Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 4377
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Egzaminy po nowemu. Obaw nie brakuje

Poniedziałek, 5 grudnia 2011, 8:26
Aktualizacja: 8:27
Autor: Angela
Zmieniają się zasady testów na zakończenie nauki w gimnazjach. Trzy części egzaminu zostaną dodatkowo podzielone. Inny będzie też sposób oceniania prac.

Egzamin gimnazjalny odbędzie się 24 i 26 kwietnia 2012 roku. Zmiany wynikające z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej polegają przede wszystkim na podzieleniu egzaminu na części i wyodrębnienie z nich wiedzy z konkretnych przedmiotów.

I tak część humanistyczna zostanie podzielona na egzamin z języka polskiego oraz egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie. Podobnie będzie z częścią matematyczno-przyrodniczą, która dotychczas zawierała zadania z matematyki, chemii, biologii, fizyki i astronomii oraz geografii. Zgodnie z nowymi zasadami test matematyczno-przyrodniczy również będzie się teraz składał się z dwóch części: matematycznej oraz przyrodniczej. Ta druga będzie sprawdzać wiedzę z: biologii, chemii, fizyki i geografii.

Zmiany zostały wprowadzone również do testu językowego, którego podzielono na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Uczniowie, którzy kontynuowali naukę języka obcego ze szkoły podstawowej, będą musieli pisać test na poziomie rozszerzonym. Pozostali, którzy wybiorą inny język, będą mogli zdawać go na poziomie podstawowym. Dodatkowo od 2012 roku zostanie wprowadzony obowiązek pisania testu językowego.

- Będziemy królikami doświadczalnymi, na których będzie ktoś sprawdzał, czy nowy pomysł jest słuszny czy nie. Dla nas od wyników tego egzaminu będzie zależało do jakiej szkoły średniej się dostaniemy. My nie możemy już niczego poprawić, zmienić. Czytałam już próbne pytania z nowego testu i różnią się one od poprzednich – mówi Ewelina, jeleniogórska gimnazjalistka.

Beata Toczek, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze przyznaje, że będzie to z pewnością trudniejszy egzamin. Uspokaja jednak, że zmiany, mimo tych trudności, mogą wyjść uczniom na dobre.
– Każda nowa formuła jest czymś trudnym jednak z drugiej strony po zmianach będzie oceniany nie tylko wynik zadania, ale jego rozwiązanie na poszczególnych etapach, za co będą przyznawane punkty. Wynik surowy, czyli ocena wyniku końcowego, nigdy nie daje pełnego obrazu wiedzy ucznia. Nowe zasady będą bardziej miarodajne i wiarygodne. Uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z nowościami podczas testów próbnych. Trzeba poczekać na wyniki, które będą najlepszą oceną tych zmian. Mam nadzieję, że będzie lepiej niż dotychczas – mówi Beata Toczek.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
203
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
47%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
16%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Czechy
Wspólna modlitwa ponad granicami – pielgrzymka z Karpacza i Kowar do Małej Upy
 
Aktualności
Pendolino i parking przy PKP
 
Inne wydarzenia
Rajdowcy walczyli na trasie
 
Aktualności
Protesty nie pomogły – toaleta stanęła
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group