Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6394
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dwie wystawy poświęcone dziejom szlachty naszego regionu

Wtorek, 13 maja 2014, 8:07
Aktualizacja: 8:10
Autor: Manu
Region: Dwie wystawy poświęcone dziejom szlachty naszego regionu
Fot. Archiwum Jelonki.com
Od 23 maja (w piątek), w ramach polsko–niemieckiego projektu badawczego „Szlachta na Śląsku”, będzie można zwiedzać dwie wystawy poświęcone kulturze naszego regionu: „Rycerze wolności, strażnicy praw. Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych” w Legnicy oraz „Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej. Działalność hrabiny Friederike von Reden” we Wrocławiu. Wystawy będą czynne do 9 listopada.

Ekspozycje, organizowane w ramach projektu, są efektem polsko-niemieckich badań naukowych prowadzonych w latach 2005-2012.

W Muzeum Miedzi w Legnicy będzie można oglądać wystawę „Rycerze wolności, strażnicy praw. Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych”. Wśród najciekawszych eksponatów śląskich rodów książęcych i szlacheckich - od średniowiecza do połowy XVIII w. - zaprezentowane będzie także barokowe drzewo genealogiczne rodu Schaffgotschów przechowywane w klasztorze Ojców Pijarów w Jeleniej Górze. Na wystawie będą m.in.: archiwalne dokumenty, broń, dawne stroje, grafiki, meble, medale, monety i rękopisy.

Z kolei w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej. Działalność hrabiny Friederike von Reden”. Ekspozycja ma być prezentacją kobiecego oblicza szlachty śląskiej. Ukazana więc będzie postać hrabiny Friederike Karoline von Reden (1774-1854) z Bukowca, żony pruskiego ministra górnictwa i hutnictwa Friedricha Wilhelma von Reden.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group