Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 7182
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dwie sesje: jedna o śmieciach, druga o sprawach bieżących

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 28 czerwca 2013, 10:37
Aktualizacja: 10:58
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Z inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości w najbliższy wtorek (2 lipca) odbędzie się sesja nadzwyczajna poświęcona wdrażaniu nowego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Na ten sam dzień zaplanowano też poświęconą sprawom bieżącym.

Pod wnioskiem dotyczącym zwołania sesji nadzwyczajnej podpisali się wszyscy członkowie jeleniogórskiego klubu Prawa i Sprawiedliwości, a także radni Razem dla Jeleniej Góry: Bożena Makieła Wachowicz i Miłosz Sajnog oraz kilku radnych SLD.

Radni chcą wyjaśnień od prezydenta o postępach wdrożenia nowego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów oraz obniżenia stawek za odbiór śmieci dla tych, którzy zamierzają segregować z 18 zł na 14 zł oraz dla tych, którzy nie zamierzają segregować z 28 zł na 19 zł od osoby.

- Chcemy się dowiedzieć od prezydenta Marcina Zawiły, jak będzie wyglądał od 1 lipca nowy system wywozu i zagospodarowania odpadów w Jeleniej Górze w sytuacji unieważnienia przetargu - mówi radny Krzysztof Mróz przewodniczący Klubu Radnych PiS. - Mamy kazus Warszawy. Tylko tam pani prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz przeprosiła za bałagan warszawiaków, odwołała odpowiedzialnego za nieudany przetarg zastępcę i co najważniejsze zaproponowała znaczne obniżenie opłat za wywóz śmieci (w budynkach wielorodzinnych przy segregacji śmieci opłata wynosi 10 zł od osoby). A w Jeleniej Górze prezydent mówi: nic się nie stało. Opłaty za śmieci są najwyższe w regionie jeleniogórskim i jedne z najwyższych w Polsce. Z taką polityką się nie zgadamy. W związku z tym przygotowaliśmy projekt uchwały o obniżce opłat za wywóz śmieci. Zaproponowane stawki to pochodna stawek, jakie dziś płacą mieszkańcy, stawek jakie obowiązują w ościennych gminach ( np. w Piechowicach czy Jeżowie Sudeckim) oraz stawek jakie obowiązują w innych miastach podobnych do Jeleniej Góry np.w Legnicy. Liczymy, że radni PO poprą naszą uchwałę - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~kosanasztorc 28-06-2013 11:32
Jas...e qr.a pytam, jak to jest: Stare śmieci, wywalane byle jak, kosztowały nas 14,80/ryj/miesiąc. Firma wsypała toto do śmieciary, wio na wysypisko i kończyły się przygody śmiecia. Teraz, jak osobiście je posegreguję i ODDAM te SUROWCE komuś co je sprzeda i sporo na tym zarobi - zapłacę 18 złotych. Czy to nie jest ....? I - proszę po nazwisku - kogo tak ...? Takie śmieci powinny się samofinansować. Czyli pokryć koszty wywózki i dać zarobić wywożącemu. I dopiero takie podejście jest zdrowe. Ale u nas jak zwykle wszystko na łbie stoi, a banda p...pów temu entuzjastycznie przyklaskuje.
~walecdrogowy 28-06-2013 11:44
Prezydent, jego zastępca i "papugi" siedządze przy telefonie - to GRANDA! Pytam: " W poniedziałek zwyczajowo odbierane są ode mnie śmieci. Gdzie są moje pojemniki i worki na te posegregowane - "Proszę pana"! Od poniedziałku (1 lipca, dzień wejścia w życie Ustawy zobowiązującej mieszkanców i samorząd do wykonania Ustawy - Nic się nie zmienia! Nadal wywala pan wszystko do jednego kosza! "Świetnie"! Myślę sobie. Rozumiem, że Ustawa w Jeleniej Dziurze nie działa. Wobec tego Umowa jest nieważna, ponieważ jedna ze stron nie wywiązała się z obowiązku! Nie ,proszę pana! Ustawa nie działa, Gmina dała ciała, ale musi pan zapłacić stawkę przez nią ustaloną! "Proszę Panią, ale co mam zrobić z posegregowanymi śmieciami? one już czekają? Jestem "ekologiczny"? Może je pan oddać do punktu zbiorczego,
~walecdrogowy 28-06-2013 11:48
c.d. na własny koszt. "Chwileczkę" -pytam. Skoro jedna strona Umowy okazuje się niewydolna, to mam chyba prawo do niewywiązania się z Umowy tak, jakby nigdy nie została ona zawarta? "Nie, proszę pana"! Wywala pan wszystko do jednego kubła, ale Gmina kasuje Pana po nowych stawkach! Noż .. jego mać! I spółka!
~ad 28-06-2013 11:53
jedyny cel ceny 18zł ustalonej przez Complexa do wydoić mieszkańców z kasy na szczeblu lokalnym,Tusk z Rostowskim wydoić z kasy społeczeństwo niby reformą OFE, PO by żyło się lepiej :)
~aaa 28-06-2013 11:56
Gdzie najlepiej dzwonić, żeby kogos *??? Nie mozna tego tak zostawić.
~walecdrogowy 28-06-2013 11:59
Przecież to jest łamanie podstawowych Praw w miarę cywilizowanego społeczeństwa! Ktoś, kto narzuca warunki pod przymusem i bez konsultacji, bez przeprowadzenia rachunku ekonomicznego , be sensu i wyobraźni; następnie odstepuje od wykonania powzietego zamiaru wykonania Umowy i zmusza Drugą stronę do respektowania jej postanowień bez względu na okoliczności- może być traktowany tylko i wyłącznie jako oszust i hochsztapler! Panie Marcinie Zawiło, panie Papaj i reszto... Brak mi słów, żeby was w sposób cenzuralny podsumować.
~walecdrogowy 28-06-2013 12:03
I pisze się "casus", a nie "kazus". *
~Boss 28-06-2013 12:13
Dlaczego MPGK spółka miejska utrzymywana z podatków nie przystąpiła do przetargu to jest hit podatnik utrzymuje 256 ... z tej firmy a na zadania które są jej zas...ym obowiązkiem organizuje się przetargi dotyczy to również odśnieżania utrzymania czystości takie cuda tylko w bananowej republice kacyków partyjnych i ich kolesi
~Zocha 28-06-2013 12:24
Jak uchwała o zmniejszeniu stawki za śmieci nie przejdzie, to wydaje mi się, że to koniec rządów PO w Jeleniej Górze. W tych trudnych czasach wiele rodzin płacić będzie więcej, niż do tej pory. Wtedy zostanie nam chyba referendum o odwołanie całej władzy uchwałodawczej i wykonawczej w naszym mieście. Może ktoś przyjdzie inny, któremu naprawdę będzie zależało na mieszkańcach a nie na własnej kieszeni.
~embees 28-06-2013 12:29
CAŁA (?) PRAWDA O ŚMIECIACH. 18 miesięcy temu urzędnicy wiedzieli,kiedy ma wejśc ustawa "śmieciowa".Po ok.roku zastanawiania się urząd dochodzi do jakże odkrywczego wniosku,że śmieci produkują ludzie,a nie metraż czy zużycie wody.Pyta " znajomego"dyrektora miejskiej spółki smieciowej o cenę.Potem podaje,że po przeprowadzeniu gruntownych a...liz wyszło,że od 1 lipca kazdy ma płacić np.18 zł.Wydaje rozporządzenie,,by ludzie deklarowali się ilu ich śmieci i w jaki sposób i ile mają zapłacić i to z góry.Ludzie deklarują,a urząd w miedzyczasie może wybrac najlepszą firmę do odbioru smieci,operując konkretnymi kwotami,które powinny byc znane dopiero po jego rozstrzygnięciu.W firmach nie pracują idioci i już zdążyli przekalkulować jaką kwotę urząd ma do wydania i dopasowywuja do niej swoje oferty.
~embees 28-06-2013 12:31
Oczywiście mieszkańcy będą wkurzeni,ale ustawa jest ustawą i w dodatku wynika z dyrektywy europejskiej.Winą obarczy się biurokratów z Brukseli.Wkurzenie mieszkańców byłoby większe gdyby zauważyli,ze zostali wykiwani nie raz ale przynajmniej po trzykroć.Bo do tej pory płacili juz za odsmiecanie swojej miejscowości;za sprzątanie miejsc publicznych,opróżnianie koszy ulicznych,urzędowych,zamiatanie ulic,zbieranie liści w parkach.Ktoś to robił i dostawał za to publiczne pieniądze,które pochodziły z podatków lokalnych.Teraz będą płacone z opłaty śmieciowej wnoszonej przez mieszkańców.Czy ktos słyszał o projekcie obniżki podatku?
~embees 28-06-2013 12:32
Od 2001 r. działa ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.Jak uchwalano to prawo to opłata miała pójść na odbiór opakowań i zużytych produktów oraz na ich odzyskiwanie.Skoro producenci i handlowcy płacą opłatę handlową,to rzecz jasna środki na to pozyskują od konsumentów.Czyli każdy z nas,kupując cokolwiek płaci za odbiór i utylizację śmieci.Płacimy więc za tę samą usługę 3-krotnie.W formie podatku lokalnego,opłaty smieciowej i opłaty produktowej. Ustawa śmieciowa wymusiła na samorządach stworzenie regulaminu odbioru smieci.W takim regulaminie są dwie stawki: za śmieci posegregowane i nieposegregowane.Za te drugie jest ok. połowę drożej.Regulaminy zakładają,że wsród posegregowanych może się znalźc jakis procent syfu.
~embees 28-06-2013 12:33
Nie może on jednak przekroczyć określonego poziomu.Skoro po przekroczeniu stawka za śmieci rośnie o połowę,a weryfikacji będzie dokonywała firma odbierająca,to musieliby w niej pracować mądrzy inaczej.Tylko dlaczego tak ma być skoro dzisiaj i długo,długo dalej,śmieciarki zbierają wszystko jak leci.Mieszają odpady posegregowane z syfem i potem wysypuja to w sortofni by uzyskać efekt ekologiczny.Opowieści,ze smieciarki będa podjeżdżały osobno po odpadki recyklingowe i komunalne,to bajki.Która firma ma śmieciarki z przegródkami? I na koniec.Punkty skupu surowców wtórnych płaca za kilo makulatury ok. 10 gr.,za stłuczkę szklaną białą ok.6 gr.,za stłuczkę kolorową ok,4 gr.,za folię 30 gr..Punkty sprzedają to,z zyskiem oczywiście,firmom trudniącym się sortowaniem.
~embees 28-06-2013 12:34
Te tez z zyskiem odprowadzają pozyskane surowce do hut,papierni itp.Jesteśmy oszukiwani na opłatach za śmieci. I pytanie zasadnicze.Czy do tej pory wszystkie te firmy dopłacały do interesu?Czy po prostu postawienie na głowie procedury wprowadzania ustawy śmieciowej spowodowało,ze jest tak jak jest?Ale wcale tak byc nie musi. na podstawie artykułu Tomasza Borowieckiego w "NIE'
~emera 28-06-2013 12:56
Za dużo mamy kształconych ( a nie wykształconych) przy władzy. Ot i cała tajemnica.
~walecdrogowy 28-06-2013 13:53
Ten ocenzurowany "kazus" dotyczy Waszego artykułu. -) - Mamy*** kazus ***Warszawy. Tylko tam pani prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz... itd. ... .
~walecdrogowy 28-06-2013 13:56
Oczywiście. "embees"! Walą nas w rogi w biały dzień! Tzn. robią idiotów z kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców "miasta".! Kto? Zawiła i Papaj. I stanę przed Sądem, żeby to udowodnić!
~kindybał 28-06-2013 17:36
*... bo inaczej nie mogę nazwać tych * i * zawiły papaja itd..., gdzie są kubły na segregowanie śmieci ,dlaczego mamy płacic za coś cvzego nie ma.Ludzie obudżcie się wreszcie wywieżmy na taczkach Zawiłę i Papaja ile to jeszcze będzie trwać trzeba się wziąść w garść wyjdżmy wszyscy na ulicę i skończmy z tym całym bu...
~Bezdomny 28-06-2013 17:43
Była szansa odwoania ich w referendum i co i nic.Widocznie mieszkańcom jest dobrze pod rzadami PO.Uczyć się trzeba od Elbląga i Warszawy.
~walecdrogowy 28-06-2013 18:10
Te menty nie dadzą się usunąć w demokratycznym systemie. Tak go sobie ustawili. Każda próba usunięcia ich zostanie uznana za nieprawny zamach na 'władzę". Wtedy będziemy mieć do czynienia z CBŚ, CBA i inną Policją.Zrobią z nas pederastów, albo narkomanów. Tak, czy inaczej - oni siedzieć nie będą. To jest normalny Martix!
~walecdrogowy 28-06-2013 18:20
17:43 | ~Bezdomny | Wiesz! Bo ludziom nie przychodzi i nie przyjdzie do głowy, że ta stawka, tzn. 18/28 zł/od osoby- zaboli ich dopiero, gdy trzeba będzie placić! Mamusia, Tatuś i troje (wspierany katolicki model) dzieci - to 5x 18 zł/m-c. Ile to mniej na tacę?
~ 28-06-2013 18:48
A może wszyscy powinniśmy przelać kwotę w wysokości jak za miesiąc czerwiec. Nie dostaliśmy pojemników ,więc płacmy po staremu
~T5 28-06-2013 18:58
do wywozu śmieci miasto powinno zlecić to miejscowym firmom MPGK i SIMECO bez ogłaszania przetargu. firmy te przecież dają zatrudnienie mieszkańcom J.G. niech tylko przeliczą czy nie można taniej.
~ 28-06-2013 20:58
Niech przestana w koncu pajacowac i przedstawia konkrety. Jak narazie wymyslili to ze butelki po oleju jadalnym trzeba wynosic do punktow na Krakowskiej lub Wolnosci gdyz nie wolno wrzucac ich do kontenerow na plastik. Ciekawe ktora zas apteka zbierac bedzie blaszki po tabletkach bo i tego nie wolno w owe kontenary wyrzucac. Co do kartonow np po malowaniu mieszkania to nalezy je umyc i wysuszyc by trafily do kontenera suche i czyste. To idioctwo nie z tej planety. Pajace wymyslaja bzdety by czasem nie zatrudniac ludzi do segregacji a podac to do przerobu jako gotowy produkt. Ktos z kolesi zas nabije kabze lekkim slizgiem.
~liczydło 28-06-2013 23:19
W Jeleniej Górze mieszka około 80.000 mieszkańców /Wikipedia/. Gra idzie o 1.440.000zł - słownie jeden miliard czterysta czterdzieści tysięcy złtych miesięcznie - przy opcji 18zł od osoby. Natomiast 2.240.000zł miesięcznie przy opcji 28zł. SZOK !!!
~liczydło 28-06-2013 23:27
Oczywiście, słownie nie miliard tylko milion, ale to i tak baaaardzo dużo.
~fan krychy 29-06-2013 0:02
tu nie ma co się denerwować wojtex zadży wam to wyjaśni wszak on z SLD a oni działają dla dobra swojego.
~"55+" 29-06-2013 6:48
Jak to jest: przetarg unieważniony a lokatorom osiedla XX-Lecia wręczono podwyżki opłat powołujac sie na uchwały rady miejskiej nr 336.XXXIII.2012 i uchwały rady nadzorczej SM FAMPA 34/06/2013 - działają "rąsia w rąsię" ? A może urzędnicy - ... w końcu powinni sami płacić za swoje błędy ??
~Gość 29-06-2013 8:41
To nie jest prezydent miasta tylko bibliotekarz wiec co wymagac od takiego,zal tylko tych dziadkow co to maja emeryture male i za wszystko musza placic ja tam mam to gdzies i tego calego Zawiłe też nie glosowalem na niego więc mi on z.... i tyle a smieci to pod urzad miasta wywioze i fakture wystawie buahahhahaha
~mniodeg 29-06-2013 11:13
Nie bądźcie bezczelni i wymagajcie od TEGO piszącego znajomości pisowni słowa "kazus". Przecież to pisała Angela - wzór cnót polonistycznych i niezastąpiona gwiazda na tej pozycji. I żadne ż...owskie czy staroromańskie teksty nie będą rządziły jej prostą i nieposkromioną wolą pisania i przekazywania nam wiedzy wszelakiej - w tym tajemnej. Niedługo dowiemy się, że "nek herkules kontra plures", a "non omne est ałrum kłot splendet". To dopiero będzie KAZUS.
~kicikicipies 29-06-2013 11:21
Jeśli będą jakieś absurdalne żądania, to daję głowę, że głęboką nocą wypełnią się kosze na przystankach, przy alejkach,Polacy szybko znajdą sposób podrzucania komuś tych kukułczych jaj.
~walecdrogowy 29-06-2013 18:04
29-06-2013 11:13 | ~mniodeg | Normalnie - Kocham Cię za ten tekst! Miłego końca tygodnia życzę Tobie i bliskim!
~ 30-06-2013 19:14
Zajedżcie na ul. Różyckiego 14.To wieżowiec naprzeciwko RENAULT.Mieszkają tam prawie starsi ludzie.Miejscowy anioł nie tylko rozebral zsypy ale także zamontował od piwnicy po poddasze wszystko widzące kamery.Taka kamera też jest w wsypie a ogłoszenia informują, że jak ktoś nie będzie segregował śmieci to sprawa pójdzie na Policję i do Straży Mejskiej.Jeszcze tylko trochę drutów kolczastych i obóz mamy w bloku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group