Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 2394
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dzisiaj "wyciągane" historie jeleniogórzan

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 10 września 2012, 14:42
Aktualizacja: 14:45
Autor: tau
Fot. Jakub Thauer
Dzisiaj (10 września) w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych Paulina Braun opowiedziała o swoim projekcie "The Cables", w ramach Silesia Art Biennale. "Outside in inside out". – Ideą jest "wyciąganie" historii budynku na zewnątrz. W realizację tego przedsięwzięcia włączyło się siedem rodzin, mieszkających w budynku przy ul. Długiej. Pytałam o historię mieszkania, o relacje z sąsiadami, to jak się żyje w Jeleniej Górze. Opowieści były bardzo ciekawe, warto było ich wysłuchać – mówiła autorka projektu Paulina Braun.

Projekt ten realizowany jest na Placu Ratuszowym oraz na ulicy Długiej. Do udziału zaproszeni zostali mieszkańcy jednej z kamienic w centrum Jeleniej Góry. Byli oni poproszeni o opowiedzenie historii, związanej ze swoim mieszkaniem, rodziną, domem, miastem, lub regionem. Ich wypowiedzi będzie można wysłuchać od dzisiejszego popołudnia do 13 września (od rana do wieczora) na Placu Ratuszowym i przy ul. Długiej dzięki słuchawkom rozciągniętym przed budynkami w różnych kierunkach i odległościach.

- Na początku byłam bardzo zaskoczona, gdy Paulina zapukała do moich drzwi i zaproponowała mi udział w projekcie. Zaprosiłam ją do domu i ona mi wyjaśniła dokładnie całą ideę tego przedsięwzięcia. Zaciekawiło mnie to i postanowiłam się zgodzić. Opowiedziałam o tym jak mi się żyje w mieście, o tym że mieszkanie to należało do mojej mamy i wystosowałam w swoim monologu dwa apele. Jeden o tym, żeby ludzie kochali swoich rodziców, a drugi na temat tego, że chciałam poznać poprzednich mieszkańców mojego mieszkania. - mówiła Pani Irena, uczestniczka projektu.

Paulina jest absolwentką Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie, organizuje happeningi w kraju jak i za granicą. Interesują ją głownie aspekty społeczne. - Projekty: Foskal, Kolacja, Z ziemi włoskiej do Polski, Pryzmat, Dom, a teraz The Cables realizowane są po to, aby ludzie mogli poznać historię innych, zjednoczyć się, lub po prostu poznać innych, ciekawych ludzi. - dodaje Paulina Braun.
Więcej wkrótce

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 10-09-2012 16:53
Paulino zainteresuj się ratuszem. Z tą budowlą wiąże się ogrom zdarzeń. Wspomnę o jednym. W "obrzydliwych" latach PRL-u w murach ratusza osadzono płaskorzeźbę, upamiętniającą pionierów Jeleniej Góry, którzy po II WŚ po Wermachcie posprzątali koszary pod Jeleniami. Od tego czasu zaniechano używania nazwy Hirschberg im Riesengebirge. Płaskorzeźba zawierała tekst roty: "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród". W latach 90-tych - za panowania "Solidarności" - historyczny matoł polecił wydłubać tę płaskorzeźbę. Nie sądzisz Paulinko, że na kanwie tego zdarzenia można zrobić wspaniały happening. Nie będzie problemu z odtworzeniem sytuacji, gdyż a...lfabeta historyczny, inicjator demontażu, ma się nadal dobrze i jest znaczącym aktywistą PiS-partii. DOLNOŚLĄZAK
~ 10-09-2012 17:00
Projekt troszke dziwny, albowiem jaka historie maja Polacy w domach po Niemcach. 67 lat Polski na tych ziemiach gdzie jeszcze slyszy sie gdzie mieszkal jaki Niemiec, to zadna historia. No moze perypetje z UBecja czy czerwonymi dziwolagami, gdzie porzadni Polacy osiedleni w tych domach drzeli ze strachu za brak milosci do bandyty Stalina i czerwonej bandy z Kochanowskiego i Armii Czerwonej. Potem w niby wolnej Polsce Gdy bieda i pozorna wolnosc opanowala kraj, co ci ludzie z tych domow uzyli? Troski i klopoty do dzisiaj. No chyba ze ktos jest przy korytku, to juz pewnie mieszka w swoim darmowo zdobytym domku.Przepraszam za sarkazm, ale czy to mozna nazwac ze domki tych ludzi sa zapracowane??? Od kiedy to nazywa sie zarobkiem i praca kiedy na nich pracuja ludzie.
~pytanie 10-09-2012 17:56
te wypowiedzi to n żywo czy z plejbeku?
~ 10-09-2012 20:46
Ad. z godz.17. Bandyta Stalin nigdy w Polsce nie był. Po zwycięstwie nad hitlerowcami pozostawił w Polsce rezydenta Rokossowskiego, który jako Minister Obrony Narodowej miał przeciwdziałać ewent. III wojnie światowej. Brak miłości do tych, którzy przyczynili się do zakończenia wojny Polacy zrekompensowali sobie odbudową kraju ze zgliszcz wojennych oraz znacznym przyrostem naturalnym. Po 1989 r. zlikwidowano SB-cję. Czerwoni zostali zneutralizowani. Nastąpiło wyzwolenie. Powstało CBA, CBŚ, BOR, UOP, Policja skarbowa, Straż Miejska, Straż Gminna. Domy opustoszały. Postępujący niż demograficzny uzupełnia ucieczka z kraju tych, których nie satysfakcjonuje żebracza pensja. DOLNOŚLĄZAK. W wolnej Polsce
~ewa 10-09-2012 20:58
Proszę o więcej dbałości - projekty nazywały się: "Foksal" (nazwa ulicy w Warszawie) i "Z ziemi włoskiej do polskiej", poza tym to są tytuły, więc przydałaby się kursywa lub cudzysłów :)
~ 11-09-2012 11:33
Projekt niezly, jakkolwiek popieram 17:00.Nie wiem, czy powojenna historia osiedlajacych sie Polakow w Jeleniej jest az tak bardzo ciekawa. Prawie wszysto zostalo juz powiedziane...Ale nie chce wyprzedzac. Czekam na efekty. Moze sie myle i pare rodzin przedstawi nam opowiesci, po ktorych zakreci sie w oku lza albo przynajmniej bedzie mozna dostac gesiej skorki. Czekam.
~-ja 11-09-2012 23:34
Ciekawe!.Gratuluję artystce i organizatorom.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group