piipi - nie mam pojęcia gdzie to Pani wyczytała, ale autor zdaje się mieć mocny towar i dobrego dilera. Lepiej nie traktować go poważnie ;-) Oczywiście bez urazy wobec Pani! :-)
Piipi Jelonkowa 2-04-2012 11:11
..do - [~Kamila_Lukasiewicz] .. mysle,ze jednam uzyzt.nickname ma racje! .. powolala sie na Chrzest Polski i .. i na pozniejsza wiare plemienia slowianskiego !~ Wie Pani ! .. mialam pewnego znajomego,ktorego los rzucil na pobyt na Obczyznie .. taki Prawdzwy Polak - zolnierz AK, wygnaiec z wlasnej Ojczyzny ! On .. juz w podeszlym wieku,prosil mnie o przywiezienie z Polski .. figurki Boga Poganow-Swiatowita !~WIDOCZNI .. bedac starsza osoba ..ODNALAZL Boga ! ..bedac juz osoba dojrzala
~Kamila 2-04-2012 11:54
"Odnalazł Boga"? Hmm, no tak... To równie pewne jak Chrzest Polski w 995 roku... ;-)
Piipi Jelonkowa 2-04-2012 20:40
..do - [~Kamila].. Nie ! ..Chrzest Polski byl w roku 996,ale byly PRZYGOTOWANIA i dlatego uzytkownik nickname "Wierny tylko Jemu"- napisal rok 995 ~Pani Kamilo ! .. moj Znajomy "odnalazl Boga",gdyz widzial tyle zlego w czasie trwania II Wojny Swiatowej ! .. i dlatego "przypomnial" sobie o tym Naszym z okresu,kiedy byl Swiatowit
Kamila 2-04-2012 21:27
Pani Piipi... :-) Zapewniam Panią, że w roku 996 Polska była już 30 lat po Chrzcie. Proponuję odwrócić środkową szóstkę, a data będzie w dechę ;-) Co do Pani znajomego - nie, nie odnalazł Boga. Bóg jest jeden, a Światowid Nim nie jest. To tylko kawał wyciosanego klocka - równie "boski" jak komputer którego Pani w tej chwili używa ;-). Rozumiem, że Pani znajomy odrzucił chrześcijaństwo z powodu II Wojny Światowej? kamila_lukasiewicz@vp.pl
Kamila 2-04-2012 21:32
*środkową dziewiątkę, nie szóstkę...
Piipi Jelonkowa 2-04-2012 21:41
..do - [~Kamila ] ..ale.. do niektorych z PRZYMUSU ta wiadomosc dotarla ..pozniej ! - Swiatowit to nie klocek,ale .. NASZE korzenie ! Moj Znajomy ! .. przestal wierzyc Ksiedzom,ktorzy dawali rozgrzezenie tym,ktorzy zabili jego Ojca w czasie trwania Powstania Warsszawskiego !
~ 2-04-2012 21:46
Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów zaprasza na koncert Michaliny Bienkiewicz. 7.4. 2012 godz. 18 - Pałac Paulinum – Polski folklor we współczesnej muzyce kameralnej - Szymanowski, Lutosławski na głos i fortepian - M. Bienkiewicz, J. Skoczek Polscy kompozytorzy współcześni opowiadają o polskiej muzyce ludowej. Język kurpiowski, tradycyjne polskie melodie, rytmy oraz ich współczesne wariacje w interpretacji na głos i fortepian. W programie: Pieśni Kurpiowskie oraz Mazurki Karola Szymanowskiegooraz Bukoliki Witolda Lutosławskiego.
Kamila 3-04-2012 17:58
Pani znajomy... Pani Piipi, jakie jest Pani zdanie - dobrze rozumował w tej sprawie? Popiera go Pani?
Kamila 3-04-2012 18:05
Panie Wierny, pomińmy poprzednie sprawy. Widzę, że nie przepada Pan za Kościołem katolickim. Czy może mi Pan zdradzić z jakiego powodu? Ładnie proszę :-) Obiecuję, że nie będę zwalczać Pańskiego zdania - chcę tylko poznać Pańskie powody tej niechęci...
Piipi Jelonkowa 3-04-2012 20:24
.. - [~Kamila ] .. .. ~Pamięta Pani ? - " Nie jestem ogniem,by palic /Nie jestem drwalem,by rąbac / Nie jestem wichurą,aby niszczyc" - to słowa Syna Bozego-Jezusa,który aż po krzyżowy kres .. tak mówił ! ~WIERZĘ ! .. i właśnie Ten Bóg mieszka w moim sercu ! ~Mój Znajomy .. tam z dalekiego Monachium strasznie przeżył ..wygnanie ze swojej Ojczyzny i również pobyt u Niemców ! ~Wie Pani ! ..dopiero po 10 latach pobytu na terenie niemieckim .."odważył się" nauczyc j.niemieckiego
Piipi Jelonkowa 3-04-2012 20:42
.. - [~Kamila ] ~C.d .. ale NIE WIERZĘ ! .. że żołnierz może zabijac i że jego" mo...lną stronę - rozgrzesza patriotyzm"
Kamila 4-04-2012 20:20
Dziękuję za (dość zawiłą) odpowiedź :-)
Piipi Jelonkowa 4-04-2012 23:11
...do - [~Kamila] .. kazdy ma prawo do buntu ! .. tak juz pierwszy czlowiek pokazal w Raju ! ..*ale za grzechy trzeba placic ! .. tak pomyslalam o hiszpanskiej zakonnicy Marii Gomez Valburena, ktora .. w okrutny sposob za czasow dyktatury F.Franco pozbywala .. inaczej po prostu kradla dzieci .. matkom ! Wlasnie rozpoczal sie proces sadowy w Madrycie /03.05.2012 ! ~Wie Pani ! .. mam zdjecie matki,ktora "odzyskala" swoja sprzedana corke .. po 30 latach ! ..a to wspomniane zdjecie jest dowodem na kryminalna dzialalnosc Kosciola Katolickiego !
Piipi Jelonkowa 4-04-2012 23:15
..zeby nie doszlo grzechu "klamstwa" jestem zmuszona dokonac korekty: .. proces sadowy zakonnicy /sor/Maria Gomez Valburena jest juz rozpoczety tj.dn,03.04.2012
Kamila 5-04-2012 8:39
Ot, logika... Lekarz zabija pacjentów -> zły lekarz. Pielęgniarka znęca się nad chorymi -> zła pielęgniarka. Policjant współpracuje z mafią -> zły policjant. Zakonnica kradnie dzieci -> Kościół prowadzi działalność kryminalną.
Piipi Jelonkowa 5-04-2012 10:59
..do - [~Kamila] ..a Jezus byl czlowiekiem .. i przezyl swoje zycie bez grzechu !
Kamila 5-04-2012 12:35
I co w związku z tym? :-)
Piipi Jelonkowa 5-04-2012 17:28
..do - [~Kamila ] .. to oznacza ! .. ze, Jezus nie ma nic wspolnego z dzialalnoscia kryminalna Kosciola Katolickiego !
Kamila 6-04-2012 11:31
Słusznie Pani prawi :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group