Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2631
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Egzaminy po nowemu. Obaw nie brakuje

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 5 grudnia 2011, 8:26
Aktualizacja: 8:27
Autor: Angela
Zmieniają się zasady testów na zakończenie nauki w gimnazjach. Trzy części egzaminu zostaną dodatkowo podzielone. Inny będzie też sposób oceniania prac.

Egzamin gimnazjalny odbędzie się 24 i 26 kwietnia 2012 roku. Zmiany wynikające z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej polegają przede wszystkim na podzieleniu egzaminu na części i wyodrębnienie z nich wiedzy z konkretnych przedmiotów.

I tak część humanistyczna zostanie podzielona na egzamin z języka polskiego oraz egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie. Podobnie będzie z częścią matematyczno-przyrodniczą, która dotychczas zawierała zadania z matematyki, chemii, biologii, fizyki i astronomii oraz geografii. Zgodnie z nowymi zasadami test matematyczno-przyrodniczy również będzie się teraz składał się z dwóch części: matematycznej oraz przyrodniczej. Ta druga będzie sprawdzać wiedzę z: biologii, chemii, fizyki i geografii.

Zmiany zostały wprowadzone również do testu językowego, którego podzielono na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Uczniowie, którzy kontynuowali naukę języka obcego ze szkoły podstawowej, będą musieli pisać test na poziomie rozszerzonym. Pozostali, którzy wybiorą inny język, będą mogli zdawać go na poziomie podstawowym. Dodatkowo od 2012 roku zostanie wprowadzony obowiązek pisania testu językowego.

- Będziemy królikami doświadczalnymi, na których będzie ktoś sprawdzał, czy nowy pomysł jest słuszny czy nie. Dla nas od wyników tego egzaminu będzie zależało do jakiej szkoły średniej się dostaniemy. My nie możemy już niczego poprawić, zmienić. Czytałam już próbne pytania z nowego testu i różnią się one od poprzednich – mówi Ewelina, jeleniogórska gimnazjalistka.

Beata Toczek, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze przyznaje, że będzie to z pewnością trudniejszy egzamin. Uspokaja jednak, że zmiany, mimo tych trudności, mogą wyjść uczniom na dobre.
– Każda nowa formuła jest czymś trudnym jednak z drugiej strony po zmianach będzie oceniany nie tylko wynik zadania, ale jego rozwiązanie na poszczególnych etapach, za co będą przyznawane punkty. Wynik surowy, czyli ocena wyniku końcowego, nigdy nie daje pełnego obrazu wiedzy ucznia. Nowe zasady będą bardziej miarodajne i wiarygodne. Uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z nowościami podczas testów próbnych. Trzeba poczekać na wyniki, które będą najlepszą oceną tych zmian. Mam nadzieję, że będzie lepiej niż dotychczas – mówi Beata Toczek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~x 5-12-2011 11:30
wracajac dzis z nocki w Cieplicach podczas dojazdu do skrzyzowania w Goduszynie gdzie jest wysepka, ujrzalem walaca pod prad na mnie toyote. udalo mi sie zatrzymac w pore przed czolowka. otoz, pani jadac od spoldzielczej zkrecala do cieplic bez objezdzania wysepki!!!! oblal mnie zimny pot i z trudem uniknalem BUM z ta tepa pania. ona nawet nie zdjela nogi z gazu. blysnal mi pomysl dopedzenia jej i wyrzucenia kluczykow w pole, bo nie mam pojecia z kad takie zachowanie tego tumana. czy dojechala gzie zamierzala, nie wiem. watpie! ona nie miala znajomosci nawet podstaw KRD. napewno byla po egzaminach w WORDZIE, ale za kase. kogo i jak szkola? nie wiem, strach pomyslec kto prowadzi dzisiaj pojazdy. poziom wyszkolenia to (-6)- dno. dobry pomysl ze zmianami, moze ubedzie takich samobojcow.
~x 5-12-2011 11:44
wyzej, z braku tematu napisalem co sie mi przytrafilo. to tez edukacja, myslenie i wartosc nauk prowadzonych na kursach i w szkolach. ludzie objeci systemem edukacji w roznych dziedzinach nie potrafia pisac jak przystalo na wyksztalcenie, liczyc, a m.in prowadzic pojazdow z dolaczeniem logicznego myslenia. tak jest wszedzie gdzie sa teoretycy.to ludzie bez wyobrazni, moze nie wszyscy ale wiekszosc. jakim wiec cudem spodziewac sie cudownych rozwiazan problemow petentow, klientow, lub miec poczucie bezpieczenstwa na drodze. snobow nie brakuje, gdzie zatem praktycy? to ci prosci ludzie, na dole. dlatego mamy podzial spoleczny na madrych i skromnych i pustych ale bogatych. nie ja jestem autorem tej teorii, ona sama wynika z obserwacji dzisiejszej POLSKI. przyklady na kazdym kroku!!!!!
~''''' 5-12-2011 12:30
do ~x "przyganiał kocioł garkowi" - to cytat z przysłowia a chodzi także o Pańskie braki w edukacji chociażby to:" zkręcała i z kąd" !!!!!
~x 5-12-2011 13:19
do ""- prosze uwazniej czytac! ...ze Spoldzielczej !!!! nie chodzi bowiem o moje zachowanie sie na skrzyzowaniu lecz pani- niedouka. ja mam na liczniku zycia 3mln przejechanych kilometrow zawodowo, nie mam studiow lecz logiczne podejscie do przepisow i sposobu jazdy bez przygod. uczylem sie niegdys fachu od ludzi z pojeciem o skutecznym przekazywania wiedzy tak od teoretycznej jak i praktycznej strony. dzisiaj takich osobowosci jest niewiele jak i brak zainteresowania przyswajaniem sobie nauki by umiec ta madroscia poslugiwac sie z korzyscia dla ogolu spoleczenstwa. tak ze ta dygresja w moim kierunku nie ma znaczenia a tym bardziej zasadnosci.NIE TEN MADRY CO UCZONY, LECZ TEN PRAKTYCZNY ALE SPRAWDZONY.
~free 6-12-2011 8:39
A miało byc tak pięknie, mieli złagodzić program, wiecej praktyki mniej teorii, zmieniło się ale na gorsze, mam dziecko w gimnazjum i wiem co mówię, fizyka i chemia to poprostu masakra, podręcznik napisany jak dla studentów a program ..... brak słów - widać, że program pisał jakiś psychpoata, który uwielbia jak go nikt nie rozumie. Szkoda mi tych dzieci za mich czasów księżki były napisane jasno i zrozumiale, no i nauczyciele więcej czasu poświecali na opracowanie danego tematu - SZOK---

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group