• Sobota, 18 stycznia 2020
  • Godz. 15:27
  • Imieniny: Małgorzaty, Piotra
  • Czytających: 6075
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Gorący koniec sesji: umowy kupieckie w zawieszeniu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 26 października 2010, 14:49
Aktualizacja: Środa, 27 października 2010, 7:54
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Sprawa projektu uchwały o oddaniu w długoletnią dzierżawę (bez przetargu) targowisk spółkom kupieckim wróciła jeszcze pod koniec dzisiejszej sesji rady miasta Radni tłumaczyli, dlaczego nie zgodzili się ma rozpatrzenie tego punktu. Kupcy pozostali nie przekonani. Mówiono też o rozłamie w ich środowisku. Nie zabrakło emocji i klimatu wiecu.

W ostatnim punkcie sesji (sprawy różne) przewodniczący Hubert Papaj oddał głos prezesom spółek kupieckich: Stanisławowi Sudołowi (Zabobrze) oraz Janowi Gniadzikowi (Flora). Obydwaj zaznaczyli konieczność modernizacji targowisk, która – z ekonomicznego i racjonalnego punktu widzenia – może się najlepiej i najskuteczniej dokonać rękoma samych kupców.

Stanisław Sudoł dodał też, że targowiska to istotny element infrastruktury i kolorytu miasta. Prezesi podkreślili, że to przede wszystkim miejsca pracy dla setek osób. J. Sudoł zaznaczył, że działalność handlowa na Zabobrzu dobrze się bilansuje.
Prezesi zaapelowali do radnych, aby dobrze przemyśleli swoje postępowanie, a Jan Gniadzik nie ukrywał, że postawa rajców ma podtekst polityczny. – Nawet ci, co wstrzymali się od głosu, tak naprawdę głosowali przeciw i dobrze wiedzieli, co robią - dodał.

Później na mównicę Hubert Papaj zaprosił Bogusława Kępińskiego, który przedstawił się jako reprezentant Stowarzyszenia Kupców 2010. Były pracownik administratora targowiska Zabobrze zaznaczył, że zgadza się ze swoimi przedmówcami w kwestii ważności targowisk dla miasta i mieszkańców. Uściślił jednak, że mówcy nie reprezentowali całego środowiska kupców. – Panu Gniadzikowi z Flory mogę pogratulować jedności handlowców, natomiast na Zabobrzu kupcy są skłóceni i podzieleni – powiedział Kępiński.

Dodał, że spółka Zabobrze skupia jedynie 30 handlowców, a pozostałych 90 czuje się pokrzywdzonych, bo pracują na gorszych warunkach. Podziękował też w ich imieniu radnym, którzy nie dopuścili do porządku obrad – wg niego – niekorzystnej uchwały. Wystąpieniu Kępińskiego towarzyszyły okrzyki i gesty dezaprobaty kupców zgromadzonych w sali ratusza.

Później swoją postawę tłumaczyli radni. Józef Sarzyński – niemal w wiecowej atmosferze (kolejne okrzyki dezaprobaty i cierpkie słowa ze strony kupieckiej) wytoczył ciężkie argumenty. Jego zdaniem cała sprawa nie będzie miała pełnej jasności, dopóki „niektóre jej aspekty znajdują się w półcieniu lub cieniu informacyjnym”.

Dodał, że kupcom tak naprawdę chodzi o przejęcie mienia miejskiego jak najmniejszym kosztem. – Prezydent miasta popełnia poważne wykroczenie, którym powinien zająć się urząd skarbowy – powiedział Sarzyński zarzucając prezydentowi ułatwienie pozyskiwania „nieuprawnionego dochodu” na gruncie miejskim. Radny J. Sarzyński oświadczył przy okazji, że jest gotów do spotkania z przedstawicielami kupców, aby „rozświetlić te cienie i półcienie informacyjne”.

Do głosu usprawiedliwienia dołączyli się także radni: Wiesław Tomera (szef komisji rozwoju) oraz Zofia Czernow (przewodnicząca komisji finansów). Radny Tomera przytoczył całą historię powstawania spółek kupieckich i dokumentów, które otrzymywała rada. Sedno: rajcy nie dostali wystarczającej dokumentacji, aby zająć się sprawą zgody na długoletnią dzierżawę targowisk miejskich , a sam projekt uchwały nie wystarczy. To samo wyraziła Zofia Czernow. W. Tomera zaznaczył także, że radni mogą zająć się tą sprawą, o ile dostaną odpowiednie załączniki.

Przewodniczący Hubert Papaj powiedział, że rozumie ciężką pracę kupców i ich niepokoje. – Dlatego toczy się ta dyskusja, i dlatego państwo mieli możliwość wypowiedzieć się, aby była pełna jasność sytuacji – dodał. Kiedy jednak Marek Obrębalski chciał zabrać głos, przewodniczący zakończył sesję. – Porządek obrad został wyczerpany – powiedział H. Papaj i wyłączył mikrofony. Radnych opuszczających salę obrad żegnały wrogie spojrzenia kupców.

– Liczymy na pana, panie prezydencie – powiedzieli na dowidzenia Markowi Obrębalskiemu. – Możecie na mnie liczyć – odpowiedział prezydent. Przypomnijmy, że rano szef miasta zobowiązał się, że podpisze z kupcami ze spółek trzyletnią umowę dzierżawy, o ile rada nie zdecyduje o innym rozwiązaniu. Teraz będzie musiał się z tej obietnicy wywiązać, a sprawą umów długoterminowych najpewniej zajmie się już nowa rada miejska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~Jelonka... 26-10-2010 15:04
A ja myślałem, ze prezesem spólki zabobrze jest Stanisław a nie JAN !
~!! 26-10-2010 15:19
To się Hubercik na końcu popisał.. Wstyd że mamy takiego przewodniczącego Rady.. nawet zachować się nie potrafi w sposób kulturalny!! Całe szczęście, że już kończy się jego przewodniczenie!!!! Temu Panu już zdecydowanie dziękujemy!!!! Panie Prezydencie trzymam kciuki za Pana!!!!
~KTOŚ 26-10-2010 15:32
POPATRZCIE NA WSZYSTKICH KUPCÓW NA ZABOBRZU JUŻ TERAZ NIEKTÓRZY SPRZEDAJĄ NIE NA SWOICH MIEJSCACH JAK MYŚLICIE DLACZEGO BO NA RYNKU SĄ LEPSI I GORSI I TYLKO CI LEPSI BĘDA ZBIERAĆ KOKOSY A INNI NIECH TRACĄ SWOJĄ PRACĘCO TO ZA DEMOKRACJA
~pepe 1 26-10-2010 15:44
Powinni zlikwidować te slumsy i synonim komunizmu . Wylęgarnia szarej strefy i nic więcej . Jak to w ogóle wygląda w centrum miasta i centrum zabobrza syf i kiła
~... 26-10-2010 15:56
Tę decyzję powinna podjąć nowa Rada i nowy Prezydent (może być dotychczasowy, ale z nowym mandatem pochodzącym z wyborów)!
~ 26-10-2010 15:59
a ten siwy staruszek nie powinien juz raczej siedzieć w domu w ciepłych kapciach? przecież on sam nie wie o czym mówi a zajmuje tyle czasu?
~Obserwator 26-10-2010 16:41
Jeżeli Marek O. podpisze umowę na trzy lata to tą sprawom powinno się zająć CBA.Na listach wyborczych KW Razem dla Jeleniej Góry z którego to kandyduje Marek O. figuruje zarówno p.Wójcik i p.Gniadzik - osoby prywatnie zainteresowane przejęciem targowisk.I czy można w tej sytuacji wierzyć w czyste intencje Marka O.? Czyste kolesiostwo.
~pytanienn 26-10-2010 17:41
czy to prawda że Danuta Wójcik ( kadydatka na radną z listy Obrebalskiego ) i Pan Gniadzik (też startujący od Marka O dodatkowo żona pracująca w UM u Marka) ?? I te osoby mają dostac BEZ PRZETARGU teren miasta na 20 lat ??
oskarl 26-10-2010 17:51
Kępiński może jest reprezentantem jakiegoś Stowarzyszenia Kupców 2010, ale nie Bogusław Kempiński. Ani jeden, ani drugi nie mieli prawa zabierać głosu w nieswojej sprawie. Nie są po prostu stroną sporu. Tylko jakiś marny prawnik, co bezczelnie wycina urzędującego jeszcze Prezydenta Miasta może takie puzzle ustawiać. Co nie usprawiedliwia i nie przynosi chwały wcale MO. Nepotyzm polityczny widać i czuć. Nie mniej jednak nie radni lub ich delegaci mają prawo do robienia interesów na gruncie czy majątku miasta (vide Grochala, Brat Albert, rady nadzorcze itd.). Mogą i powinni nawet to robić zwykli mieszkańcy, a zwłaszcza z „certyfikatami”. Tylko nie z ręki. Każdy orze jak może. W Turcji i na całym świecie są bazary oraz Flohmarkty. I u nas też mogą!
~lala 26-10-2010 17:54
To się Pan Hubert podpisał - ŻENADA!! nawet ciut przyzwoitości nie ma Pan w sobie!!! na szczęście już niedługo nie będzie Pan Przewodniczącym Rady, bo mieszkańcy już teraz się Pana wstydzą i na pewno nie zostanie Pan więcej wybrany!!!
~kupczyk 26-10-2010 17:58
Panie Papaj! Go home!!!
~ 26-10-2010 18:19
Papaj, Sarzyński, Czernow, Tomera żegnajcie !!!!!!!!!!!!!!!! cóż za łaska p Sarzyńskiego. Co za słowa. Cienie półcienie. Ludzie. Podziękujcie im.
~ 26-10-2010 18:38
Przez 16 lar zarzadu targowiskiem Flora przez jedna firmę zostało ono doprowadzone do ruiny. Dlatego 102 kupców zawiazało spółkę kupiecką w celu zarzadzania i przeprowadzenia przbudowy. W tym celu opracowano koncepcje przebudowy i plan rzeczowo-finansowy złozony w UM. Stąd kupcy oczekuja na odpowiedz co dalej z ich stanowiskami pracy gdyz dotychczasowa umowa wygasa 30 listopada br. Jezeli sa inne plany np. sprzedaży tych gruntów wystarczy to powiedzieć wprot.
~konkurent 26-10-2010 18:45
Radny Sarzyński w tych półcieniach i półprawdach zdążył sie zestarzeć, niczego dobrego nie zrobił ani jako radny ani jako zastępca prezydenta. Już wystarczy tego bełkotu! Mam nadzieję, że nawet pierwsze miejsce na liście (zawsze tak było!) tym razem nie pomoże!
~ 26-10-2010 18:47
Dlaczego Komisja Finansów pod przewodnictwem Pani Z.Czernow a potem większość radnych nie wyraziła zgody na zakup toalety kontenerowej na targowisku Flora, ze środków zatwierdzonych na targowisko w budzecie na ten rok w olbrzymiej kwocie 35 tys. Jeżeli gardza kupcami to przynajmniej pomysleli by o kupujących i odwiedzających turystach.
~ 26-10-2010 19:36
bo pani Czernow jak i inni radni mają gdzieś taki motłoch co na bazarach kupuje. oni myślą teraz jak by tu zakombinować i powtórnie załapać sie na cztery lata kasy za friko
poprawna1 26-10-2010 19:59
Ja wam powiem dlaczego SLD chce upadku rynków, a szczególnie Flory. Na załączonym zdjęciu jest Krysia Ch. była żona obecnego kandydata na liście SLD z pierwszego miejsca, członka Rotary Club i mama lub była teściowa. Nie wiem, czy jeszcze tam pracują, ale może to taka pomoc ponad własne interesy? http://grzegorz-niedzwiecki.blog.onet.pl/7,17,12,album.html
~zarządca 26-10-2010 20:21
Proszę nie winić radnych ! To była i jest rozgrywka Lenard vs. Obrębalski przed wyborami. Wprawdzie Pan O. obiecuje podpisanie umowy na 3 lata, ale doskonale wie, że nowy prezydent może tą umowę zerwać Wcześniej jednak, jeżeli zostanie podpisana, będzie zaskarżona do Izby Obrachunkowej i do Wojewody. Szkoda mi kupców na Zabobrzu ! Pan Sarzyński ma rację a rada nie chce się w tę grę: Pana O, Pani W i inni kandydujący z tej samej partii, bawić. Bo rzeczywiście wiarygodnej dokumentacji na zagospodarowanie targowiska nie ma; np. finansowych gwarancji inwestycji. Uchwała Walnego Zgromadzenia Spółki "Zabobrze" to fikcja, albowiem podjęa przez kilka osób spośród 130 kupców. Oni po prostu nie chodzą na Walne. A szkoda bo mogliby podjąć uchwałę o odwołaniu Zarządu !
~kupiec ZAB 26-10-2010 20:24
kupcy dziękują RADNYM,którzy ich poparli są to ;p.ŁOJEK IRENEUSZ,p.KRZYSZTOF MRÓZ,p. MONIKA FILIP,JÓZEF ZABRZAŃSKI,BOŻENA MAKIEŁA- BRAWO!!!!!!MACIE NASZE POPARCIE
~j-in 26-10-2010 20:29
Oddanie na 20 lat atrakcyjnych terenów w mieście bez przetargu w prywatne ręce za jakieś mgliste obietnice rozwoju, to już nie tylko korupcja ale kompletna głupota. Już teraz miasto nie otrzymuje należnych czynszów a potem to już wcale. Brawo radni, nie bójcie się tej pyskatej Wójcikowej i jej specjalisty od targowisk, prywatnie właściciela straganu z warzywani na takim samym rynku tylko we Wrocławiu. Obrębalski, Wójcikowa i Gniadzikowa startują z listy tej samej partii, nie partii, niewiadomo jak nazwać. I na koniec, panie Obrębalski, pan nawet nie wie jak upierdliwi potrafią być śledczy CBA lub prokuratorzy jak już wemą sprawy w swoje ręce.
~łżesz 26-10-2010 20:29
http://biznes.onet.pl/carrefour-polska-chce-otworzyc-w-11-200-osiedlowyc,18572,3744208,1,news-detal
~ZABOBRZANIN 26-10-2010 20:32
A jak powstała AGENCJA MIENIA WOJSKOWEGO i pozabierała to co najcenniejsze w miastach (nas wszystkich było bo przecież tego nie kupili tylko w darze dostali) i teraz sprzedają to z kim się dzielą zyskami ? To dla czego żałujecie kupcom aby mieli choć swój (ochłap działeczka choc atrakcyjna lecz mizerna). Zapomniał wół jak cielęciem był ! Kto wymyśli grabie aby nagarniac w inną stronę ?
~malik_salam 26-10-2010 20:34
Radni jak widać praktykują klasyczne i znane manewry polityczne a ludzie, którzy się zjednoczyli by zmienić coś na lepsze nie tylko dla siebie znowu zostają zepchnięci na margines...przez bandę niekompetentnych Wielkich Radnych Metropolii Jelenia Góra. Żal. Ale polityka i rządzenie rządzenie jest na podobnym poziomie w całym kraju. Trzeba poszczuć takich Ryszardem C. Niebawem ludzie wyjdą na ulicę, wezmą do rąk kamienie, zapalą koktajle...
~ZABOBRZANIN 26-10-2010 20:36
A jak powstała AGENCJA MIENIA WOJSKOWEGO i pozabierała to co najcenniejsze w miastach (nas wszystkich było bo przecież tego nie kupili tylko w darze dostali) i teraz sprzedają to z kim się dzielą zyskami ? To dla czego żałujecie kupcom aby mieli choć swój (ochłap działeczka choc atrakcyjna lecz mizerna). Zapomniał wół jak cielęciem był ! Kto wymyśli grabie aby nagarniac w inną stronę ?
~Kupiec 26-10-2010 20:39
A wszystkiemu jest winna ta przekupa Wojcikowa.To jej pazernosc i rzadza wladzy nie ma konca.Dlugi trza splacac ale jak mozna tak w bezczelny sposob wydudkac nas kupcow.A to Prystroma wychowanica.U Sajnoga jest 1 na liscie.Mile towarzystwo do tej rady sie pcha.
oskarl 26-10-2010 20:47
Szanowni mieszkańcy, mniej szanowni radni. Jesteście hipokrytami i obłudnikami. Jak oddać mieszkania komunalne za 1% wartości to wszystko OK, nie ma starty dla Miasta i wszystko legal. Ale jak dać ludziom szansę przetrwać, to jednemu z najbogatszych emerytów, co pierdzi od lat w samorządowy stołek (a nie ma samochodu, ale ma drogi lakier) d... się trzęsie. Nie powiem już nic o pazernym zarządcy...
~malik_salam 26-10-2010 20:56
Radni jak widać praktykują klasyczne i znane manewry polityczne a ludzie, którzy się zjednoczyli by zmienić coś na lepsze nie tylko dla siebie znowu zostają zepchnięci na margines...przez bandę niekompetentnych Wielkich Radnych Metropolii Jelenia Góra. Żal. Ale polityka i rządzenie rządzenie jest na podobnym poziomie w całym kraju. Trzeba poszczuć takich Ryszardem C. Niebawem ludzie wyjdą na ulicę, wezmą do rąk kamienie, zapalą koktajle...
~KTOŚ 26-10-2010 21:55
Pani Czernow dzięki której flora nie będzie miała nowej toalety pewnie miała wychodek zamiast WC i uważa że toaleta na florze to luksus jak na XXI wiek.
~ 26-10-2010 22:04
Dlaczego Pan Sarzyński, Pani Czernow i inni radni którzy od 12 lat sa w radzie nie dbali tak o interesy miasta kiedy spółka M W Wojciechowicz przez 16 lat bez zadnych przetargów lupili kupców i zniszczyli targowisko a to nie jedyne mienie gminne na którym bili kase, to jak najbardziej nadaje sie do zainteresowania pewnych organów
~er 26-10-2010 22:09
Byłem na tej nieszczęsnej sesji.Żenujące było to jak radni z godnością i posuwistym krokiem mimo 15 min. opóżnienia spokojnie raczyli się kawą.Potem ze sztywnością dworską zajęli miejsca.Za nimi pod scianami stał plebs przestępując z nogi na nogę,spocony i oczekujący konkretów.Już czas ten RATUsZ z tych rajców pozamiatac.
~kami 26-10-2010 22:29
niech ci wszyscy kupcy zajma sie handlem a nie udaja biznesmen i bizneswomen do roboty a nie spolka wam sie mazy
~RoCl 26-10-2010 22:52
http://www.okiem.pl/leksykon/rotary.htm
~oedhku 27-10-2010 0:02
Najbardziej dziwni są klienci tych targowisk - miłośnicy syfiarskiej atmosfery, bałkanofile jacyś, mohery... Skoro te same towary są tańsze w Lidlu, Tesco, czy innej biedronce, to normalny człowiek raczej nie wchodzi do takiej targowiskowej kiły i np. nie przymierza na 10-cio stopniowym mrozie z gołą du.. ą portek, albo nie kupuje latem padliny z budki z trefną chłodziarką. Dopóki ta dziwna, sadomasochistyczna, niewykształcona klientela nie wymrze, to targowiskowy syf będzie się kręcił. A że cwaniacy-handlarze chcą bez przetargu przejąć centralne place miasta na 20 lat, by przez kolejne lata utrzymywać ten syf, to inna sprawa. Czy ktoś myślący wierzy, że jak dostaną 20-letnią dzierżawę to ten bu.rdel ucywilizują, postawią choćby proste hale? Hehehe, 99 procent z nich będzie wolała kupić sobie nowe LCD, wymienić brykę, albo przepić.
~Zabobrzanin 27-10-2010 6:23
jak pamietam 16 lat temu p.Sarzymiski już wtedy kład kłody pod nogi kupcom z miejskich targowisk i ludzie dalej tego dziadka wybierają pogonili p.Kusiaka i reszte tej zgrji a p.Sarzyniski cały czas ma sie dobrze i p.Czernow choć też nic nie robi dla miast też nieżle sie ma i Aniliux którym kierowała też niesty upadł ,ale jest chyba jedno co p.Czernow wyszło to baner p.Zawiły na ruinie budynku dawnego Aniluxu brawo ,dobrze że już wybory niedługo ,bo myśle że nasi mieszkanicy przez te lata zobaczyli że pCzernow ,p.Sarzyniski i reszta tej bandy do rządzeniea sie nie nadają
~pkp82 27-10-2010 8:32
Sarzysnski to obraz smierdzacej jeleniogorskiej komuny. Od lat te same mordy u chlewu... ale jaki elektorat tacy radni od lat :( Na szczescie mamy Obrebalskiego, ktory stara sie cos robic dla miasta.
~kultura 27-10-2010 10:22
ja bym po takiej rekomendacji nie zagłosował na Obrębalskiego
~Obywatel 27-10-2010 10:27
Tak jak mówiłem M. Obrębalski jedynie umiał ułagodzić poprzednie zatargi z kupcami na poprzedniej sesji swoim słodkim pierdzeniem a nie konkretnym postanowieniem. Trzeba zagłosować na Marzenę Machałek bo tylko ona może coś zmienić na lepsze w kontaktach między obywatelami a rajcami.
~kupcy 27-10-2010 18:29
Wielcy radni, za mało czasu mieli aby zapoznać się z dokumentami. Tacy zapracowani!!!! Banda leniwych dupków z tym Hubercikiem Popaprańcem. Jakoś niektórzy znaleźli czas aby zapoznać z tematem. Okazuje się, jak ktoś chce to może. Ale co poniektórym sradnym zabrakło dobrej woli i odrobiny chęci. Co do H. Popchaja to przeszedł sam siebie. Nie spodziewaliśmy się jak można być takim chamem i prostakiem. Panie Prezydencie współczujemy Panu tej chorej sytuacji i trzymamy za Pana kciuki. Chcemy aby Pan wygrał te wybory i utarł nosa tym hipokrytom i wazeliniarzom z PO i nie tylko. Trzymamy za Pana mocno kciuki. Teraz już wiemy na kogo głosować.
~wyborca 27-10-2010 19:04
Co za tupet, jak ten Papaj mógł odmówić Prezydentowi zabrania na koniec głosu w tej sprawie. Widać jaki ma szacunek do władzy. A może on sam uważa się za władzę, za jakiegoś ważniaka w tym mieście. Może P. Pokój obiecał już i jemu jakiś stołek, bo tak się ostatnio podlizuje aż się niedobrze robi. Obawiam się, że zachowanie tego Pana zostało nad wyraz zauważone jako prostackie i naganne. Biedny, zapracowany, miał za mało czasu!!, Nie wiedział !! Nikt mu nie powiedział. Temu Panu i innym cwaniakom z PO mówimy już teraz żegnaj. Panie Prezydencie nie daj się Pan tym kolesiom. Ostro zagrywają. Ale to my wyborcy widzimy ile Pan zrobił dla miasta i to my pójdziemy głosować.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group