Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 8792
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Festiwal teatrów ulicznych – od dzisiaj!

Piątek, 3 lipca 2015, 12:37
Aktualizacja: Sobota, 4 lipca 2015, 7:32
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Festiwal teatrów ulicznych – od dzisiaj!
Fot. Przemo
Jeden z najsłynniejszych teatrów ulicznych na świecie – ANTAGON theater AKTion od dwóch dni przygotowuje na Placu Ratuszowym aranżację do spektaklu „Ginkgo”, który jeleniogórzanie i turyści będą mieli okazję zobaczyć już dzisiejszego wieczoru (3.07) o godz. 22:00. Niezwykłe widowisko pełne pirotechniki, akrobacji i muzyki granej „na żywo” poprzedzi wystawa w BWA oraz ceremonia otwarcia 33. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych.

Zgodnie z obietnicą sprzed dziewięciu dni, kiedy to na konferencji prasowej dyrektor Teatru Norwida Piotr Jędrzejas rozpoczął zaklinanie słońca ubierając się w futro, aby pogoda nie zawiodła.

- To jest taki stary teatralny sposób na zaklinanie słońca. Trzeba posiedzieć 9 dni w futrze przed tym, zanim się chce, żeby była dobra pogoda i to całe zimno się akumuluje, więc przepraszam państwa, że tak chłodnawo jest, ale za to w dniach 3-5 lipca nastąpi niesamowity wybuch energii, temperatury i wszystkiego, co powinno się zadziać na Festiwalu Teatrów Ulicznych – mówił wtedy Piotr Jędrzejas.

Zabiegi okazały się nadzwyczaj skuteczne, bowiem upały, które goszczą obecnie w naszej szerokości geograficznej, na trzy dni festiwalu są gwarantowane, ale dyrektor i tak jest przezorny.

- Trzeba cały czas być czujnym, więc jak tylko widzę małą chmurkę, to mam pod ręką futro i je zakładam. Wczoraj musiałem siedzieć w nim godzinę i udało się odegnać kilka chmurek – powiedział P. Jędrzejas. - Żeby wyrównać temperatury mam też utaj wannę. Mam taki system, że to co napocę, tym później się chłodzę, czyli pełny recykling – stwierdził żartobliwie dyrektor teatru, który na trzy dni festiwalu przeprowadza się symbolicznie na ulicę, gdzie pod arkadami przy galerii BWA zainscenizował mieszkanie.

Drzwi do domu organizatora 33. MFTU prowadzą przez szafę, w środku jest kanapa, wersalka, biblioteczka, a nawet wspomniana wanna. - Mam tutaj taki punkt dowodzenia. Przyprowadziłem rowerek, żeby na nim okrążyć Plac Ratuszowy. Trzeba czuwać nad tym, co się będzie działo – oznajmił Piotr Jędrzejas.

- To jest niebywała okazja, żeby zobaczyć teatry z siedmiu krajów świata. Przyjeżdża do nas np. gość z Meksyku, który potrafi przenieść drabinę na nosie – ja próbowałem i nie udało mi się. Zapraszamy mieszkańców i turystów – zachęca organizator festiwalu.

PROGRAM NA PIĄTEK, 3.07.2015:
21:00 GALERIA BWA – WERNISAŻ WYSTAWY PLAKATU TEATRALNEGO „Papierowy teatr”
Wystawa poświęcona fenomenowi (na skalę światową), jakim była polska szkoła plakatu – zjawisko o wielkim znaczeniu i randze artystycznej. W jeleniogórskiej Galerii BWA będzie można obejrzeć najwybitniejsze realizacje polskiego plakatu teatralnego. Na pierwszą część pokazu złożą się prace autorstwa twórców lub kontynuatorów tradycji polskiej szkoły plakatu z kolekcji krakowskiego znawcy i miłośnika tej dziedziny sztuki, Krzysztofa Dydo (między innymi prace Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, Jana Młodożeńca, Franciszka Starowieyskiego, Jana Sawki, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Lecha Majewskiego, Stasysa Eidrigeviciusa). Wystawa zobrazuje złoty okres plakatu teatralnego, jego historyczne i kulturowe uwarunkowania, znaczenie plakatu dla polskiej sztuki i bogactwo ówczesnego życia teatralnego.
Druga część wystawy to prezentacja twórczości wybitnego grafika, Tomasza Bogusławskiego z Gdańska, który dokona wyboru swych najważniejszych realizacji, w tym cyklu plakatów pod szyldem nieistniejącego w sensie instytucjonalnym Teatru Rekwizytornia.

Galeria BWA czynna przez cały czas trwania Festiwalu – symboliczny wstęp – 2 zł.

21:30 OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU
Festiwal zostanie zainaugurowany przez Pana Marcina Zawiłę Prezydenta Miasta Jelenia Góra oraz Pana Piotra Jędrzejasa Dyrektora Naczelnego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Inaugurację wspomogą także artyści – członkowie niemieckiej grupy ANTAGON TheaterAKTion – którzy sprawią, że początek Festiwalu będzie naprawdę spektakularnie spektakularny!

22:00 GWIAZDA WIECZORU – ANTAGON theater AKTion „Ginkgo” (Niemcy)
„Ginkgo“ to spektakularne widowisko pełne pirotechniki, akcji, akrobacji w oprawie tworzonej na żywo muzyki. To kompozycja żywa i pulsująca, widowiskowa, dramatyczna. To wielkie show dla dużej publiczności stwarzające się ponad jej głowami. Grupa ANTAGON należy do czołówki wśród światowych gwiazd teatrów ulicznych i może się poszczycić wieloletnią tradycją w tworzeniu zapierających dech w piersiach widowisk. Ich obecność w Jeleniej Górze będzie prawdziwym wydarzeniem dla mieszkańców i turystów.

Więcej na stronie: www.mftu.eu

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group