Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 7116
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Festiwal Folkloru rozpoczęty

Czwartek, 21 maja 2015, 10:48
Aktualizacja: 11:29
Autor: Angela/ Paulina Drżał
Jelenia Góra: Festiwal Folkloru rozpoczęty
Fot. Paulina Drżał
Wystawą przedwojennych czarno–białych fotografii z lat 1910–1939 z zasobów Archiwum Narodowego, prezentujących ludowe obrzędy weselne otwarto wczoraj (20.05) „VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru” w MDK "Muflon". Wesele folklorystyczne potrwa tu do niedzieli (24.05). Atrakcji nie zabraknie.

Wczoraj zaprezentowane zostały m.in. ludowe obrzędy weselne takie, jak: błogosławieństwo rodziców, wywianowanie panny młodej, przystrajanie, powitanie nowożeńców chlebem i solą, obrzęd toczenia chleba. Prezentowano regionalne stroje weselne. Pokazano także rysunki dzieci w wieku 4-12 lat. Wystawa będzie czynna do 31 maja, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

Dzisiaj natomiast (21.05) do godziny 13.00 zaplanowano warsztaty tańca weselnego dla przedszkolaków prowadzone przez Agatę Kazimierczak. Podczas zajęć najmłodsi nauczą się kroków do takich tańców, jak: oberek, polka, polonez oraz zdobędą wiedzę dotyczącą tradycji i wiejskich obrzędów weselnych.

W sobotę (23.05) w godz. 13.00-16.00 uczestników czekają warsztaty tańca korowodowego, które poprowadzą Jacek i Alicja Hałas. Zajęcia będą połączone z koncertem tradycyjnej muzyki ludowej. Natomiast w godz. 16.00-19.00 będzie wykład i warsztaty dotyczące tradycyjnych śpiewów obrzędowych, który poprowadzi Ewa Grochowska.

Impreza zakończy się w niedzielę (24.05) galą finałową, podczas której zaprezentują się zespoły folklorystyczne z Polski tj. Zespół Pieśni i Tańca Jubilat, Wojcieszowianki oraz z Czech: Mała Jizerka. Ponadto odbędzie się koncert pieśni weselnych z Lubelszczyzny „Wesela godzina, biedy wiek” w wykonaniu Ewy Grochowskiej z zespołem, polsko-czeskie warsztaty rękodzieła weselnego oraz wielki kiermasz rękodzieła artystycznego. Będą sprzedawane: biżuteria szklana i ceramiczna, ozdoby wykonane w technice decupage i soutage, biżuteria z filcu, ręcznie wykonane misie, lalki, ręcznie rzeźbione świece, ziołowe syropy, ręcznie malowane torby, pierniczki, deski drewniane, tkane smycze i wiele innych). W programie jest rozstrzygnięcie konkursu „Młoda para w regionalnym stroju ludowym” i wręczenie nagród.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group