Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11288
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Fontanna jak nowa

Środa, 29 września 2021, 5:49
Autor: Mateusz Mykytyszyn/Zamek Książ
Wałbrzych: Fontanna jak nowa
Fot. Użyczone/Zamek Książ
Fontanna Kaskadowa w Zamku Książ odzyskała dawny blask. Wszystko za sprawą renowacji, którą wykonano w 2021 roku w ramach mikroprojektu pt. „Na baroku się nie kończy”. Jest on realizowany z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

Fontanna Kaskadowa znajduje się na skalistym zboczu Tarasu Różanego przed południową ścianą Zamku Książ. Została zbudowana w 1915 roku. Tworzy ją siedem półokrągłych basenów o różnej wielkości, które ułożono nad sobą od największego do najmniejszego. Największy, dolny basen wykonano z białego marmuru, natomiast pozostałe z zaprawy cementowej. Forma kaskady, którą nadano fontannie jest charakterystyczna dla wielu ogrodów pałacowych. Woda wypływając spod górnego kamiennego nawisu równomiernym wachlarzowatym strumieniem przelewała się coraz szerszymi kurtynami na kolejne stopnie by wypełnić po brzegi zbiornik u dołu, który odprowadzał ją pod ciśnieniem do kolejnych fontann.

Fontannę kaskadową widać na zdjęciu lotniczym z 1925 przechowywanym w Instytucie Herdera w Marburgu. Jej datowanie wynika z chronologii prac prowadzonych na tarasach południowych, które w większości przeprowadzono w drugiej dekadzie XX w., czyli pierwszym okresie wielkiej przebudowy i modernizacji zamku rozpoczętej w 1908 r. W 1913 r. gotowy był już Taras Kasztanowcowy na którym zamontowano wówczas tzw. Fontannę Donatella.

Kaskady były poważnie zniszczone po wojnie. Została prowizorycznie wymurowana i otynkowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Ze względu na zły stan techniczny Fontanny Kaskadowej, od wielu lat była ona nieczynna. Dzięki pracom konserwatorskim odzyskała dawny blask. Został także naprawiony system zasilający fontannę wodą, dzięki czemu znów funkcjonuje i jest atrakcją dla turystów.

Projekt pt. „Na baroku się nie kończy“ (nr: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002276) jest współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Projekt jest realizowany z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

Twoja reakcja na artykuł?

15
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
41
Tak
29%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Uwaga przy skręcie z Wolności w Nadbrzeżną!
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group