Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 11065
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Gaudeamus w XV–lecie karkonoskiej uczelni

Wtorek, 8 października 2013, 8:30
Aktualizacja: Środa, 9 października 2013, 7:20
Autor: Angela
Jelenia Góra: Gaudeamus w XV–lecie karkonoskiej uczelni
Fot. Angela
Rok akademicki 2013/2014 uważam za rozpoczęty – tymi słowami Henryka Gradkowskiego, rektora Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze studenci rozpoczęli kolejny rok edukacji. Uczelnia przywitała swoich żaków już po raz XV! Stąd poza tradycyjną immatrykulacją pojawiły się również odznaczenia, gratulacje i życzenia.

Obecnie uczelnia kształci w ośmiu kierunkach i dwóch specjalnościach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filologia angielska i germańska, pedagogika opiekuńcza i resocjalizacyjna, wczesnoszkolna i przedszkolna, fizjoterapia, pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne czy edukacja techniczno –informatyczna. W przyszłym roku planowane jest otworzenie studiów magisterskich na fizjoterapii. Tak szeroka oferta pozwoliła się jej wybronić w niełatwych czasach niżu demograficznego.

- Jest to bardzo trudny rok, bo rekrutacja trwała aż do końca września, ale mogę z satysfakcją powiedzieć, że przyjęliśmy przewidywaną liczbę, 550 studentów, czego nie spodziewaliśmy się w lipcu br. – mówiła kanclerz Grażyna Malczuk. – Mamy nieco mniej studentów niestacjonarnych, ale taka tendencja jest w całym kraju. Ten trudny czas udało nam się więc przejść pozytywnie – dodała kanclerz KPSW w Jeleniej Górze.

Poza szerokim wachlarzem edukacyjnym, do studiów na KPSW młodych ludzi przekonuje przede wszystkim baza dydaktyczna. Uczelnia ma własną, nowoczesną halę sportową noszącą imię Jerzego Szmajdzińskiego, oddaną do użytku w 2011 roku oraz krytą pływalnię wraz z centrum rehabilitacyjnym, oddaną do użytku 12. października ub. roku.

Szansę szybkiego rozwoju młodym ludziom daje też Biblioteka i Centrum Informacji Naukowej z pełnym wyposażeniem w sprzęt multimedialny i dostęp do Internetu dla każdego studenta, a wygodne studia zapewnia własny akademik. Jak mówi Grażyna Malczuk, w tym roku uczelnia większych inwestycji nie planuje, ale też nie zaprzestaje rozwoju.

– Czekamy na pieniądze unijne z kolejnego okresu programowania – mówiła Grażyna Malczuk. – Mamy bardzo stabilną sytuację finansową i odłożone pieniądze na wkład własny na dwa nowe projekty: przebudowę budynku nr 11 dla wydziału humanistycznego oraz przebudowę kolejnego budynku na około 70 mieszkań pod nadzorem dla osób starszych, z przedszkolem na 50 osób na parterze – dodała.

Wśród pierwszorocznych żaków jest m.in. Agata Michalis i Agnieszka Wywiał, które będą studiowały pedagogikę i resocjalizację opiekuńczo-wychowawczą.

- Wybrałyśmy tę uczelnię, bo jest blisko i ma bardzo dobrą opinię – mówiły dziewczyny. – Interesował nas sam kierunek, ale poza tym przekonała nas też bardzo dobrze wyposażona baza w basen, halę czy bibliotekę. Bardzo ważne jest też znalezienie pracy po tych studiach i to są nasze największe oczekiwania – dodały studentki.

O tym, że nie będzie łatwo, ale nie wolno się załamywać przekonywała podczas uroczystego wystąpienia samorządu studenckiego Katarzyna Karpowska, starosta II roku pielęgniarstwa.

- Nadzieje w nas wszystkich są takie same: zdobyć wykształcenie, dzięki któremu będziemy mogli realizować swoje cele w przyszłości – mówiła. – Jedno jest pewne. Na początku nigdy nie jest łatwo, bo poziom jest wysoki, ale nie wolno się poddawać. Kadra jest bardzo przyjaźnie nastawiona do studentów, można od niej zawsze oczekiwać pomocy. Mogę was zapewnić, że nikt nie jest tu anonimowy, tak jak na dużych uczelniach, gdzie jest się tylko numerem – dodała.

Wyjątkowym momentem uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego było wręczenie medali i odznaczeń. Medal Złoty za Długoletnią Służbę z rąk Jolanty Krupowicz odebrali: dr Danuta Fjałkowska, dr Barbara Janiak, mgr Maria Tabiś, prof. Zbigniew Domosławski, dr Wiktor Dżygóra oraz dr Józef Zając, a Srebrny Medal - mgr Wioletta Palczewska.

Medale Edukacji Narodowej, które wręczała Danuta Leśniewska, odebrali: mgr Zofia Cieślik, mgr Teresa Gola, dr inż. Zbigniew Fjałkowski, dr Marian Michalski i dr Leon Zarzecki.

Nagrody Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego za najlepszy dyplom roku odebrali: Anita Ziobrowska, studentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej, Małgorzata Barańska z Edukacji Techniczno-Informatycznej oraz Iga Bąk z Filologii Angielskiej.

Z okazji XV–lecia uczelni nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu i życzeń licznie przybyłych gości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (62)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
178
Tak
12%
Nie
88%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group