Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Piotra
Czytających: 11471
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: "Dziedzictwo kulturowe", czyli o tym, jak to robią inni

Wtorek, 6 grudnia 2022, 9:57
Autor: WAC
Mysłakowice: "Dziedzictwo kulturowe", czyli o tym, jak to robią inni
Fot. UG Mysłakowice
Wysoką ocenę otrzymał przygotowany i zrealizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach projekt edukacyjny „Jak to robią inni?”

Projekt został sfinansowany ze środków unijnych z programu Erasmus+ Edukacja Dorosłych. W jego bogatym programie znalazły się trzy wyjazdy zagraniczne: do czeskiego miasta Vrchlabí, do Sużan na Litwie i do miasteczka Mayrhofen w austriackim Tyrolu. W trakcie wyjazdów partnerskie organizacje mysłakowickich gospodyń wiejskich przekazały im rozległą wiedzę zarówno o własnych tradycjach, jak i o swoich metodach pracy.

Każdy wyjazd był poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Członkinie KGW wzięły udział w warsztatach: „Warto poznać miasto Vrchlabi”, „Dzień z kulturą i tradycjami litewskimi” i „Tyrolskim śladem”. Odwiedziły też Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, by zapoznać się z historią Dolnego Śląska i zwyczajami ludności przybywającej na Ziemie Odzyskane po II wojnie światowej. Wycieczka do Austrii stała się doskonałą okazją do odświeżenia kontaktów z miastem Mayrhofen. Społeczność tyrolska ofiarowała delegacji z Polski świecę upamiętniającą ucieczkę protestantów z Tyrolu do Mysłakowic. Została ona uroczyście zapalona 31 sierpnia pod pomnikiem Johanna Fleidla, na pamiątkę dnia, w którym 185 lat temu Tyrolczycy opuścili swe domy.

Przygoda z projektem trwała ponad dwa lata, a inspiracją była potrzeba zgłębienia naszego dziedzictwa kulturowego – informuje KGW w Mysłakowicach. - Projekt „Jak to robią inni?” pozwolił zarówno na głębsze poznanie historii i zwyczajów naszego regionu, jak i umożliwił uczenie się dobrych praktyk od zagranicznych instytucji, które również zajmują się sprawami dziedzictwa kulturowego. Mamy także nadzieję na dalszą współpracę z partnerami zagranicznymi. Wkrótce ukaże się też publikacja „W poszukiwaniu tradycji”, w której przedstawione będą nie tylko działania zrealizowane w ramach projektu, ale także nasze wspomnienia, dokumentujące wyniesione z domu zwyczaje. Opowieści te uzupełnione będą przepisami kulinarnymi na tradycyjne potrawy, a całość stanie się świadectwem różnorodności kulturowej w Kole Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach. Nasze Koło jest pierwszym i – jak do tej pory – jedynym kołem gospodyń w Polsce, które uzyskało dofinansowanie w ramach programu Erasmus+ Edukacja Dorosłych.

Twoja reakcja na artykuł?

10
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
15%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
231
Tak
40%
Nie
48%
Koncerty to nie moja "bajka"
11%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Najazd policji na fabrykę narkotyków!
 
Karkonosze
Lizbonka też kocha Karkonosze
 
Aktualności
Zlot samochodowy w Jeleniej Górze
 
Kultura
W duchu nadziei
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group