Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 2631
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dziko w Muzeum Przyrodniczym

Piątek, 5 września 2014, 8:22
Aktualizacja: 10:59
Autor: Manu
Jelenia Góra: Dziko w Muzeum Przyrodniczym
Fot. BM
Wczoraj (4 września) w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach otwarta została 49. edycja wystawy “Fotografia dzikiej przyrody 2013/Wildlife Photographer of the Year 2013”. Wystawa jest sprowadzoną do Polski przez Jerzego Zegarlińskiego i jego Agencję Zegart pokonkursową prezentacją najlepszych na świecie fotograficznych przedstawień natury, zorganizowaną przez dwie brytyjskie instytucje: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i BBC Wildlife Magazine.

- To największa na świecie tego rodzaju wystawa i jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii przyrodniczej – powiedział szef Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt, witając wszystkich przybyłych gości i otwierając wystawę.

“Wildlife Photographer of the Year 2013” to pokłosie odbywającego się od 1965 roku prestiżowego konkursu w dziedzinie fotografii przyrodniczej. Jurorów najbardziej urzekło zdjęcie “Tajemnicza natura słoni”. Jego autor – Greg du Toit z RPA – otrzymał nagrodę główną i tytuł “Fotografa Dzikiej Przyrody 2013”. Z kolei “Młodym Fotografem Dzikiej Przyrody 2013” został 14-letni Udayan Rao Pawar z Indii. Zrobił on zdjęcie “Maleństwa na głowie”, przedstawiające małe krokodyle, które obsiadły głowę ich matki.

Obecny na wernisażu kurator wystawy Jerzy Zegarliński uwagę miłośników fotografii zwrócił na pracę pt. “Korona Prezydenta”, na której jest 75-metrowa sekwoja licząca 3 tys. 200 lat. Autor Michael Nichols sfotografował z różnych poziomów poszczególne fragmenty drzewa i połączył cyfrowo 126 fotografii, żeby pokazać gigantyczną sekwoję tak, jak nie można jej zobaczyć z ziemi. Poświęcił rok na planowanie przedsięwzięcia i siedem miesięcy na fotografowanie.

Drugim laureatem za pracę “Siła uporu” został Polak Mateusz Piesiak. – Zdjęcie Polaka zostało uznane za najlepsze w plebiscycie najmłodszych jurorów wystawy – poinformował Jerzy Zegarliński. Mateusz Piesiak sfotografował ostrygojady na plaży na Long Island w stanie Nowy Jork.

- Zdjęciom towarzyszą tabliczki z dokładnym opisem: kiedy i gdzie autor wykonał zdjęcie, jakim aparatem, w jakich parametrach technicznych, co przedstawiają – mówił Jerzy Zegarliński. - Opis ten jest często niezwykłą narracją dotyczącą kontaktu autora zdjęcia z fotografowaną dziką przyrodą i żyjącymi wolno zwierzętami.

Zaprezentowane fotografie ukazują ogromną różnorodność naturalnego świata, wielość form życia na Ziemi, zatrzymane w obiektywie w niezwykle ekspresywnej formie. Na wystawie jest sto fotogramów, autorstwa 75. fotografów z 29. krajów.

Ekspozycję będzie można oglądać jeszcze do 28 września.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group