Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 10369
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Głosowanie zakończone

Czwartek, 30 maja 2019, 7:01
Aktualizacja: Piątek, 31 maja 2019, 10:43
Autor: WAC
Region: Głosowanie zakończone
Fot. użyczone
Znamy już listę projektów, które otrzymały największe poparcie w głosowaniu i zyskają dofinansowanie w ramach IV edycji Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk”.

Kwota, o podziale, której w tym roku decydowali głosujący na projekty w ramach „Aktywnego Dolnego Śląska” wynosiła 1,35 miliona złotych. Nw wsparcie z budżetu województwa mogły liczyć zadania sportowe, turystyczne i kulturalne, wspierające działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, działania na rzecz seniorów i rozwoju rzemiosła. Zgłoszony projekt musiał dotyczyć zadań własnych i kompetencji województwa, ale nie mógł mieć charakteru inwestycyjnego lub infrastrukturalnego. Maksymalna kwota dofinansowania na jedno zadanie to 20 tysięcy złotych.

Na potrzeby głosowania Dolny Śląsk podzielono na pięć subregionów. W jeleniogórskim do wyboru było 21 projektów. Na dofinansowanie może liczyć 14 tych, które otrzymały największą liczbę głosów.

Wśród zadań sportowych wsparcie uzyskały: Kierunek Kropelka Run - (Organizacja biegu Kropelka Run (na około 10 km), połączonego z Piechowickim Morsowaniem w Wodospadzie Kropelka na rzece Małej Kamiennej), Karkonoski Camp (Organizacja wyjazdu czterodniowego dla dzieci i młodzieży ze wszystkich powiatów okręgu jeleniogórskiego do Borowic, podczas którego prowadzone będą treningi piłki nożnej), Dogtrekking Karkonoski IV. edycja (kolejna edycja wydarzenia zorganizowanego w konwencji biegu/spaceru przygodowego w towarzystwie psa), Piłkarskie Talenty (Organizacja szkolenia dzieci w wieku 3-11 lat w piłce nożnej na terenie powiatu bolesławieckiego).

Projekty turystyczne z dofinansowaniem to: Góry bezpieczne (Organizacja górskich imprez (rajdów) połączonych z prelekcjami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na szlakach, która ma podnieść świadomość turystów w kwestii dbałości o siebie i innych uczestników eskapad. Dodatkowo umieszczenie dodatkowego oznakowania na szlakach, które pomoże określić miejsce w którym się aktualnie znajdujemy (bez pomocy urządzeń elektronicznych) i Rowerowy Zawrót Głowy (Organizacja cyklu czterech wycieczek rowerowych dla dzieci i młodzieży (6 – 18 lat) oraz Harcerskiego Dnia Cyklisty).

Najwięcej głosów wśród zadań kulturalnych uzyskały: Magiczne Izery - Otwarta Kultura Wsi (Podczas weekendu swoje podwoje dla zwiedzających otworzą pracownie artystyczne, świetlice, tradycyjne gospodarstwa rolne - czyli miejsca, w których na co dzień tworzona jest kultura wsi. Odbędą się w nich liczne warsztaty: zielarskie, ceramiczne, cyrkowe, ogrodnictwa permakulturowego, kulinarne, muzyczne i inne. Dwa wieczory w Górach Izerskich wypełni m.in. pokaz filmów pod chmurką, koncerty, spotkania dotyczące kultury i historii regionu, a także spotkanie z opowieściami przy ogniu), Śladami Zamków i Warowni Dolnego Śląska (projekt obejmuje realizację wycieczek turystycznych dla mieszkańców Dolnego Śląska do następujących obiektów: Zamek Księcia Henryka - wycieczka, zwiedzanie wieży, ognisko oraz sokolnik, Zamek Lenno - nocne zwiedzanie zamku z pochodniami, Zamek Chojnik - wycieczka do zamku oraz zwiedzanie zamku, wieża Książęca w Siedlęcinie zwiedzanie obiektu wraz z przewodnikiem i legendami), Plenerowe Kino Letnie (Wieczorne pokazy filmów odbywające się w górskiej scenerii Podgórzyna. Na ekranie wystawionym w plenerze widzowie - leżąc na leżakach - będą mogli zobaczyć najciekawsze polskie filmy ostatnich lat. W programie znajdą się filmy fabularne, dokumentalne, jak również animowane. Po projekcjach odbędzie się rozmowa przy ognisku, podczas której uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję do spotkania z twórcami wyświetlanych filmów), Zgrani Dolnoślązacy – Turniej gier planszowych nie tylko dla rodzin (Organizacja turnieju gier planszowych. W imprezie będą mogli wziąć udział wszyscy: dzieci, młodzież i dorośli niezależnie od wieku. Przewidziane są zmagania indywidualne oraz grupowe (drużyny rodzin lub znajomych). Impreza odbędzie się w październiku 2019 r. w Jeleniogórskim Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska. Oprócz rozgrywek stolikowych przewidziane są również warsztaty plastyczne dla najmłodszych pt. „Zaprojektuj swoją grę planszową”).

Projekty jakie wybrano w pozostałych kategoriach: projekty na rzecz osób z niepełnosprawnościami - „PASuje” Przestrzeń Aktywnej Samopomocy (Aktywna integracja osób niepełnosprawnych z doświadczeniem choroby psychicznej, prowadzona w sposób samopomocowy. W ramach prowadzonych zajęć będą się odbywać m.in.: treningi i warsztaty ze specjalistami, warsztaty artystyczne, indywidualne konsultacje wg potrzeb, zajęcia samopomocowe, grupy wsparcia, zajęcia edukacyjne i działania społeczne. Odbiorcy będą mogli uzyskać pomoc w zakresie leczenia, uzyskania świadczeń itp. zaprezentować własną twórczość; wymienić się doświadczeniami, uczestniczyć w spotkaniach grupy wsparcia), projekty w obszarze wspierania społeczeństwa obywatelskiego - Postaw obywatelskich trzeba się nauczyć (Organizacja kilkumiesięcznego cyklu zajęć dla dzieci i młodzieży w wieku 11-18 lat w formie warsztatów, wieczornic, gier i zabaw terenowych oraz konkursów, mających kształtować w uczestnikach postawy obywatelskie, łącząc wiedzę teoretyczną z zajęciami praktycznymi), projekty na rzecz seniorów - Międzypokoleniowa akademia umiejętności i pasji (Umożliwienie kreatywnego, ciekawego spędzenia czasu przez dziadków razem ze swoimi wnukami podczas tematycznych warsztatów w terenie), projekty na rzecz wsparcia rzemiosła - Pokaz Mody 13 lipca Alicja z Krainy Czarów Zamek Bolków Castle Party (Pokaz mody towarzyszący festiwalowi Castel Party).

Twoja reakcja na artykuł?

7
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
14%
Nudzi
1
7%
Smuci
0
0%
Złości
4
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
758
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group