Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 7751
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Dwa kółka na cenzurowanym

Sobota, 3 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 3 czerwca 2006, 10:33
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Dwa kółka na cenzurowanym
Fot. Jelonka.com
Setki rowerzystów mają do dyspozycji tylko kilka stojaków, do których można bezpiecznie przypiąć jednoślad. Cyklista, który uda się na zakupy do centrum stolicy Karkonoszy, ma problem. Co zrobić z pojazdem?

Przed żadnym ze sklepów na śródmiejskim trakcie nie ma stojaków, gdzie można bezpiecznie zostawić jednoślad. A złodziei nie brakuje.
– Już w mieście raz mi rower ukradli. Powtórki nie chcę – denerwuje się Jarosław Chmielewski, który skorzystał z kratek przy oknie jednego z banków przy ulicy Piłsudskiego. To właśnie do nich przypina rower. Inni cykliści przypinają pojazdy do słupów latarni ulicznych i ogrodzeń.

Właścicieli placówek handlowych trudno przekonać do inwestycji w rowerowe parkingi.
– Za dużo formalności. A jak komuś z takiego parkingu ukradną jednoślad, to jeszcze powie, że ja jestem temu winien, bo nie przypilnowałem – mówi proszący o niepodawanie nazwiska właściciel dużego sklepu spożywczego w centrum Jeleniej Góry. Twierdzi, że nie stać go, aby zatrudnić dodatkowego ochroniarza, który pilnowałby rowerów.

Sprzedawcy krzywym okiem patrzą na klientów, którzy jednośladem wjeżdżają do sklepu. – Proszę zostawić pojazd na zewnątrz – fuknęła na nas kasjerka w sklepie przemysłowym przy ulicy Długiej, kiedy wprowadziliśmy rower do środka.
Rowerzyści, którzy chcą na chwilę zostawić pojazd w obszernym korytarzu Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1 Maja, są szybko wypraszani. Ale stojaka przed JCK nie ma.

Wyjątki ze stojakami to sklepy z rowerami, hipermarkety, poczta główna przy Pocztowej oraz ratusz. Parkingi na jednoślady są też przed bankiem na ul. Wolności w Cieplicach oraz przed II Liceum Ogólnokształcącym im. Norwida przy ulicy Gimnazjalnej.

Więcej troski o rowerzystów przejawiają właściciele niektórych pensjonatów i schronisk w Szklarskiej Porębie. Tam nie tylko jest bezpieczne miejsce do przechowania jednośladu, ale i szansa na dokonanie drobnych napraw.

To zasługa Grzegorza Sokolińskiego ze Stowarzyszenia Szklarska Poręba na Dwóch Kółkach.
To właśnie on jest pomysłodawcą akcji „Kwatera dla rowera”. Program dostał wyróżnienie, jako jeden z niewielu tego typu w Polsce. Obiekty przyjazne rowerzystom są oznaczone specjalną tablicą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
56
Tak
59%
Nie
41%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
Rozmowy Jelonki
Można posadzić własne drzewo
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
 
Polityka
Zmiana u steru władzy w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group