Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 12100
Zalogowanych: 100
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Geometria i natura” Jana Supersona w Muzeum Przyrodniczym

Sobota, 17 czerwca 2017, 11:09
Aktualizacja: 11:11
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Geometria i natura” Jana Supersona w Muzeum Przyrodniczym
Fot. Archiwum Muzeum Przyrodniczego
W poniedziałek (19.06) o godz. 16.00 w Muzeum Przyrodniczym (przy ul. Cieplickiej 11 A; w kompleksie pocysterskim) rozpocznie się wernisaż wystawy “Geometria i natura” autorstwa jeleniogórskiego artysty rzeźbiarza Jana Supersona. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną: obrazy, rzeźby i projekty dużych form plenerowych.

- We wszystkich dziedzinach sztuki jakie uprawiam posługuję się językiem geometrii. Stworzona przez człowieka geometria pozwala najpełniej wyrazić zjawiska zachodzące w naturze. Sztuka geometryczna jest uniwersalnym językiem zrozumiałym bez względu na różnorakie uwarunkowania. Posługiwanie się tym językiem pozwala mi na wyrażenie takich idei, których realizacja w innej konwencji byłaby ograniczona lub wręcz niemożliwa – mówi Jan Superson. - Obiekty realizowane przeze mnie otwarte są na różnorodną interpretację w zależności od wrażliwości odbiorcy. Często ich odbiór odbiega znacznie od moich zamierzeń. Inspiracją pozostaje dla mnie natura ze złożonością zachodzących w niej zjawisk. Niekiedy pomysł podsuwa znaleziony gotowy element, który użyty w innym kontekście zyskuje nowe treści. Unikam narracji starając się zamykać swoje pomysły w jak najbardziej skondensowanej formie – dodaje artysta.

- Większość prezentowanych form przestrzennych mogłaby zaistnieć w obszernych wnętrzach użyteczności publicznej a przede wszystkim w plenerze. Obiekty te komponowane są z elementów geometrycznych, które można powiększać do dużej skali w trwałym materiale. Przykład stanowi realizacja rzeźby “Wzlot” stojącej obecnie przy jeleniogórskim BWA. Prezentowane na tej wystawie prace są wycinkiem tego, co realizuję. Wiele koncepcji powstaje w formie szkiców lub małych modeli, gdyż natłok pomysłów wyprzedza moje możliwości do prezentacji na kolejnych wystawach - opowiada Jan Superson.

Jan Superson (rocznik 1955), rzeźbiarz i pedagog związany z cieplicką szkołą Rzemiosł Artystycznych oraz miastem Jelenia Góra. Superson studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Dyplom otrzymał w 1979 roku w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie pracował do 2010 roku. W swoim dorobku Superson posiada realizacje rzeźbiarskie w obiektach sakralnych i świeckich w zakresie rzeźby związanej z architekturą, tablice pamiątkowe i medale.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
525
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
60%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Nekrologi
Pogrzeb Piotra Kubana
 
112
Polo spłonęło na Pola
 
Aktualności
Kręca film na Placu Piastowskim
 
112
Kolizja w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group